KAYAN YAZI SATIR TARAMA

Başlatan kalman, 22 Kasım 2005, 23:26:14

gochisar

Arkadaşlar hala neden trafo kullandığınız da ayrıca benim için bir merak konusu. Açın bir bilgisayar kasası ve güç kaynağına bakın. Orada voltaj kırıcı diyotlar göreceksiniz. Görünüşü tıpkı transistör gibi ama görevi neredeyse 0 kayıp ile istediğiniz voltajı vermek. İhtiyacınız olan güce göre adedini artırmak ta maliyete dokunmayan bir çözüm. Ayrıca 8 li parelel buffer ile gün ışığında görülebilir bir pano yapılabilir artı, parlaklığı azaltarak güç tasarrufu da sağlanır. Ben bu tür bir pano hazırladım ve güç tüketimini bir sıranın toplamda 1/8 lik yanma süresini 1ms ile 3 ms arasında değiştirerek güç tüketimini de ayarladım. Seri giriş parelel çıkış entegresinde yaşanan problem ciddi bir şekilde canımı sıkacağını düşündüğümden parelel buffer kullandım. Şöyleki; hepiniz kit yada güncel cem yılmaz haliyle git devresi yapmışsınızdır. Arkadan gelen ve söndürülerek ilerleyen ledler verilen akıya bağlı olarak 0,5ms ila 3ms arası civarında parlaklıklarını kaybetmiyor. Yazının aktığının düşünün! ortaya garip bir karmaşa ortaya çıkıyor. Yazılar birbirine girmesin diyorsanız her pulse için satıra hükmeden transistörleri kesime sürüklemeniz gerekiyor ki buda led sönmesine kadar zaman kaybı oluşturuyor. Bu halde ise sütun sütun ilerlemek biraz büyük ebatlarda gerçekten sönük ve işe yaramaz hale geliyor. Ayrıca işi bir ileriki aşamaya götürmeye kararlı arkadaşlar için de söylüyorum; iki veya 3 farklı renk ile çalışan ve gerçek renge kadar giden bir tabela yapmayı düşünmez misiniz? Eğer bu tür bir girişimle biraz daha keyifli yapılar oluşturmak için 573 gibi bufferlarla kaymayı bir düşünün derim.
siensi

XX_CİHAN_XX

128 stunluk bir pano düşün
74hc573 ile stunların kontrol edıldıgını varsayalım o halde ihtiyacımız olan minimum uc sayısı 8 bit data  + 16 bit kontrol ucu = 24 bit kullanılır
74hc595 ile 3 bit ( hatta 164 kullanırsan 2 bit ) kullanılır
Bu belki amator devrelerde cok muhım degıldır ama daha karmasık paralel eeprom bellek , rtcc , com girişi , ısı girişi vs.. gibi enstrumanların bulundugu daha profesyonel bir kayan yazı unıtesı ıcın dusunursek dedıgın paralel bufferler sistemi zorlayacaktır.kaldıki 128 stun degılde daha buyuk bir pano yapıldıgını dusun ve satırlardakı bufferlarıda saymıyorum tabı.ozaman ne olacak pic de kullanıcak ucun kalmıyacak :)

Ama rgb animasyon panosu işin içine girdiğinde yüksek hız gerektiğinden uygun bir sistem ile dedıgın gıbı 74hc573 yada benzeri bir bir kompanent kullanmak akılcı olabilir ama profesyonel kayan yazı sistemlerinde bana göre 74hc 573 ve benzeri entegrelerin yeri yoktur.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

bmutlu

XX_CİHAN_XX

74hc573 ile yapılan bağlantıda 9 uçla bu işi halledebilirsiniz ve 595 e göre hayli hizli çalışır .

XX_CİHAN_XX

@BMUTLU
keşke bir çizim üzerinde konussaydık daha iyi olurdu ama sanırım bahsettiğiniz olay kod çözme işleminden ibaret.örneğin 8 giriş 256 çıkış gibi.Bu şekilde hızlı olmaması mümkün değil fakat profesyonel bir kayan yazı olusturmakta mümkün değil.

Birkere en başta stun taraması yapmak zorundasın(256 stunluk bir pano için çok düşük bir görüntü kalitesi demektir)

Satır taraması yaparsan stun sayısı nekadar artarsa artsın görüntü kalitesi hep aynıdır(profesyonelden kastım1)

Ayrıca panonun stun uzunlugu nekadar artarsa artsın 595 li sistemde hiç bir değişiklik olmaz ama paralel sistemde sürekli yeni eklemeler gerektrir hem ana karta hemde led kartına(profesyonelden kastım2)

Birde yapabileceğin animasyon sınırınıda unutmamak gerekir.Dikeyde ve yatayda 595 olursa her iki noktayada kod gonderebilme ve dolayısıyla cok profesyonel animasyonlar yapabilme imkanın olur.Oysa dikeyde kodçozücü sistemi olursa büyük animasyonlar yapabilme imkanı yoktur(profesyonelden kastım3)

Saygılar...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ise

arm serisi kullanırsan 595lerle sorunun olmaz  256 led sütün olan bir işlemi 40 usn gibi bir zamanda yaparsın  63mips lpc serisine bakmanı tavsiye ederim  bu hızda yetmezse 100 mips 266 mips olan direk tft modül serilerinden yararlanabilirsin

gochisar

Alıntı yapılan: "XX_CİHAN_XX"128 stunluk bir pano düşün
74hc573 ile stunların kontrol edıldıgını varsayalım o halde ihtiyacımız olan minimum uc sayısı 8 bit data  + 16 bit kontrol ucu = 24 bit kullanılır
74hc595 ile 3 bit ( hatta 164 kullanırsan 2 bit ) kullanılır
Bu belki amator devrelerde cok muhım degıldır ama daha karmasık paralel eeprom bellek , rtcc , com girişi , ısı girişi vs.. gibi enstrumanların bulundugu daha profesyonel bir kayan yazı unıtesı ıcın dusunursek dedıgın paralel bufferler sistemi zorlayacaktır.kaldıki 128 stun degılde daha buyuk bir pano yapıldıgını dusun ve satırlardakı bufferlarıda saymıyorum tabı.ozaman ne olacak pic de kullanıcak ucun kalmıyacak :)

Cihan hocam bir 573 çıkışı kontrol uçlarını yönetebilir mi? İşte asıl soru burada :) bir 877 ile 573 kombinasyonu teorik olarak sonsuz çıkış ucu ortaya çıkarır. Bunun için ise sadece 8 bit veri ucu ve 2 bit kontrol ucu sana sonsuza katlanan çıkış ucu seçeneği sunacaktır. Bir adet 573 verileri gönderirken biri seçici 573 leri kontrol eder. Seçicileri kontrol eden 573 8 adet seçiciyi kontrol etse 8*8*8 çıkış olur :) 512 eder. Olayı abartıp seçicilerden seçici gibi davranan 573 lere ulaşırsan 8*8*8*8 çıkış kontrol edersin ki buda 4096 uç eder. Bu çıkış katlama mevzusu böylece katlanır gider. Her kat ise program hafızandan yaklaşık 80 byte kadar götürür. Her katlama katı için iki değişken kullanırsan 4096 uca ulaşmak istersen 8 byte RAM ve 240 byte Flash kullanman yeterli olur. Bilmem yeterince profesyonel bir yaklaşım olur mu?
siensi