LÜTFEN YARDIM EDİN....

Başlatan yasarmurat, 04 Aralık 2005, 18:37:32

yasarmurat

arkadaşlar bnm sizlerden çok bi ricam olcak senkro servo sistemler adlı dersimin 2.vizesi yerine geçicek olan projeler var ve ben bunlarla ilgili bi destek bulamadım.sizlerden rica etcem bide.
PROJELER:
1.İKİ ADET AYNI ÖZELLİKTEKİ DC MOTORUN; ÇARK,KAYIŞ YA DA FARKLI BİR AKTARIM MEKANİZMASIYLA BİRBİRİNE BAĞLANMASIYLA OLUŞTURULUCAK DÜZENEK, BİR PLATFORM ÜZERİNE KURULACAK,BİRİNCİ MOTORA DA GERİLİM VERİLEREK İKİNCİ MOTORUN OLUŞTURDUĞU GERİLİM ÖLÇÜLÜCEK.VERİLEN GERİLİM İLE ALINAN GERİLİM ARASINDAKİ FARKIN SEBEPLERİNİ AÇIKLAYAN BİR MAKALE YAZILACAK.BU MAKALEDE ÖLÇÜM HATALARINA DA DEĞİNİLECEK.
2.BİR DC MOTORU İKİ YÖNDE DE DÖNDÜRÜP HIZ AYARI YAPABİLEN DEVRE TASARLANIP MONTE EDİLECEK, TASARIM BİLGİLERİNİ İÇEREN BİR MAKALE YAZILACAK.
3.BİR SERVO MOTORUN SAĞA DÖNÜŞÜNÜ,SOLA DÖNÜŞÜNÜ VE İKİ YÖNDE HIZ KONTROLÜNÜ BİRDEN SAĞLAYAN SİSTEMLER ENDÜSTRİYEL ÖRNEKLERLE DESTEKLENEREK TANITILACAK.

NOT: 3.PROJENİN SADECE MAKALESİ YAZILACAK HERHANGİ BİR PROJE OLMAYACAK.

İLGİLENECEK OLAN HERKESE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...

emrahmrcn

bu forumda cevapsız soru kalmazda sen nie 3-5 yere aynı başlığı açtın anlamadım.Anlayan arkadaşlar yardımcı olur muhakkak.İYİ ÇALIŞMALAR
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

stlg

Sevgili yasarmurat
Arkadasım aynı ozelliklerde motor demişsin kac volt motor kullanacaksın bu onemlimi değilse sana 12v motorları oneririm bu bir teyp motoru olabilecegi gibi otolarda kullanılan silecek motoruda olabilir pratikte kolay bulunmaları acısından teyp motorunu kontrol etmek kolaydır ve pek cogunun uzerinde devir ayarları mevcuttur yok bu cok basit olur dersen silecek motorlarıyla bu işi yapabilirsin ve bunların uzerlerinde reduktorleri oldugundan daha dusuk devirlerde calıstırabilirsin  hız yeterli değil dersen bu motorları reduktorlerinden ayırıp kullan, bu iki motoru kasnaklarla birbirine baglama işini kendin yapmalı yada bir tornacıdan yardım almalısın ikinci motorun gerilimini olcmek icin hazır olcu aletlerimi kullanacaksın yoksa kendinmi yapacaksın sem motorları birleştir daha sonra sana hız kontrol ve gerilim olcme işlemleri konusunda şema vs ..vs
yardımcı oluruz sistemini kurduktan sonra ki zannedersem elektrik yada elektronik bolumunde okuyorsun kendi gozlemlerini devre uzerinde yapabilir ve bu konuda bir makale hazırlayabilirsin bizlerde sana yardımcı oluruz kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.