Makine İçin Kontrol Kartı

Başlatan rayman, 06 Aralık 2017, 15:26:32

m.ak

rayman; daha okuduğunu anlamıyorsun .Adam güzelce anlatmış söyledikleri doğru birde saldırıya geçmişşin üslübun doğru değil
Ersin Erce ;Olgun tavrını kutluyorum .Foruma değer kattığınızı düşünüyorum.

sezgin05

rayman

Bu başlık amacı dışına çıkmış '' bir kişinin '' Edebiyat yapmışcasına başarısını kutluyorsa ve bunu devam ettiriyorsa '' çözüm bulmak değil daha çok sorun çok '' olduğunun kanıtıdır..... Gereksiz muhabbeti yada birbiirnize puan vermeyi , takdir vermeyi özelden yapın... Burası yeri değil .

Murat Mert

S.A.
Sn. @rayman arkadaşım sıkıntılarından dolayı ve çözümsüz kalışın sizi biraz agresifleştirmiş. Biraz sakin olun ve makinanız için gerekli olan, lazım olan ne düşünün. Tek tek maddeler ve alt başlıklar ile toparlayın. Maddelerinizi makinanız etrafında dönerek iyice bakarak donelerin oturduğuna emin olun yada bu konuda bir arkadaşınızdan yardım alın ve son senaryoyu çıkarın. Ya çok basit ile inanın ki bitmiyor. En basit ameliyatlarda ya çok basit dendiği halde birçok insan ölüyor. Ya doktor yada başka bir durum, şimdi bu konu dışı...
Agresif davranmanız, işi basit görmeniz, üste çıkmaya çalışmanız inanın ki sizin zararınıza. Buradan yardım alma durumunuzu hızla azaltır. Bu durum sizi çözümsüzlüğe ve psikolojinizi bozmaya neden olur.

örnek doneleriniz :
*kaç motor, rezistans, valf  vs.. varmı ve nasıl kontrol edilir(çıkış sayısıiçin)
*analog giriş yada ısı ölçümünüz varmı ve kaç ad. (analog giriş için)
*motor devri, oransal çalışan başka ürünler, inverter vs.. varmı analog kontrollü mü (analog çıkış için)
* Arıza, termik, buton, anahtar vs.. girişleriniz varmı kaç ad. (giriş sayısı için)
vs......  vs..... gibi
sadece 4 çıkış 3 çıış ile bitmez arıza durumunda ne yapacak yada olağan durumlar dışında makine ne durum da olacak... durum senaryo çok. Tavsiyem bunları belirleyin.
İş ticari ise size insanların ticari olarak mesaj atmaları normal buna bozulmayın. Bende proje yapıyorum müşterimden durum, çalışma ve ihtiyaç vb. şeyleri yazıp vermesini isterim mail, yazılı en azından whatsapp. Çünkü ya şu olsun şu da olsun ufak tefekler tamam ama bazı şeylerin eklenmesi belli bir zamandan sonra büyük sıkıntı yada katakülliye gelme ihtimali yüksek. O yüzden düşün taşın ve yazın. Yoksa zaman kaybı.

mert07

kimlenbu

endüstriyel işlerde kullanılacak kart tasarlarken "basic" tasarım yaklaşımı ne yazık ki iş görmüyor. Almayı unuttuğun en küçük önlem bile sana arıza olarak geri dönüyor, hatta lab'da çalışan kart gerçekten çalışacağı ortama götürüldüğünde daha ilk tuşa basılır basılmaz çöp haline gelebiliyor.

En basitinden butonları bağlarken mcu'dan pini "pull up" ayarlayıp buton üstünden direkt gnd'yi mcu'ya vermeye çalışırsan bir yaparsın, iki yaparsın sonra en iyi ihtimalle ilgili pin, en kötü ihtimalle mcu komple yanar. Sadece bir buton bağlarken bile kart üzerinde alman gereken önlemler var.

Kullanılacak olan işlemci bu işte çok önemli olmasa da çevre gürültülerinden korumak için gene düzgün bir regülatör tasarımı ve işlemci tarafında da gerekli önlemleri almak gerekiyor.

Aynı şekilde mosfet kullanılacaksa freewheeling diyotlar, gerekli. Kullanacağın rölelere de ters diyot atmazsan ters emk'yı direkt basacak.

50-100TL'ye yaparım diyenlerin tasarlayacağı kartların çok uzun ömürlü olacağını pek düşünmüyorum, hiç bir önlem almadan sap gibi bir kart yapacaklarına eminim. Tecrübeli bir adamın da yapılacak iş ne olursa olsun 100tl ye kart tasarlayacağını pek düşünmüyorum.

Ben fiyat çekecek olsam malzeme parası hariç 1000tl yazardım.

rayman

Tamam arkadaşlar nasıl yapılacaksa size bıraktım. Benim pic programlamak için bilgim yok. Bunu dile geetiiriyorum. Ancak  bir tane kart için 1000 l gibi birşeyvermeem. 3 tane 555 vede bir kaç lojik entegre ile bu işi çözerim. Ama benim yapmak istediğim şey mikroişlemciye KOD yaptırmaktı ve gerçekten zahmetliymiş. Ayrıca teknik olarak bu kartın çalışmasını yaptım. Endüstriyel alanda sıkıntı çıkaracak regüle , ters EMK yada enterferansı önlemlerini aldım.

muhendisbey

@rayman
İşte sana olan tepkiler de tam da son yazdığın şey ile ilintili.
Bu yardım istemek değil ki? Yaptırmak-yapmak istediğin işi foruma yaptırmak. Programlama bilmeyebilirsin ama öğrenebilirsin, deneme yapabilirsin.

Forumda bu nasıl sıkıntı olmazdı?
Sen kodu yazardın, istediğin gibi çalışmazdı işte o zaman kodlarını koyar yardım isterdin, sıkıntı da olmazdı. Forumdaki "yardımlaşmak" kavramı budur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

rayman

Benim yardım anlamımda farklı... Biri birşey yaparsa '' onuda yapmak isterse '' sorulur bukadar basit.

cetin1990

İkisatır kodyaz hocam. Yardım isteme adabı budur. 20TL ye bir picbasic kitabı al. Haftasonu 2-3 saatini ayır. Önce LED yak söndür. Sonra asıl kodu yazmak üzere başla.
5 satır yaz, yardım iste, satırlar giderek artacak 1 hafta içinde kod bitebilecek. Kimsenin tantanasını ç3kmezsin.kodu kendin yazmış olursun. Burada metod budur, yardım böyle istenir.

http://www.altaskitap.com/PicBasic-PRO-ile-PIC-Programlama,PR-20.html

PIC  üzerinde bazı pinler giriş, bazısı çıkış olarak tanımlanır. Girişe buton, çıkışa LED bağla.

Butona basınca ledi yakabilen programı yazdığında sana büyük motivasyon verir. Komple kodu yazabilme ihtimalin nedeniyle özgüven kazanırsın. Bu işi parayla yaptırsan aynı hazzı alamazsın.