4 Dijit sayıcı hakkında bilgi arıyorum

Başlatan MICROCEBEL, 25 Aralık 2005, 19:40:10

MICROCEBEL

Selamünaleyküm arkadaşlar...
1 Adet 16F84 ve 1 Adet 74LS47 ile 4 basamaklı sayıcı nasıl yapabilirim.Bu konuda bana bilgi verebilirseniz iyi olur.Yardımlarınız için şimdiden tşekkürler ve çalışmalarınızda başarılar dilerim...

tnen

Pice bir sayıcı programı yazman gerekecek bu bir sonra bu sayıcının dijit degerlerini ayırıp çıkış olarak atadığın porta sıra ile yollaman gerek bu iki 74ls47 kullanacagına göre displaylerin ortak anot bunların anotlarını sıra ile secmen gerek yani birler digitini yolladıgında ilgili disolayi secmelisin bu üç.Bu mantıga taramalı mod denir. Bunda yapman gereken önce degeri porta yollaman daha sonra ilgili displayi seçmen daha sonra onlar dijitini yollamadan önce secili displayi pasif yapman ve onlar dijitinin degerini yollayıp sonra onlar displayini seçmen . Displaylerin ortak anotlu olduğu icin pic cıkışlarını npn pnp transistor grubu ile displayleri sürmelisin.

MICROCEBEL

Peki birler basamağı sayarken 9 geldiğinde ve sıfıra geçmeden 2. basamağa 1 sayısını yazdırıp sonra 1 ler basamağını tekrar sıfırdan saymaya başlattığımda.10 lar basamağı transistörü tetikliyken 1 ler basamağı saydığında aynı zamanda 10 lar basamağıda saymazmı yani birler basamağının aldığı değeri almazmı?Ben o kısmı anlayamadım.yani bu tarama mantığını biraz daha açık bi şekilde anlatırsan benim için daha iyi olur.Teşekkürler....

mesmert

arkadaşım sana en güzel yardım altaş yayınları HAKAN KARAKAŞ İLERİ SEVİYE PİC PROGRAMLAMA kitabını al bu konu çok güzel anlatılmış.

bu işin mantığı hangi displaye bilgi göndereceksen o displayi bir yapacaksın diğerlerini sıfır yapacaksınve bu tarama işlemi devamlı yapılacak. eğer yeni başlayacaksan asembler yada pic basic ile başlamanı tavsiye ederim. bununla ilgili forumu araştır eğer yazdığın bir program varsa mesmert@hotmail.com gönder yardımcı olurum.

munzur

Dostum sen pic kullanarak yapmak istiyorsun. eğer başka bir yöntem istiyorsan;
1- Dörtane BCD sayıcı dörtane BCD -> display sürücü ile bu işi çözersin. İşareti de şebekeden alırsın. Ben bu yöntemle 50 Hz'i 50 ye bölüp saniyeleri elde edersin ve bundan istediğin değere  kadar saydırabilirsin. Veya Programlı BCD sayıcıları ile ör 4589'a kadar saydırabilirsin geri saydırabilirsin. CMOS tipi veya TTL tipi enteğreleri kullanabilirsin İlerigeri istediğin değere saydırabilirsi. Eğer picler ve yazılımları ile uğraşmak istemiyorsan.
İki yumurtayı birbirine vurun sadece biri kırılır. [email]smunzur@gmail.com[/email]

tnen

Herhangi bir t anında sadece bir display secili olacak diğerleri lojik 0 olacak. Sıralama soyle yani birler basamagının verisini yolla birler basamagının displayi aktif diğerleri pasif. Daha sonra birler basamağının displayi pasif. Onlar basamağının verisini yolla onlar basamağının displayi aktif yap sonra onlar displayini pasif yap bu sıra ile devam et. Herbir basamagın 9 dan 0 a gecişte ve diger dijitin bir arttıgında herhangi bir problem olmaz.

MICROCEBEL

Çok teşekkürler arkadaşlar ilginizden dolayı.Düşünceler kafamda oluştu ben bu devreyi 74 serisinden entegre kullanarak yaptım fakat şimdide pic ile yapmak istiyorum.Allah razı olsun...

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

memo333

Arkadaşım tam da senin söylediğin gibi bir devre yaptım yalnız tarama isiste net çıkmıyo :twisted:

istersen bi bak

9999 sayıcı
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/