Smps arızası [Yardım]

Başlatan aptu.melik, 25 Ocak 2018, 15:03:49

aptu.melik

Arkadaşlar selamlar; hurdacıdan arızalı smps aldım. Cihaz 5 volt ve izole +-12 volt simetrik çıkışa sahip.Boşta çalışırken sürekli açılıp kapanıyor, çıkış voltajı 5 volt ile 2 volt arası dalgalanıyor. 5 volt çıkışa yük bağlandığında yada ayar trimpotundan 5 volt çıkışı 5.6 volt seviyesine getirdiğimde dalgalanma düzeliyor ve cihaz stabil voltaj vermeye başlıyor. Bütün devreyi kontrol ettim ancak arıza bulamadım.
       Kontrol entegresi olarak UC2842 kullanılmış. TL431 ve optokuplör ile geri besleme yapılmış. TL 431 ve optokuplorü değiştirdim ancak değişen birşey olmadı. Dalgalanmayla beraber UC2842' nin besleme voltajı da dalgalanıyor. Onun beslemesine bağlı kapasitörü değiştirdim ancak işe yaramadı.

Sorun sizce ne olabilir? yardım ederseniz sevinirim  :)

Teşekkürler.

Devreye ait genel görünüm.

cevat1

.

Melih1802

Bazı SMPS yapılarında 5 volt üzerinden belli bir miktar akım çekmeniz gerekir. Yüksüzken stabil olmaması arıza değildir.

mg1980

Anahtarlama transistörlerini de kontrol etmekte yarar var.

Sozuak

Özellikle Primer taraftaki elkoları elden geçirin zaten kaç tane var  onları kontrol etmeden başka yere bakmayın bence. Bu tip arızaları (en azından bendekiler) elko kaynaklı çıktı.

mehmet

Opto hangi gerilimin üzerindeyse, bu çıkışa
bağlı bir güçlü direnç olmalı. (1-3W civarı)
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

fide

Daha önce elimde 5 ve 12 volt veren bir smps vardı. Boşta 5 volt sabit, 12 voltun voltajı geziyordu. 5 volt ve 12 volt çıkışlarına yanlış hatırlamıyorsam 100 ohm direnç bağlayınca işler düzeldi. Çift çıkışlı smpslerde  yaşanabiliyor bu durum.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

aptu.melik

Primer tarafındaki elkolar sağlam gözüküyo. 3 tane var ve zaten 2 sini değiştirdim ama sağlamdı.

Optokuplör geri beslemesi 5 volt üzerinden yapılmış. Ama çıkışa bağlı direnç yok normalde.

Belki de Melih bey haklıdır.

asma

Alıntı yapılan: aptu.melik - 25 Ocak 2018, 23:12:05
Optokuplör geri beslemesi 5 volt üzerinden yapılmış. Ama çıkışa bağlı direnç yok normalde.

Belki de Melih bey haklıdır.
Merhaba
Resimde görünen direnç ve ampül , 5V çıkışına yük olarak kullandığınız elemanlar değil mi?
100mA akım çekmeniz yeterli olur bence. Çok güçlü bir devre değil.
İlk akla gelenleri değiştirip elemişsiniz , tl431 de bazen bozuluyor. Onu da değiştirip deneyebilirsiniz.
UC yi harici olarak besleyip , onu besleyen hattı da kontrol edebilirsiniz.
Her şey normal ise entegreyi besleyen hatta yönelirsiniz. (küçük bir diyot olacak)
Sorun devam ediyorsa entegreyi gözlemleyin; referans geriliminde salınım var mı , besleme akımı dalgalı mı , pwm i durduracak şartlar oluşuyor mu?
Kolay gelsin.

aptu.melik

Alıntı yapılan: asma - 26 Ocak 2018, 03:25:34
Merhaba
Resimde görünen direnç ve ampül , 5V çıkışına yük olarak kullandığınız elemanlar değil mi?
100mA akım çekmeniz yeterli olur bence. Çok güçlü bir devre değil.
İlk akla gelenleri değiştirip elemişsiniz , tl431 de bazen bozuluyor. Onu da değiştirip deneyebilirsiniz.
UC yi harici olarak besleyip , onu besleyen hattı da kontrol edebilirsiniz.
Her şey normal ise entegreyi besleyen hatta yönelirsiniz. (küçük bir diyot olacak)
Sorun devam ediyorsa entegreyi gözlemleyin; referans geriliminde salınım var mı , besleme akımı dalgalı mı , pwm i durduracak şartlar oluşuyor mu?
Kolay gelsin.

Evet. ampül ve direnci yük olarak kullandım. Ampül 150 mA çekiyor. bu durumda iken trimpotla seviyeyi 4.9 volta getirdiğimde stabil çalışmaya başlıyor. Daha düşürürsem ampül 1 saniye aralıkla yanıp sönmeye başlıyor. Direnç bağladığımda ise 1 amper yükleniyor. Bu durumda da trimpotla istediğim aralıkta stabil çalıştırabiliyorum. Trimpot 4 ile 6 volt arası ayar olanağı sağlıyor.

Besleme hattını kontrol ettim sıkıntı görünmüyor.
     Stabil çalışırken entegrenin referans ayağındaki gerilim 5 volt seviyesine geliyor. Salınım olduğunda ise salınımla beraber 5 volt gelip gidiyor. referans gidince pwm'de duruyor.