PSoC canavarlarının dikkatine !...

Başlatan aster, 20 Aralık 2005, 12:57:59

aYe

@Petek

Haklısın şeması çıkartılırda usb için lockbitli bir kod vardır sanırım.
Benim asil merak ettiğim şu; mümkünse karti yollamadan önce bir dener misin editör o karti görünce simülasyona müsade ediyor mu?

Kolay gelsin...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Petek

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"@Petek

Haklısın şeması çıkartılırda usb için lockbitli bir kod vardır sanırım.
Benim asil merak ettiğim şu; mümkünse karti yollamadan önce bir dener misin editör o karti görünce simülasyona müsade ediyor mu?

Kolay gelsin...
Hocam, denerim denemesine de sonra hoşuma giderse o zaman göndermekten vazgeçermiyim acaba diyorum :) Elimde ona yönelik bir program olmadığı için herhalde sizden basit bir program isteyeceğim. İşlemci numaralarını akşam size iletirim. Normalde editör herhangi bir debugger olmadan simulasyona müsaade etmiyor mu?
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

aYe

Selam Petek,

Hazir basit bir örnek editörde var. Onunla denersin.
Normalde bir emülatör olmadan yazilim simülasyonuna malesef müsade etmiyor. Bende o yüzden heveslendim, öyle ucuz bir kart müsade ediyorsa arkadaşlara tavsiye etmek lazim, malum herkez emülatör alamaz...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Petek

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"Selam Petek,

Hazir basit bir örnek editörde var. Onunla denersin.
Normalde bir emülatör olmadan yazilim simülasyonuna malesef müsade etmiyor. Bende o yüzden heveslendim, öyle ucuz bir kart müsade ediyorsa arkadaşlara tavsiye etmek lazim, malum herkez emülatör alamaz...
Selam hocam,

denedim fakat olmadı. Debug ikonu aktif değil.  Ayarlar->Tools->debugger a baktım. Paralel porta bağlı emülatör gibi bir şey olması gerekiyor. Bizim minik için bir ayar yok malesef.

Bahsettiğim karta PSoC InventionBoard deniyormuş (CY8C27443 Revision12)
[First Edition V1.00 (C) 2003]
Sanıyorum yarışma için özel tasarlanmış. Tarih olarak (25 Eylül 2003) gösterilmiş. Bu yarışmanın ilan edildiği zamanlara tekabül ediyor.

Programlama işlemi bitince disconnect edip, usb kabloyu çıkartarak kart kullanıma hazır hale geliyormuş. O nedenle debugger olarak kullanamıyoruz anladığım kadarıyla.

aYe

Selam,

Benim aldiğim emülatör de usb ama program onu görünce normal simülasyona da izin veriyor, normalde usb emulatör diye bir seçenek hiç gözükmüyor. O bakimdan sormuştum ancak elindeki kart usb'ye takili olduğu halde debug aktif olmadığına göre o işe yarayan bir kart değilmiş.
Ellerine sağlık denediğin için teşekkür ederim...

Petek

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"Selam,

Benim aldiğim emülatör de usb ama program onu görünce normal simülasyona da izin veriyor, normalde usb emulatör diye bir seçenek hiç gözükmüyor. O bakimdan sormuştum ancak elindeki kart usb'ye takili olduğu halde debug aktif olmadığına göre o işe yarayan bir kart değilmiş.
Ellerine sağlık denediğin için teşekkür ederim...
A.S. , programlayıcının yazılımını kurduktan sonra sanal bir port açıp açmadığına bakmamıştım. Akşam bir daha bakayım. Belki debugger için sanal bir LPT açmış ve onu seçmek gerekiyor olabilir.

Şimdi aklıma geldi, Keil in project options Debug sekmesinde bir seçenek var. "Use simulator" ve  "Use ....." debugger isimleri var. Simulator seçili değilse IDE üzerinden simulasyon yapamıyoruz. Simulasyon için ULINK Arm Debugger gerekiyor. Acaba PSoC için de böyle bir seçenek varmı? Buna da bir bakayım :)

Geçen gün sorduğum konfigürasyonu dinamik değiştirme işlemi yanlış hatırlamıyorsam mümkün idi. Fakat o kadar çok ve farklı değişim için anormal kod üretilir mi diye merak etmiştim. Hiç deneyemediğim için de malesef aklımda hep soru olarak kaldı. Yarışmanın esas amaçlarından birisi de dinamik konfigürasyon değişikliklerini kullanıcılara yaptırtarak beğenilerini kazanmaktı diye hatırlıyorum. Aradan 2 yıl geçince detayları unuttum. İlk başlangıçta donanımı belirledikten sonra program size bir başlangıç assembler kodu üretiyordu. Bu assembler kısmı kullanıcıya karışık gelebilir diye dinamik değişiklik için yine IDE aracılığıyla yeni konfigürasyon tanımın yapılması tavsiye ediliyordu.  Sanıyorum başlangıç assemblerindeki kısım anlaşılsa programın herhangi bir yerinde istendiği anda modüller eklenip çıkartılabilir. Bu benim tahminim, sadece okuduklarımdan aklımda kalanlardan çıkartabilirdiğim sonuç. Yanlış ta olabilir...

aYe

Selam Petek,

Evet lpt olarak olmasada usb olarak sonradan listeye ekleniyor. Normalde lpt dışında bir bağlantı kabul etmiyormuş gibi bir görünüm sunuyor. Tekrar denemende fayda var anladiğim kadariyla ucuz bir kart ve konuyu PSoC için ciddi bir olumsuzluk olmaktan çıkartabilir.

Dinamik değiştirme konusunda seninle hemfikiriz ancak emin olmadan kimseyi yanlış yönlendirmemek adına yazmamak lazim. Şimdilik biraz daha ufalayalım arkadaşı ondan sonra tüm sabıka kaydını dökeriz buraya.

