Bu ADC Devresi Nasıl Çalışıyor?

Başlatan isa_olcer, 11 Temmuz 2019, 05:43:14

isa_olcer

Elimde Cas marka teraziden çıkma ADC devresi var. Bununla bir şeyler yapabilir miyim diye şemasına baktım fakat çok garip bir çalışma şekli var. Loadcellden gelen (ağırlık sensörü) analog sinyal opamp ile yükseltilip doğrudan lojik kapılara iletilmiş. Çalışma sistemini çözebilecek var mı acaba :du:

Şema Pdf


Erol YILMAZ

Analog switchlerle opampların offset darası alma islemi yapiyor olabilir.
Yalniz benim de takildigim, analog sinyal tasinmiyor mu konusu var.
Belki kapasite sarj suresine iliskin bi adc yapilmis olabilir.

WrtM


magnetron

Dual Slope ADC diye bir devre var
o olabilir

burda discrete elemanlarla yapmış
hazır entegresi de var bakınız: TC500

devrecii

Büyük ihtimalle frekans değişiyordur frekansı sayan bir sayaç vardır karşıda da.

OptimusPrime

 ???
Dual slope ADC ye benziyor.

https://en.wikipedia.org/wiki/Integrating_ADC

Zaten islemcinin pwm cikisi ve capture girisi kullanilmis. Kabaca islemcide pwm uretip gereken anahtarlama yapiliyor, devrenin cikisinda analog isaret ile orantili bir rampa olusuyor. Bu rampayi digitale cevirip suresini olcuyor.  ::)

Daha ne oyunlar donuyor anlamak icin oturup 1-2 saat devreyi analiz etmek gerek.  :du:
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.