PSoC canavarlarının dikkatine !...

Başlatan aster, 20 Aralık 2005, 12:57:59

OG

PSoC canavarları muhakkak bilirler, görsel çalışmalar için;
PSoC Express™: No NRE. No Code. No Hassle.

http://www.onfulfillment.com/cypress/landing_page.asp?source_code=M491a
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aYe

Selam OG hocam,

PSoC Express'i yükledim ancak hatalar verdi ve çöktü. Sanırım ilk sürüm olduğu için ama zamanla sorunsuz hale getiriceklerine eminim. Şimdilik download ettiğinize deymez. Ama düzeltirlerse süper yani. Mesela 8 sıcaklık sensöründen bilgiyi alıp lcd ekranına atan bir işi bitirmeniz 10dk yi geçmez.

İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

OG

Valla üstadım ben zaten PSoC dan hiç anlamam. Gezinti yaparken dikkatimi çekti, sen bilirsin zannediyordum, diğer yeni ilgili arkadaşlar için yazmıştım. Bundan sonra umuyoruz ki senin ustalığınla ben ve diğer arkadaşlar da birşeyler kapar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aYe

Toplami 10 milyon etmeyecek malzemeyle programmer yapicaksiniz, şemasını da pcb'yi de verdim. Sonra arrow'a bir telefon açıp uyduruk bir projeyle bir kaç tane sample CY8C29466 isteyeceksiniz. Sonra PSoC designer'i pc'ye kurup hadi bize program yazdir diyeceksiniz başlıyıcaz birşeylere, 1 hafta sürmez ben sizden yardim almaya başlarım. Hele sizdeki bu azim varken; cia laden'in peşine sizi taksa çoktan yakalamıştı yada ikame bir trafo kesin bulurdunuz :D

Konuya ilginizden dolayı ayrıca teşekkür ederim. Pic'le bunca şeyi yapanları ellerinde PSoC gibi bir malzemeyle kimse tutamaz, dikkat çekmek açısından burayı canlı tutmakta fayda var...

İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

mhk

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"Konuya ilginizden dolayı ayrıca teşekkür ederim. Pic'le bunca şeyi yapanları ellerinde PSoC gibi bir malzemeyle kimse tutamaz, dikkat çekmek açısından burayı canlı tutmakta fayda var...

Sevgili Tatlisukurnazı... Hadi o zaman bir derleme yapalım ve neler gerkiyor işlem basamakları halinde sıralayalım; ( Burda işin büyüğü sana düşüyor.) Şemaları programları vermiş olabilirsin lakin hepsini derli toplu halde ve ne gerekiyorsa yazabilirsen çok hoş olur. Kolay gelsin.

1* Gerekli olacak psoc işlemcisi ve nasıl temini ?
2* Teminde dikkat edilmesi gereken hususlar?
3* Gerekli olan programlayıcı şemaları pcb'leri varsa icd isd işlemleri ?
4* Gerekli olacak programlayıcı program linkleri vs vs.?
5* Gerekli olacak derleyici ( Varsa tüm diller basic, c vs vs.)?
6* Gerekli olabilecek deneme kartı şema pcb vs.
7* Basit ve anlaşılır uygulama örnekleri?

Benim aklıma gelenler bunlar bu işlem basamaklarına eklemeler yapabilirsin.  ;)
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

Petek

@tatlisukurnazi

hocam, bu konfigürasyon çalışma sırasında dinamik olarak değişebiliyordu değil mi? Yani örneğin ben 2 uart modülünün giriş ve çıkışlarını işlemcide istediğim pinlere atadım. Diyelim bir pc ve 8 değişlik cihaz ile uart haberleşmesi yapacağım. O cihazlara giden rx ve tx hatlarını işlemcide 16 pine bağladım. Çalışma esnasında aynı anda bir cihazla haberleşeceğimde(yani kontrol işlemcide olacak) o cihaza ait rx-tx hattına uart giriş ve çıkışlarını versem, diğer 7 tanesini digital io da (yön input) bıraksam (pullup dirençlerle aktif high konumunda tutarak), bir cihazla işim bitince onun rx-tx hattını digital io ya dönüştürüp, uart modülünün rx-tx uçlarını bir sonraki cihaz için kullanılan hatta bağlasam ve bu şekilde sürekli 8 cihazla dönüşümlü haberleşmek istesem bu şekilde çalışabilirmiyim.

