şemadaki buck converter

Başlatan erkan614, 28 Kasım 2017, 17:17:53

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

erkan614

@Sdttn evet devre sadece 5V ile çalışıyor giriş gerilimi neden bukadar geniş bende bilmiyorum
sanırım akülü sistemlerde kullanılan bişi 12 - 24 - 48 çalışması kesin gerekiyor ama 80V niye bilmiyorum

@Zoroaster okadar çok ezbere iş yapmışım ki giriş-çıkış ve +ile- yer değiştirince sistem kapanıyor :)

Zoroaster

Iyi bir simulatoru olan arkadas, devreye mesela 50v uygulandiginda ilk 10ms icindeki Vgs, Vds ve Id akim dalga sekillerini verebilirmi?

D8 olarak siradan ama hizli bir diyod secebilir. Gate source arasina 1n atabilir.
D3 15v zener olabilir. Mos IRFP640 olabilir.

Olacak olaylari ciplak beyinle dusunmeden once simulatorden yardim alalim.
Seytan deliginden kacti.

Sdttn

@Zoroaster
Proteus ISIS ile çizdiniz galiba? Simülasyon çalışmadı mı?
Bu tip tasarımların simülasyonları isis'de yaparken çok fazla işlemci gücü harcıyor hatta 4. Nesil i5 işlemci bile yetmiyor. Belki bir yerde yanlışlık yapıyorumdur.
Edit: Bir de paylaştığımız devre boost converter değil mi?

erkan614

Hocam isis ile olacak iş değil bu sim işi bende xeon işlemcili iş istasyonu var ona rağmen Anında sim stop diyor
Daha simülasyon odaklı bir program lazım ama hangisi?

devrecii

Bence devre yanlış neden ,  eğer osilosyon yapıyor desek,  d8 diyotundan sonra 100u 100n kondansatör var bu kondansator  sinyali siler mosfet sürekli iletimde  olur yanar kısa devre olur.

Eğer devre iletime geçiyor ve 12v olunca da mosfeti kesime uğratıyor desek o zamanda mosfet yanlış takılmş demektir mosfet orada kısa devre durumunda

Şöyle olabilir

Elektrik ilk verildiğinde mosfet iletime geçiyor 47k üzerinden .

Çıkış 12v ulaşınca transistörler  iletime geçip 47k  direncin voltajını 0'a düşürüyor mosfet kesime gidiyor taki çıkıştaki akım 12v atına düşene dek yine başa dönüyor. bu böylde devam edip duruyor

Transistörler birazcık tetiklemeli çalışıyor yani bi nevi scmitttrigger çünkü mosfet gate voltajı ya sıfır yada 12v olsun diye

OptimusPrime

@Zoroaster
Verdigin sema daha inandirici  ;) bu devre osilasyona gider fakat GS arasina 1n osilasyonu susturur gibi geliyor bana.

bunu simulink simule eder gibi ama yine bi baslangic degerleri sisteme girmek isi kolaylastirabilir. isis te feti baslangicta kisa devre edecek bir anahtar konulsa bir iki saniye sonra anahtar acilsa simulasyonun baslangic anindaki saskinligi giderilebiliir belki.

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Zoroaster

Alıntı yapılan: Sdttn - 29 Kasım 2017, 18:54:28
Proteus ISIS ile çizdiniz galiba?

Paint ile ilk verilen semayi editledim.

Seytan deliginden kacti.

tunayk

Ltspice ta 10ms süre için simülasyon böyle çıktı

Zoroaster

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 29 Kasım 2017, 22:24:21
@Zoroaster
Verdigin sema daha inandirici  ;) bu devre osilasyona gider fakat GS arasina 1n osilasyonu susturur gibi geliyor bana.

bunu simulink simule eder gibi ama yine bi baslangic degerleri sisteme girmek isi kolaylastirabilir. isis te feti baslangicta kisa devre edecek bir anahtar konulsa bir iki saniye sonra anahtar acilsa simulasyonun baslangic anindaki saskinligi giderilebiliir belki.

Farklı bir şema vermedim. Daha önce verilen şemayı anlaşılır şekle soktum bir de devrenin besleme girişindeki muammaya açıklık getirdim.

Gate Source kapasitesi zaten var olan kaçak bir kapasite. Devre nasıl çalışıyor sorusunda açıklama yapmaya çalışırken gözle görülsün diye bunu şemada belirtme ihtiyacı duydum.

L içeren bir devrenin osile etmesi için illaki C olması gerekmiyor. Nasıl RC ve lojik inverter vs ile osilatör yapabiliyorsak R, L ve power tipi inverter ile osc yapabiliriz.

Buradaki tasarımı ben hiç beğenmedim. İlk başlangıçtaki olaylar mantığın kolay alacağı türden değil. Scop grafikleri olmasaydı çalışacağına bile inanmazdım.

Erkan614 son mesajında "okadar çok ezbere iş yapmışım ki giriş-çıkış ve +ile- yer değiştirince sistem kapanıyor" yazınca ne demek istediğini anlamadım.

Eğer devre gerçekten çalışıyorsa kafa yoralım. Yoksa boşu boşuna uğraşmayalım.

Seytan deliginden kacti.

Yuunus

@Zoroaster  ilginc bir devre mos ilk iletime gectigi anda hemen kesime gitmek isteyecek(mosun tepki suresine bagli olarak), paradoks gibi!

Zoroaster

Draine bağlı yük omik bir yük olsaydı Drain voltajı yaklaşık Vth civarında bir yerde kalacaktı. Fakat yük endüktans olunca iş çok karışıyor.

Seytan deliginden kacti.

asma

Alıntı yapılan: Zoroaster - 30 Kasım 2017, 00:09:55
Paint ile ilk verilen semayi editledim.
Şema almış başını gitmiş , buck olmuş boost , osilasyon oluşur mu , sönümlenir mi ye dömüş iş.

Temel buck converter devresini pozitif hattı değil , negatif hattı anahtarlayacak şekilde çizelim.
Hatta peşine 7905 bağlayalım.

Keşke çizip yollayabilseydim.  :-\
Çıkış gerilimi (R14/R15 + 1) x (3,6+0,7) formülünü çıkartacak kadar benimsedik devreyi

Bu şemada U2 , C4 , 5V ve GND sembolünü silersek , girişte de +V ve -V olarak isimlendirirsek daha net olur.
Not: R15: 1k5

Kolay gelsin.

Zoroaster

Buck boost olmadi da eger bu haliyle calisiyorsa devre ilginc hale geliyor. Eger devre calisiyorsa gene buck modunda calisir. Boost gibi gorunuyor ama buck. (flyback olarak)

Yoksa sizin cizdiginiz en mantiklisi.

Seytan deliginden kacti.