Mikrodenetleyici Reset Devreleri

Başlatan Teğmen, 01 Kasım 2017, 12:04:30

Teğmen

Merhaba
Araştırma yaparken MCU için birçok devre ile karşılaştım.Aşağıdaki devrede 100nF kondansatör kullanılmış bunun sebebi nedir?

"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

sadogan

Şöyle düşün, Buton basılı deyilken  kondansatörün durumu nedir, Butona basınca "C" durumu nedir, butonu bırakınca "C" de neler oluyor.

JOKERAS

Bu kapasite Debounce kapasitesi değil.
Genelde işlemci MCLR-RESET pinleri aynı zamanda Pgm VPP hatları oluyor.
İşlemci Pgm yükleme esnasında VPP ile Pgm moduna sokuluyor.
Mesela MCLR 12V-15VPP ise İşlemci PGM moduna geçmiş demektir.

Bu hat, çevreden yayılan Emi,Devreden yayılan Emk'lar sayesinde sürekli Pgm moduna
girme riski oluşturur.
Yüksek voltaj atlamaları,çevrede indüklenen bir bobinin yaydığı Emi,şimşek çaktığında
yayılan büyük miktardaki Statik Elektrik bu Yüksek Empedans olması muhtemel
MCLR Pininin bir Anten gibi davranıp etkilenmesi sebebiyle İşlemciyi çok kısa da olsa Pgm sokmasına
sebep olur.
Bu durum Tüm kapıları açılmış Rom hücrelerinin darmadağın olmasına,Hücrelerdeki değerlerin yer değiştirmesine
sebep olup "Pgm çökmesi" dediğimiz olay meydana gelir işlemci bozulur.
Aslında Bozulma Donamımsal değil,yazılımsaldır.
işte bu kapasite Pinin anten gibi davranmasının önüne geçmek için,dışarıdan yayılan
güçlü sinyallleri bir anten gibi alıp etkilenmemesi için Filitre kapasitesidir.

Teğmen

@JOKERAS usta yine aydınlattın bizi
Usta bu pgm 'nin açılımı nedir?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

sadogan

Sanırım yazdığım yanlış anlaşılmış.
buton ile reset atıldıgında C boşalır ve R üzerinden şarj olmaya başlar, Mcu nun logic "1" kabul etiği gerilim sevyesine geldiğinde mcu çalışmaya başlar.
Kısaca buton ile reset atığınızdan sonra bir gecikme ile mcu çalışır.

Teğmen

@JOKERAS usta @sadogan ustanın son dediği ile sizin dediğiniz aynı değil gibi ?

JOKERAS

PGM'nin açılımı Program beya:)
Yani Balzamik Sirke:)

Balzamik Sirke nemi?Bir arkadaş bir konu ile alakalı video Eklemiş o aklıma geldi.

JOKERAS

Evet aynı değil.
sadogan arkadaşın dediği durum farklı.
sadogan,RESET işlemine zaman gecikmesi uygulamasını söylemiş.
Buna gerek yok.Çünkü işlemcilerin içinde RESET için değişik önlemler alınmış zaten.
BROWN,PWRT vs.
Biz dışarıya ne kadar büyük kapasite koyarsak koyalım İşlemci için bir şey değişmez.
Sadece işlemcinin çalışmasını geciktirmiş oluruz.

İşlemci pinini RESET ettiğimizde Zaten içerdeki yapı devreye girer.
Aslında dışarıdan yapılan RESET işlemi içerideki RESET düzeneğini Restart etmek için.
İşlemci Reset edildiğinde içsel bir Timer sayıp Zaman gecikmesi oluşturur.
İşlemci bu sırada Tüm Registerleri Default duruma getirir.

İşlemci beslemesi verildiği anda içindeki kod Şak diye Maine gitmez.
Bu sırada PWRTUP Timer denen bir yapı bunu belli bir zaman içinde yapar.
İşlemci çalışmaya başlar.
Tam o sırada İşlemcinin Elektriğini kesersek işlemci Registerleri,özellikle Latch tipi registerlar
Elektrik gitmeden önceki durumlarını Hafıza gibi muhafaza eder,Ram tipi Registerler ise çok küçük Elektrik kalıntılarıyla bile
Elektrik kesilmeden önceki durumlarını koruya bilirler.

İşte tam o sırada işlemciye Elektrik geldiğinde Eğerki Reset yapılmazsa,yani İşlemci Registerleri donanımsal olarak temizlenmezse sonuç Felaket olur.
PWRTUP Timer Elektirk geldiğinde içsel olarak bir beklemeye sebep olur, işlemci içerisindeki Reset
modülü bu sırada Tüm registerleri temizler Default hale getirir.

Teğmen

Bu konuyla ilgili tam olarak ders niteliğinde açıklama yapmışsın usta

JOKERAS

Esatğfirullah.
O sizin Akçak gönüllülüğünüz.

Alçak derken "Alçak" demek istemedim:)