Fırsat bulup bir el atamadım bende de PSoC yarışması için gelmiş C compiler (lisanslı), programlayıcı yazılımı ve configuration ???? yazılımı olan  CD, programlayıcı (usb, ISSP çıkışı da var) (üzerinde bir de yarışma için kullanılacak işlemci yerleştirilmiş olan kit) var. Bu set o kadar geç geldi ki, yarışma süresinin bitimine bir ay kala elimize ulaştı. Öyle olunca katılmamıştım. Elde herşey hazır da bir tek enerji yok :(

İşlemci (yada .... array) olarak çok güzel özellikleri var ama herhalde yaygın olmadığı için ilgimi çekmedi. Bir süre daha elimde durur, bu arada Arm7 ler üzerine ilerlersem bu PSoC setini ihtiyacı olan birine (kargo parasını kendisi ödeyecek birine) gönderebilirim :)
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

Veli B.

aster

Hehhehe, Canavarlar çoğalıyor bakıyorum  :)  kim tutar sizi
Patlasın Moslar oynasın Kızlar nerdesiniz?

mmengi

@aster
Madem çağırdın davete icabet etmek lazım.  :)

Ben pic imden memnunum işimi gördüğü sürece nerde trak orda bırak misali devam ediyoruz.

CaFFeiNe

pic,psoc,arm,8051 vs.vs. oyuncaklarımız :)
kim sadece tek bir oyuncakla oynamak isterki :)

mmengi

Alıntı yapılan: "CaFFeiNe"pic,psoc,arm,8051 vs.vs. oyuncaklarımız :)
kim sadece tek bir oyuncakla oynamak isterki :)

Benim için netice önemli işimi gördüğü sürece pic te olur 8051 de arm da önemli olan ne kazandırıp ne götürdüğü.

Petek

Alıntı yapılan: "katana"Ben talibim. :D
katana hocam, adresinizi ö.m. ile gönderebilirseniz müsait olduğumda PSOC CDsi ve programlayıcı kiti size kargo ile göndereceğim.

aYe

Selamlar,

Alıntı yapılan: "mhk"Sevgili Tatlisukurnazı... Hadi o zaman bir derleme yapalım ve neler gerkiyor işlem basamakları halinde sıralayalım; ( Burda işin büyüğü sana düşüyor.) Şemaları programları vermiş olabilirsin lakin hepsini derli toplu halde ve ne gerekiyorsa yazabilirsen çok hoş olur. Kolay gelsin.

1* Gerekli olacak psoc işlemcisi ve nasıl temini ?
2* Teminde dikkat edilmesi gereken hususlar?
3* Gerekli olan programlayıcı şemaları pcb'leri varsa icd isd işlemleri ?
4* Gerekli olacak programlayıcı program linkleri vs vs.?
5* Gerekli olacak derleyici ( Varsa tüm diller basic, c vs vs.)?
6* Gerekli olabilecek deneme kartı şema pcb vs.
7* Basit ve anlaşılır uygulama örnekleri?

Benim aklıma gelenler bunlar bu işlem basamaklarına eklemeler yapabilirsin.  ;)

Evet gereken herşeyi ve soruların cevaplarını bu başlık altında vermiştim, yine de tek mesaj altında toplayarak tekrar vericem. İlgine teşekkürler...

Alıntı yapılan: "Petek"hocam, bu konfigürasyon çalışma sırasında dinamik olarak değişebiliyordu değil mi? Yani örneğin ben 2 uart modülünün giriş ve çıkışlarını işlemcide istediğim pinlere atadım. Diyelim bir pc ve 8 değişlik cihaz ile uart haberleşmesi yapacağım. O cihazlara giden rx ve tx hatlarını işlemcide 16 pine bağladım. Çalışma esnasında aynı anda bir cihazla haberleşeceğimde(yani kontrol işlemcide olacak) o cihaza ait rx-tx hattına uart giriş ve çıkışlarını versem, diğer 7 tanesini digital io da (yön input) bıraksam (pullup dirençlerle aktif high konumunda tutarak), bir cihazla işim bitince onun rx-tx hattını digital io ya dönüştürüp, uart modülünün rx-tx uçlarını bir sonraki cihaz için kullanılan hatta bağlasam ve bu şekilde sürekli 8 cihazla dönüşümlü haberleşmek istesem bu şekilde çalışabilirmiyim.