İyi çalışmalar...

Petek

Yanlış başlık altında yazdığımı daha yeni anladım  :oops: kusura bakmayın. (mesajı öbür taraftan sildim, buraya taşıdım)

Merhaba,
hocam katana hocama göndereceğim de kargoya gidemiyorum. Bu gün arabanın etrafına biriken 30-40 cm lik kar'ı temizle(ye/te)bilirsem gönderebileceğim inşaallah :D

aYe

@Petek

Estafurullah hocam, fena mı işte matraksiyon oldu ;)

Klein

Valla hocam bu psok'u öyle bi anlatmışsın ki , benim gibi fanatik bir renesas kullanıcısını bile düşündürdün. Teşekkür ederim.  renesas gerektirmeyecek kadar küçük  :)  :)  :)  bi projeye başladığımda ( duyan da her gün uzay mekiği yapıyorum zanneder)  kullanacam.  tabi bu arada 3 faz  asansör motoru sürmek isteyen arkadaşa , kod örneği vermek yerine bir m16 vermek daha uygun olur sanırım.  E malum zaten bir trifaze sürücüsü mevcut. :)

baggins

Merhaba arkadaşlar,
Bende yeni bir PSoC canavarıyım diyebilirim ve bu konuda sizin yazdıklarınıza bazı eklemeler yapmak istiyorum. PSoC (programable system on chip) adından da anlaşılabileceği gibi bizim belirleyeceğimiz konfigürasyonlara göre hazırlanacak boş bir çip. PSoC da analog ve dijital bloklar var. Analog ve dijital modülleri bu bloklara sığdığı kadar yerleştirebiliriz. Bundan dolayı projeye başlarken neler kullanmamız gerektiğini tespit etmemiz gerekio ve bu kullanacağımız modülleri bloklara yerleştirmemiz gerekio. Örneğin bir voltmetre yapmak için bize bir adc gerekio.PSoC da adc 2 dijital bir analog bloktan oluşuyor. bunu yerleştirdikten sonra gerekli giriş çıkış ayarlarını yaparak yazılıma geçiyoruz. PSoC un en beğendiğim özelliklerinden biriside modül kullanımı için gerekli olan alt programları zaten hali hazırda bulundurması. Bizim yapmamız gereken sadece bu programları çağırmak. Ayrıca LCD kullanmak istiyorsak onun bile modülü tasarlanmış. Bloklarda yer kaplamıo ama LCD nin hazırlanması beklemesi yazdırılması gibi bir sürü alt programı modül içinde var. bize düşen yeri geldiğinde o programları çağırmak.
Tüm bunları sizler biliyorsunuzdur zaten ama yeni başlayıp da PSoC un çalışma prensibini anlamayanlar için kısa birkaç bilgi vermenin doğru olacağını düşündüm.
Ayrıca ingilizcesi biraz iyi olan arkadaşlar için Cypress in web sitesinde amatör ve profesyönel tüm kullanıcıların direk cypress yetkilileri ile bağlantıya geçip sorunlarını dile getirmeleri için bir link var. www.cypress.com adresine girip technical support penceresini tıklayıp açılan sayfada üye oluyorsunuz. Burada hem sorularınızı yöneltebilir, hem de sorularınızla ilgili açılan diğer caseleri araştırabilirsiniz.
Daha sık görüşmek ümidiyle herkese kolay gelsin diyorum.

dundarh

Arkadaşlar herkeze selam. Yaklaşık 1,5 senedir PSOC kullanıyorum. PSOC ile yapılanlar ve yapabilecekleriniz karşısında şaşırır kalırsınız. Hayatımda ilk olark kullandığım microcontroller vede kendim ögrendim çok kolay. ASM bilmem ama gerekte yok zaten C varken herşey çok daha kolay ve basit. Üzerinde çalıştığım sistemler Bilgisayar haberleşemeli dijital ve analog kartlar. TIMO adıyla oluşturduğum ve gerçek anlamda şatışını yaptığım ürünlerim var otomasyona dayalı. Bir şeyler yapmak ve sonrada onun çalıştığını görmek beni mutlu eder bide o işten para kazanıyorsam deymeyim keyfime. Microcontroller ne olursa olsun önemli olan sizin tasarım gücünüz...

aYe

Selam,

Arkadaşlar "dundarh" ve "baggins" aramıza hoşgeldiniz.

Ben psoc'u 4-5 ay önce sadece bir işte kullandım, canavar yazdığına bakmayın forumda konusu açılsın diye yazıldı o :)

İlerleyen günlerde PSoC'ile ilgili benim de size bir kaç sorum olucak, cevaplarını arayıp bulamadığım bir kaç nokta olmuştu.

Konuya dair makale türü yazılar yazmak, püf noktalarını anlatmak isterseniz PSoC ana başlığı altında yeni başlıklar açabilirsiniz.

Şimdilik iyi çalışmalar.

ulaska

selam,
yahu yok mu şöyle adam gibi çalışan bir psoc programlayıcısı?
cyp15 yaptım çalışmadı, cyp17 yaptım çalışmadı.
checksum yapıyorum hex olarak değer okuyor fakat  psocu bulamıyor.

cypa diye bir versiyon yapılmış heralde bu forumda gördüm son umut onu deneyeceğim. umarım problem olmaz artık

kullandığım psoc 29566.
ICSP versiyonları denedim sadece.

akkoyunlu74

Bende bu PSoC işine Allah Allah diyerek girdim ama sonuç sıfır. Dün Ankara'da konu ile ilgili kaynak aradım (tabi internettede) ama bulamadım. Türkçesini  geçtim, acaba ingilizce kaynak varmı piyasada?