0 200v dc gerilim okuma

Başlatan volkanunal, 01 Mayıs 2018, 15:33:16

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: esensoy - 02 Mayıs 2018, 18:17:30250V girdiğinde çıkışta kaç V görüyorsunuz?
Ben MCU ile okuma yapıyorum. 120 Volt limitim olduğundan üstünü değerlendirmiyorum. Kaldıki devrenin devamında kazanç kalibrasyon devresi olduğu için buraya koyduğum kaç volt verir hesabında bulunmadım. Ancak opamp hesaplamasına göre 200 Volt DC girişe karşılık 1 volt DC çıkış alırsınız.

Alıntı yapılan: Ax2_Bx_C - 02 Mayıs 2018, 22:44:02Opamp kullanilacaksa diferanaiyel sekilde olculmesi en mantiklisi. 20Megadan bahsedilmis oyle bir direncle devre havadan nem kapar. 250V 330k ve 3k3 ile cok guzel olculur diferansiyel olcum metodu ile. Opammp olarak lm358 bile yeterli olur. Bir de feedback direnclerine yani 3k3 lere paralel 100nf attinizmi opamp cikisinda da 1k ya 100nF low pass hic sorunsuz kullanirsiniz. 20 yila yakin sorunsuz calisan cihazlarim var sahada bu sekilde.
Senin devren senin için uygundur muhakkak.
Ama biz bu devreyi 10 KV baskılara maruz kalacak floating voltage devrede kullanıyoruz. Filtrelemelerimiz sağlam olduğundan nadiren başka alanlardaki trafo izolasyonu delinmeleri nedeniyle bu devreye press ediyor. Genede nadir arıza ve probleme rastlıyoruz. Çok ta kararlı. 20 Mohm girişe karşılık 100 K şönt sayabilirsiniz devreyi. Elinizde kullandığınız digital ölçü aletlerinin Girişi de zaten 10Mohm üzerinden ölçer ve çok ta sağlıklıdır.

Kaldıki biz 5 KV ölçümlerde 50+50 megaohm 10KV dayanıklı dirençlerle benzer ölçüm yapıyoruz.

Net üzerinden benzer bir örnek daha...:

microcontrollerslab.com -ac-voltage-measurement-using-microcontroller

Ax2_Bx_C

Yanlış anlaşılmasın 200V'lar için 10M değerleri fazla dedim ben.
Yüksek omajlı dirençler kullanmanın bir eksisi de opampın içine çektiği kaçak akımlar. Mohm seviyesinde dirençler ile bu akımın etkisi daha fazla gözüküyor. Benim önerim yukarıda paylaşılan şekildedir.
Ben Yalnızca Bir Matematik Fonksiyonuyum

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Ax2_Bx_C - 03 Mayıs 2018, 08:26:25Yanlış anlaşılmasın 200V'lar için 10M değerleri fazla dedim ben.
Yüksek omajlı dirençler kullanmanın bir eksisi de opampın içine çektiği kaçak akımlar. Mohm seviyesinde dirençler ile bu akımın etkisi daha fazla gözüküyor. Benim önerim yukarıda paylaşılan şekildedir.
Devrenin tasarımı JFET opamplar ile yapıldığından giriş akımları nanolara yakın. Çok etken olmadığını ifade edeyim.
Kaldıki kazanç kalibrasyonu diye bişi var. Aynı ürün olsa bile Hiç bir opamp birdiğerine eşit değildir. Toleratif kaymalar illaki olacağından girişle çıkış arasındaki oransallığın ayarlanabilir olması şarttır.
MCU ile yaptığınızda Soft kalibrasyon belki işinizi görür. Ama donanımsalsistemlerde yazılım yoksa kalibrasyonu zorunlu olarak donanımla çözmek zorundasınız.