Petek, aster hocam böyle bir başlık açılsın ve ben bildiklerimi paylaşıyım diye "psoc canavarı" şeklinde beni teşvik etti, aslında iyi de yaptı ama siz yinede öyle olmadığını bilin ve benim de çok şey bilmediğimin bilincinde olun.

Bu sorunun cevabını bende çok merak ediyorum. Mesela program koştururken 12 mevcut analog blogdaki bir op-amp'i kaldirip yerine dac atabilirmiyim diye düşündüm ama henüz deneme firsatim olmadı. Zira elimde acil bitirmem gereken bir proje var ve ordaki ihtiyaçlarım dahilinde PSoC'u inceleyerek ilerliyorum. Bu hususta net bilgilere sahip olduğum anda sizinle paylaşıcam ama düşünce olarak neden olmasın şeklinde aklımda yer etti. Ayrıca katana ile PSoC kit'ini paylaşman çok güzel. Eger basit bir kit ise göndermeden önce sema pcb vb. dosyalarını çıkartip buraya eklersen çok sevinirim. Teşekkürler...

Alıntı yapılan: "aster"Hehhehe, Canavarlar çoğalıyor bakıyorum  kim tutar sizi
Patlasın Moslar oynasın Kızlar nerdesiniz?.

Aster hocam bu espiriye bayiliyorum :) Bir ara ekonomik kriz sirasinda (millet meclis önünde yazar kasa parçalayıp soyunuyordu) bir arkadaşımın yaptığı isyanı anımsatıyor bana, çok ciddi bir tavırla; Yok bu böyle olmayacak, son çare meclisin önünde transistör yakıcam! demişti :)

Alıntı yapılan: "mmengi"Ben pic imden memnunum işimi gördüğü sürece nerde trak orda bırak misali devam ediyoruz.

Sizin pic'inizden bende çok memnunum ama psoc mevcut projede pic'e göre cihaz basina 3-4 dolar daha ekonomik hale geldiğinde ve adet 1000 civarinda olunca, hiç değilse rekabet edebilmek için mecbur kaldim. Tasarim yaparken maliyetlerde çok önemli ve bu durumda işe göre mcu seçmek zorundayim. Pic bu işte trak etti :)

Alıntı yapılan: "CaFFeiNe"pic,psoc,arm,8051 vs.vs. oyuncaklarımız  
kim sadece tek bir oyuncakla oynamak isterki

Bu işin hastalık boyutuyla ilgili :D Geçenlerde bir israil semiconductor firmasinin ürettiği switch mode mcu'sunu gördüm ve alıp kullanmazsam uyuyamam :D Pfc kontrol için bile donanımı bile var, sanki bütün uc38xx serisini içine atmışlar. Bayıldım :D

Alıntı yapılan: "mmengi"Benim için netice önemli işimi gördüğü sürece pic te olur 8051 de arm da önemli olan ne kazandırıp ne götürdüğü.

Ne kazandirip ne götürdüğünü hesaplayabilmek için vakıf olmak lazim ki yeni bir uygulama yapmadan önce kıyaslayabilesiniz. Bu durumda PSoC'a vakif olmanin maliyeti sadece 10 milyon ve 1 gün olarak makul seviyelerde.

aYe

1) PSoC derleyici ve service packleri ve C derleyici serial'i

http://www.cypress.com/portal/server.pt?space=CommunityPage&control=SetCommunity&CommunityID=205&PageID=209&&pfilter=24:PSoC%20Mixed-Signal%20Array&grpid=13&resource=Software%20and%20Drivers&next=0

http://rapidshare.de/files/10051652/imagecraft_serial.rar.html

2) PSoC' benim bildiğim 2-3 firma tarafından yüzbinlere yakın adetlerde ülkemizde kullanılıyor. CY8C29466'yı başlangıç olarak tavsiye ediyorum. Arrow'un elinde stok olarak var bu malzeme istediğiniz zaman alabilirsiniz. Bir proje uydurarak 2-3 sample'i da ücretsiz olarak telefon ile isteye bilirsiniz. Parakende fiyati 3-4 dolarlar civari.

