GSM Modül için Super Kondansator Arayışı

Başlatan satilla, 01 Temmuz 2018, 13:42:00

satilla

Alıntı yapılan: elektronik - 04 Temmuz 2018, 02:09:31kondansatörü modülün 5v bağlamayın
12v >> 10.000mf >> 7805 >> Gsm modül 
Elimde bu değerde cap. yok. Tedarik edip deneyeceğim.

Alıntı yapılan: polleme - 04 Temmuz 2018, 10:26:09Bence en uygunu bir mini Lipo pil. Şarj devresiyle birlikte uzun yıllar sorun yaratmadan çalışır. Maliyet için hedef ne bilmiyorum ama o kadar da yüksek değil bence. Karmaşa derseniz o da çok değil.

Örnek: https://www.direnc.net/3v7-150ma-lipo-batarya-1s-3v7
Pil Boyutu: 0.98x 0.67x 0.27 inç

https://www.direnc.net/01f-55v-kondansator-pil

Bu fiyata göre bir super kapasite, lipo+şarj devre toplamından daha yüksek görünüyor.
Şu an sistemde belirttiğiniz LiPo'yu kullanıyorum. Pil + şarj IC 17 TL civarı oluyor.
Super cap'ı yerli bir tedarikçiden 0.9 USD'ye tedarik edebiliyorum.

Bir kaç kartta şarj IC kaynaklı sorun yaşadım. Ayrıca her dizilen kartta batarya ve şarj bölümününde testi gerekiyor.

Bunun yerine kondansatör kullanırsam ömür, test prosedürleri ve maliyet açısından avantaj sağlayabilirim.

Proje tamamlandığında açık kaynak olarak yayımlayacağım bu nedenle bir çok alternatifi değerlendirip, cihazı ürün haline getirmek isteyenlere fikir vermek istiyorum.

algorist

Karşılaştığım elektronik sayaçların  hepsinde mini lipo kullanılıyordu.
e-e-e

satilla

Yabancı kaynaklarda bu konu hakkında bir kaç yazı buldum. Super cap.da genelde ESR yüksek olduğu için peak akımını karşılayamama probleminden bahsedilmiş.

Bu konuda 3 seçenek ön plana çıkıyor.

1) LiPO
2) Düşük ESR'li süper cap. (18 USD civarı perakende)
3) 10000 uF bir kaç kondansatörü paralel bağlayıp, deneme yanılmayla yeterli oranı bulmak. Eğer ESR yine kurtarmazsa daha düşük ESR kondansatör kullanılabilir veya düşük kapasiteli daha fazla cap. kullanılabilir.

yesilu

süper kapasitörlerin esr sinin yüksek olması çok olası değil gibime geliyor. mantık gereği kendisinden beklenen işleri yapabilmesi için lipo dan çok hızlı şarj-deşarj olabilmesi lazım. olay daha çok akım-gerilim grafiğinden kaynaklı olabilir. bu açıdan pilden farklılar, 5v ile şarj olan kapasitör boşalırken kısa bir süre bile 5v vermez, direk eğimli bir grafiği olur. 5v ile beslenen bir devreyi 12v luk süpercap ve 5v regülatörle (tercihen buck-boost converterla) kullanmak gerekir (diye düşünmekteyim)

satilla

Alıntı yapılan: yesilu - 04 Temmuz 2018, 15:14:06süper kapasitörlerin esr sinin yüksek olması çok olası değil gibime geliyor. mantık gereği kendisinden beklenen işleri yapabilmesi için lipo dan çok hızlı şarj-deşarj olabilmesi lazım. olay daha çok akım-gerilim grafiğinden kaynaklı olabilir. bu açıdan pilden farklılar, 5v ile şarj olan kapasitör boşalırken kısa bir süre bile 5v vermez, direk eğimli bir grafiği olur. 5v ile beslenen bir devreyi 12v luk süpercap ve 5v regülatörle (tercihen buck-boost converterla) kullanmak gerekir (diye düşünmekteyim)

http://www.skyworksinc.com/uploads/documents/202377A.pdf  buradaki çalışmada bahsettiğiniz yapıya benzer bir yapıdan bahsedilmiş.

polleme

Alıntı yapılan: satilla - 04 Temmuz 2018, 11:02:49Super cap'ı yerli bir tedarikçiden 0.9 USD'ye tedarik edebiliyorum.

Belki de sorun bu. Çok ucuz olduğu için ESR yüksek ve verimli değil, beklentiyi karşılayamıyor. Kaliteli cap Aliexpress'te bile pahalı.

Andromeda

bu devre yeterlimi arkadaşlar..pil şarj olunca mini şarj devresi şarjı kesecek..elektrik kesilince diyot üzerinden beslenecek.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

elektronik

Andromeda

..5 Voltluk bir devreyi beslediğimi düşündüm.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

satilla

Alıntı yapılan: elek - 04 Temmuz 2018, 17:59:27(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

bu devre yeterlimi arkadaşlar..pil şarj olunca mini şarj devresi şarjı kesecek..elektrik kesilince diyot üzerinden beslenecek.

Diyot üzerinde düşecek gerilimin 0.5 V olduğunu varsayarsak, batarya max. dolulukta 4v2 - 0.5 = 3v7 çıkışınız olacak. Bu çıkış voltajı işinizi görmezse diyodu değiştirebilir veya diyot çıkışına buck-boost, boost converter ekleyebilirsiniz.

Şu anki şemada pil şarj olacak ve elektrik kesintisindede devreniz pil üzerinden beslenmeye devam edecektir.
Batarya voltajının 3 v altına düştüğünde bozulacağını unutmayon, bunun içinde devreli pilleri tercih edin. Piyasada satılan LiPo'ların çoğunlu devreli ancak sizde over discharge koruması ekleyebilirsiniz.

Pil şarj cihazınız bunun gibi korumaları dahili olarak yapıyorsa, bataryanızın ömrü o kadar uzun olacaktır.

elektronik

besleme hakkında bilgi verebiirmisiniz trafomu kullandınız swic adaptörmü ? ve kaç volt

Andromeda

..elektrik kesildiğinde tek diyot ile devreye alınmasının bir mahsuru var mı diye sormuştum aslında..

resimdeki devreyi kullanırsam anlaşılıyorki
5 Voltla çalışan bir devreyi besleyemem..
bu devre 2.5 -3 lira..
bu tip ucuz biraz yüksek çıkış veren hazır modül olsa 5 voltluk küçük devreleri
UPS gibi besleyebilirim
yani kesintisiz güç kaynağı varmış gibi..

OG

Mahsuru yok.
Bataryaya gecince bataryanın desarjına göre voltajazalacak, bir de diyotta düşecek, kalan voltaj yeterli ise devrenin bir mahsuru yok.

Schottky diyot kullanın voltaj düşümü azdır, diyottan sonra kapasite koyun akım tüketimine bağlı değerde elektrolitik ve 100nF türü yüksek frq bileşenleri için. Çünkü diyot kaynak iç direncine olumsuz etki yapar, kapasiteler bunu tolere eder.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.