LM317 Giriş Çıkış Voltaj Simülasyon Sorunu

Başlatan Teğmen, 31 Ekim 2017, 14:46:20

ibra

Ben bir hobiciyim ama işi bilen hocalar şu diagrama bakarak şunu söyleyebilirler mi? Lm317t nin in ve out kısmına uygulanan voltaj arttıkça lm317t nin uyguladığı direnç artar yani bu devre basit bir gerilim bölücü şeklinde çalışmıyor mu? Yani 317t mosfet demek değilde ic demek daha doğru değil mi?
A_C5h5n5

asma

Alıntı yapılan: Teğmen - 01 Kasım 2017, 13:35:12
teşekkür ederim bilgilerin için;
Fakat 5 mA yerine 1.25 demişsin bunun ne zararı olabilir?
Datasheette belirtilmeyince ben anlayamadım?@asma
Bir de burada R1 direnci demişsiniz ama formüldeki Iadj*R2 değil mi ?
Bahsettiğiniz devre datasheette 240 ohm ile kurulmuş , siz bu direnci 1k ile kurmuşsunuz.
Bu yüzden 13,8V istediğinizde 15V elde edersiniz.
Bunun zararı budur.
Basit formüle ilave Iadj akımınında içinde olduğu tam formülü kullanmak durumundasınız.

R1 i seçersin , R2 yi hesaplarsın.
R1 önerilen değerde olsaydı , R2 de küçüleceği için oluşan sapma da küçük olacaktı.
Bu yüzden , R1 den ötürü R2 önemli.

Kolay gelsin.

Teğmen

@asma verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.Fakat şunu da anlayamıyorum.
İnput a verilen değerin çıkışta ne önemi var?Olay tamamen formüle bakılınca direnç değerleriyle ve Iadj akımıyla ilgili değil midir?
Yani inputa kaç verilmeli ve bu nasıl hesaplanıyor?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

asma

Nasıl bir mantık kurduğunu anlamıyorum.
ilk soruda da 15 volt verdiğinde 15,6V elde edemediğini yazıp , bu durumun normalmiş gibi yazmıştın.
Uygun şartlar altında çıkış formülü sonucu verir.
Bu şartlar nelerdir?
Çıkış gerilimi 1,25 - 37V arasında değişir.
Bu değerlerden min. değeri formül garanti eder.
Max. değer ve tamamı için giriş çıkış arası fark 3V - 40V arasında olmalıdır diye bir ifade var.
Çıkış akımı da 1,5A e kadardır ve belirli şartlar bu değer için de mevcut. Bu şartlar olmadan 1,5A çekmeye çalışırsan formüldeki çıkış voltajını elde edemezsin (en azından sürekli olmaz)
Bu anlattıklarım çıkış formülünün doğru sonuç vermesi için olsada sabit çıkış gerilimli entegreleri incelersen formül olmadan da benzer durumları göreceksin.
Mesela 7812 için min 15Vdc uygulanması gerekir. Bu tam yükteyken de olmalı.
Bu cümleyle yapılan bir yanlışlığa örnek vereyim.
4V/A 12Vac trafo , 4x1N4001 ve 1000uF/16V kondansatör kullanıp 7812 den 300mA akım çekmeye kalkmaktır.
12Vc , 7812 girişinde 16Vdc olur , 4VA trafo 300mAac den fazla akım verebilir , 7812 de aynı şekilde.
Ancak bu dizayn hatalıdır. Giriş ve çıkış voltajı osilaskopla incelendiğinde hata görülür , Çıkışa 12V şeritled bağlandığında ise çalışyor deriz. 7812 için çıkış şartlarını karşılamasa da çalışır.
Kısa sorularınızın uzun cevabı hala eksik kalıyorsa , zener diyottan başlayıp lm317 gelmenizi öneririm. Ben bu soruda dalgacık gerilimini anlatmaya çalışırsam (ki benim anlatımım pek iyi değildir) çok uzar.
Burada bırakıyorum , kolay gelsin.

Teğmen

@asma tam anlayamıyoruz ki soruyoruz.Bu şekilde sitemli yazmana gerek yok en azından benim sorularımı önemseme.Kimseyi zorlayamayız cevap için.
Mantık basit ilk sorudada sorduğunla aynı ayrıca.
Atıyorum 240 ohm 2.4Kohm dirençlerle standart devreyi kurdum. İnputa 20 V versem kaç alırım , 37 V versem kaç alırım?
Formüle göre inputa verdiğim voltajı bir önemi yok hep aynı gerilimi elde etmeliyim?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

polleme

Alıntı yapılan: Teğmen - 02 Kasım 2017, 15:21:30
@asma tam anlayamıyoruz ki soruyoruz.Bu şekilde sitemli yazmana gerek yok en azından benim sorularımı önemseme.Kimseyi zorlayamayız cevap için.
Mantık basit ilk sorudada sorduğunla aynı ayrıca.
Atıyorum 240 ohm 2.4Kohm dirençlerle standart devreyi kurdum. İnputa 20 V versem kaç alırım , 37 V versem kaç alırım?
Formüle göre inputa verdiğim voltajı bir önemi yok hep aynı gerilimi elde etmeliyim?

Formüle göre 240 ohm ve 2.4 KOhm dirençlerle alacağınız çıkış voltajı sabit 13.75V olur. Ama hesaplanan voltaj bu olduğu için giriş voltajı bundan en az 3V yukarıda olmalıdır. Böylece 17V ve üstü giriş voltajı verirseniz bu çipin dayanma voltajına kadar giden aralıkta çıkış voltajı sabit 13.75V kalır. Tabi çıkış akımı da çipin sınırları içinde kalmalıdır. Ama giriş voltajı 15V ve altına düşmeye başlarsa çıkış voltajı da buna bağlı düşmeye başlar ve artık sabit kalamaz. Eğer dirençlerle çıkış voltajı 5V yapılırsa tüm bu söylediklerim 5V seviyesi için geçerli olur, bu kez de giriş voltajı minimum 8V olmalıdır. Minimum giriş voltajı, istediğiniz çıkış voltajına göre değişmektedir.

Bunca sorularınızın temel nedeni, kitap ve datasheet okumamanızdan kaynaklanıyor. Eğer LM317 datasheet'i alıp bir okursanız hiç bir sorunuz kalmaz. Okumazsanız size 50 cevap da yazsak yeterli gelmeyebilir. Çünkü her açıklama başka soru getirir. İşi temelinden öğrenmek bu nedenle çok önemli. Size geçen sefer de okumanın önemini vurgulamıştım. Yanlış anlamayın, size yardımcı olmaya çalışıyorum. Link aşağıda.

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm317.pdf

Teğmen

@polleme usta foruma bakarsanız datasheet okuma inceleme ile ilgili başlıklar açtım dediğinizi yapıyorum.
Ama bu başlığın ilk iletilerine bakarsanız zaten LM317 datasheetini okuyup geldim.Orada bulamadığım veya bulup da anlayamadığım bu yerleri sormak için açtım bu başlığı
Teşekkür ederim ilginiz için