3)Programlayici sema, pcb,exe ve settings ayarlari;

http://rapidshare.de/files/10117554/CypaYe.jpg.html
http://rapidshare.de/files/10117651/CypaYe.PCB.html
http://rapidshare.de/files/10052681/CyP.exe.html
http://rapidshare.de/files/10053580/cypsetings.jpg.html

Petek

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"Selamlar, ...

Petek, aster hocam böyle bir başlık açılsın ve ben bildiklerimi paylaşıyım diye "psoc canavarı" şeklinde beni teşvik etti, aslında iyi de yaptı ama siz yinede öyle olmadığını bilin ve benim de çok şey bilmediğimin bilincinde olun.
alyeküm Selam, Cevabınız için teşekkür ederim.

Siz böyle derseniz biz kendimizi hagi konuma yerleştireceğiz o zaman :) PSoC bana karmaşık geldi. Yada çok istekle inceleyemedim. Dediğim gibi elimize çok geç ulaştırdılar. Üzerinde bir kaç konfigürasyon denedim. Beceremedim. PSoCların en beğendiğim tarafı da belirli bir pinden istediğiniz modülün girişini yada çıkışını alabiliyorsunuz, size kalmış. Özellikle PCB tasarımında çok avantaj sağlıyor. Ankarada bir firmada ARGE (ve malzeme satınalma) müdürü olarak çalışan bir arkadaşım anlattı. Pic li tasarımlarına alternatif PSoClu tasarım da yapmışlar. Pic18452 serisini 2 doların altında alamayınca PSoC tan almışlar (sanıyorum 100 binin üzerinde adet). PCB üzerinde %17 malzeme tasarrufu sağlamışlar. Cypress bu arkadaşın ismini ve söylediklerini bir bültende yayımlamıştı.
Alıntı Yap
Bu sorunun cevabını bende çok merak ediyorum. Mesela program koştururken 12 mevcut analog blogdaki bir op-amp'i kaldirip yerine dac atabilirmiyim diye düşündüm ama henüz deneme firsatim olmadı. Zira elimde acil bitirmem gereken bir proje var ve ordaki ihtiyaçlarım dahilinde PSoC'u inceleyerek ilerliyorum. Bu hususta net bilgilere sahip olduğum anda sizinle paylaşıcam ama düşünce olarak neden olmasın şeklinde aklımda yer etti. Ayrıca katana ile PSoC kit'ini paylaşman çok güzel. Eger basit bir kit ise göndermeden önce sema pcb vb. dosyalarını çıkartip buraya eklersen çok sevinirim. Teşekkürler...
Ben PSoC gemilerimi Akdenize yollayacağım için PSoCa geri dönmeyeceğim. Katana hocam bayrak yarışını devam ettirir :) Bahsettiğim kit aslında görseniz çok komik bir şey. Başparmağınız büyüklüğünde. Multilayer pcb yaptırmışlar. Üst kısmında smd bir işlemci var ve bacakları yan tarafa uzatılarak eşit aralıklı pinlere bağlanmış. Kart sanki işlemciymiş gibi dip paket standardına getirilmiş (herhalde 28 pin vardı). Kitin üst kısmında usb giriş konnektörü, birkaç smd direnç, led var. Kartın altında başka bir işlemci, 6 MHz. kristal ve ufak tefek elemanlar var. Bu alttaki işlemci PC ile usb bağlantıyı sağlıyor ve isteğe göre kartın üstündeki çipi yada ICSP ile dışarıda başka bir çipi programlamak için kullanılıyor. Bunun şemasını çıkartabilmem imkansız.