Space Vector Modulation(SVM) Konusu

Başlatan Mucit23, 16 Mart 2018, 11:48:28

Mucit23

isterseniz yarın akımları tekrar görüntüleyip atabilirim. Mosfetleri ısıtacak kadar uzun süre çalıştırmadım ama önceki çalışmada Yaklaşık 30-35 sn de moslar deli gibi ısınıyordu. Ama ısının düştüğü kesin.

Cemre.

Mosfet Vgs, Vds gerilimleri aynı ekrandayken osiloskop görüntüsü paylaşabilirsiniz.

Ax2_Bx_C

Proje arayışım içerisinde MPPT'li motor sürücü benim de ilgimi çekiyor, sizce kaç beygir motorlar için bu sürücüler daha fazla rağbet görür?
Ben Yalnızca Bir Matematik Fonksiyonuyum

Zoroaster

Alıntı yapılan: Cemre. - 09 Nisan 2018, 21:56:33Ben bunu, minimum relüktans durumunda manyetik devreyi düşündüğümüzde N*i (sarım sayısı*sargıdan akan akım) bir manyetik akı kaynağı, bir de rotordaki mıknatıs sabit akı kaynağı ve toplamda zıt kutupların birbirini çekmesinden ötürü oluşan iki seri akı kaynağı devresinin kararsız bir konumda (çünkü sargıdan geçen akım arttıkça sabit akı yoğunluğu artacak) manyetik elemanlar doyuma gidene kadar artan bir sargı akımı grafiği izlememize yol açıyor olarak yorumlamıştım....)

Itirazim su aciklamaya: "Rotor kutup altına gelirken (relüktans minimum olurken/olduğunda) zaten motor ~kısadevre akımı çekecektir."

V=Ldi/dt + Ndfi/dt

i=int(V/Ldt)-(N/L)Fi

reluktans minumuma giderken L maxa gider. i ifadesinde 1/L ve N/L azalir. Bu da akimi azaltir. Fakat bu aciklama yeterli degil.

Cunku 1/L ve N/L katsayilarinin degerlerinin tam kutup altinda azalmasiyla ilgilenmeyip ayni zamanda Vdt integrali ile Fi fonksiyonunun, DC motor icin mil acisinin 90 derece oldugu durumdaki akimin ani degerine bakmak lazim.

Kurcalamak istiyorsan su sorulara bakmak gerekir.

Bir bobine sinusel voltaj uygulaniyor ve bobin kutup alani icinde gerilimle ayni acisal hizda ve fazda döndürülüyorsa akim, bobinin hangi acisinda max hangi acida min yapar.

En onemli soru ise bobin harici olarak dönderilmek yerine bobin akımının ürettiği tork ile dönerken akimin max ve min yaptigi anlar hangi açılara denk gelir? Mile bağlı yükün atalete sahip olması yaad sürtünmeli olmasının açıya etkisi nasıl olur?
Seytan deliginden kacti.

Mucit23

Alıntı yapılan: Cemre. - 09 Nisan 2018, 22:09:29Mosfet Vgs, Vds gerilimleri aynı ekrandayken osiloskop görüntüsü paylaşabilirsiniz.

Hocam motor çalışıyorken ve motor çalışmıyorken iki ayrı görüntü aldım.

CH1(Kırmızı) VGS, CH2(Sarı) VDS gerilimini gösteriyor. Frekans 50khz. LowSide Mos'un VGS gerilimini görüntüledim

Bu görüntüde ise Motor çalışıyor.

marecrisium

Mosfetlerin Gate direncini biraz büyütmeyi dene, bunun yanında dead time'ı da biraz artırıp sonuçları gör. Ayrıca 50kHz motor sürücü için çok yüksek bir frekans.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mucit23 - 10 Nisan 2018, 10:39:29Hocam motor çalışıyorken ve motor çalışmıyorken iki ayrı görüntü aldım.
Bu görüntüde ise Motor çalışıyor.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Yük altındaki DS ü merak ettim. Sağdaki çapaklar artacakmı azalacakmı.
50 kHz sebebiyle tork azalmıştır sanırım.

miyago

Mucit23

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 10 Nisan 2018, 12:19:03Yük altındaki DS ü merak ettim. Sağdaki çapaklar artacakmı azalacakmı.
50 kHz sebebiyle tork azalmıştır sanırım.

Hocam dün yazamadım. Yük altında değişmiyor Motoru elimle zorladığımda yine aynı şekil bir görüntü alıyorum. Fakat Herzaman oluşmuyor sanki Duty sürekli değiştiği için yakalamakta zorlanıyorum. Fakat dediğiniz gibi Frekansı 50Khz yapınca Tork azalıyor.

Yine 16Khz yaptım PWM frekansını.

@Cemre. Akım sensörlerim muhtemelen Yarın gelir. Enkoder de istedim. 360PR çözünürlüğe sahip bir enkoder satın aldım.
http://www.alfasanayi.com/arc-s-50-saft-atek-made-in-turkey-urun-182.html

Akım kontrolü için ADC ile 3 Fazın akımını ölçüp Clark Dönüşümüne sokacağım değilmi? Bundan sonra nasıl bir yöntem izlemem gerekir?

İlk Önce Enkoder işinimi halletsem diye düşünüyorum. Orada Rotor Pozisyonunu Enkoder ile tespit edip Ona göre Rotor açısını hesaplamam lazım.

Burada bir sorum olacak. Enkoder bağladık diyelim.Enkoder artımsal enkoder olduğu için ilk başta açı değerini sıfır kabul edeceğim. Fakat Rotor pozisyonu farklı bir konumda olabilir. Bu durumda motor nasıl kalkış yaptıracağım?

bulut_01

ben olsam sensorsuz kontrol üzerine ugrasırdım enkoder acı derdim olmazdı.  :)
YENİLMEZ..

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: bulut_01 - 11 Nisan 2018, 10:39:39ben olsam sensorsuz kontrol üzerine ugrasırdım enkoder acı derdim olmazdı.  :)
Mucit biraz muziplik yapsam kızmazsın umarım.
Açıkçası konuya ilgi gösterdiğimden beri aklımda lakin deneyimleme şansım olmadığından mide bulandırmayayım demiştim.
Bulut söyleyince söylemezsem olmaz dedim kendi kendime.

Aslında sen her faza belirli bir güçle hareket verdiğinde fazlardan en az birisi bir ara boşa çıkıyor.
Tabiiki dönüş Sabit manyetik alan ve indüktif yapı gereği aynı bobinleri sensor gibi kullanamazmısın.
Sanırım dönüş nedeniyle bir gerilim de üretmeleri gerekiyor gibi.
Yanılıyor olabilirimde...

Aklıma kalem havyalardan takılmıştı. Rezistans yanında ısı sensoru olduğu halde onu kullanmadan sadece rezistansla ısıyı kontrol altında tutuyorlar. Yöntemide basit. enerjiyi kestiklerinde rezistansın direncini ölçüp sıcaklığı bulmaya çalışıyorlar.
Aceba sende işe yararmı?

M.Salim GÜLLÜCE

Bişey daha eklemek isterim.
gerçi sen akım taransdüser siparişi verdin hatta birde şöntle beraber..
LEM LTS25-NP sensorlar var 25Amper max. dahada duyarlı yapabiliyorsun. çift yönlü akım bilgisi verebiliyor. Üstelik özdisan da da mevcut. Şönte de gereksinimi yok. İster PCB ister Uzay montaj kullan. Hem AC hem de DC de kullanabilirsin.
inceleyebilirsim.
https://www.ozdisan.com/guc-yari-iletkenleri/transduserler/akim-transduserleri/LTS25-NP

Mucit23

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 11 Nisan 2018, 15:38:42Mucit biraz muziplik yapsam kızmazsın umarım.
Açıkçası konuya ilgi gösterdiğimden beri aklımda lakin deneyimleme şansım olmadığından mide bulandırmayayım demiştim.

Aslında sen her faza belirli bir güçle hareket verdiğinde fazlardan en az birisi bir ara boşa çıkıyor.
Tabiiki dönüş Sabit manyetik alan ve indüktif yapı gereği aynı bobinleri sensor gibi kullanamazmısın.

Aklıma kalem havyalardan takılmıştı. Rezistans yanında ısı sensoru olduğu halde onu kullanmadan sadece rezistansla ısıyı kontrol altında tutuyorlar. Yöntemide basit. enerjiyi kestiklerinde rezistansın direncini ölçüp sıcaklığı bulmaya çalışıyorlar.
Aceba sende işe yararmı?

Estf. abi ne kızması. Açıkçası O iş beni çok yorar. Ki zaten amacım motoru kuru kuruya döndürmek değil. Bitirme projemin konusu Fırçasız DC motoru Enkoder bağlayıp açılı bir şekilde döndürebilmek. Bu bir tez çalışması. Endüstriyel bir ürün ortaya çıkarmak gibi bir hedefim şuanda yok. Onun için açıkçası pek vaktimde yok. Gerçi bu kadar çalışma yaptık iyide oldu. Devamını elimden geldiği kadar getireceğim.

Akım sensörü olarak Hall Effect sensörlerden satın aldım. O bahsettiğiniz sensörler biraz pahalı. Gerek yok diye düşünüyorum o kadar para vermeye :)

Cemre.

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 11 Nisan 2018, 15:38:42Mucit biraz muziplik yapsam kızmazsın umarım.

Aceba sende işe yararmı?
BEMF ile hız tespiti bilinen bir uygulama zaten :)

bulut_01

Alıntı yapılan: Cemre. - 11 Nisan 2018, 16:59:50BEMF ile hız tespiti bilinen bir uygulama zaten :)
bu yöntem ile ne kdr hassas acı hesabı yapılabilir? enkoder çözünürlüğüne bu yöntemle ulaşmak ne kdr gerçekci olur?
YENİLMEZ..