Optokuplör Girişi Nasıl Olmalı?

Başlatan HAKKITANIR, 28 Ocak 2020, 20:01:05

HAKKITANIR

devre girişi nominal 24V. dc buton anahtarı için. diodların ikiside zener, devreyi denemedim, ama çalışması gerekir diye düşünüyorum.
yalnızca seri zener den dolayı bir deneme yapmak gerekebilir. 20V. altı gerilimlerde opto çalışmıyacak,
ve opto girişi yüksek voltaja karşı korunacak diye düşündüm. asıl düşüncem optoya 20-24 volt arası gerilimleri göndermekti,
ama bu şematik bunu tam olarak direkt sağlamaz,  dolaylı yönden sağlar diye düşünüyorum.
basit olsun istedim bu çıktı şimdilik. öneri ve eleştirilere açım.

yas

Optokuplör ile giriş nasıl olmalı forumda yıllardır ara ara gündeme geldi. Aslında bu konunun büyütülecek bir tarafı yok. Eğer kullanacağınız giriş elektriksel anlamda gürültülü bir ortamda çalışmak zorunda ise en temel kriterler bellidir. Genelde benim tercihlerim aşağıdaki maddelerden oluşur.
-Uzun hatlarda kararlı çalışabilmesi için kesinlikle düşük giriş empedansına sahip olmalı.
-Opto eleman çift yönlü çalışabilmeli.
-Debounce için opto çıkışında mutlaka uygun kapasitör olmalı ve schmitt trigger bir tampondan sonra devam etmeli (mesela 7414). Bir çok yeni nesil plc lerde debounce olayı yazılım ile de iyileştirilmekte konfigürasyon esnasında girişlerin ne kadar mili saniyelik gecikmelerle tepki vereceği kullanıcı tercihine bırakılıyor bence bu iyi bir şey.
-Bir çok kişi tasarımlarında ilginç bir şekilde opto elemanlarla izole ettikleri girişleri/çıkışları tekrar aynı kaynakla besliyorlar. Bana göre bu durumda opto eleman olmasının hiç bir mantığı kalmıyor. İzole I/O lar ve kontrol devresi kesinlikle ayrı kaynaklardan beslenmeli aynı kaynaktan beslenince zaten izolasyon olmuyor ki.
-Birde sahadan gelen giriş bilgisinin mümkünse boşta kalmaması da önem arz ediyor. Gelen bilgi mümkünse tam olarak 1 ve 0 olarak gönderilirse okuma tertemiz olacaktır.

JOKERAS

CLC(Configre Logic Cell)

https://www.youtube.com/watch?v=OT34K3v4OTI

Videonun 1.40 Saniyesi sanırım işinize yarar.

HAKKITANIR

CLC için pcb üzerinde yerim yok. ya opto yada 74hc14 ten birisini tercih etmem gerekiyor.
bu ikisine birden de, aynı anda yer yok aslında. problem yaşamadığım bir durum için komple pcb ile oynayamam.
bu aralar pcb ler bitmişken yeni versiyonunda ufakdan bir düzenleme yapabilirim diye düşündüm. nasıl olsa yenisini bastıracağım.
aslında yalnızca optodan yanayım, bu 74hc14 bu tür işlerde pahalı cihazlarda neden kullanılmış bunu çözemedim.
yalnızca opto ile yapılsa eksik mi kalacak. tam anlayamadım bu 74hct14 ün hikmetini. naptığı belli ama asıl kullanılma nedeni ne.
yaptığı işe bakıyorum çok gerekli değil gibi geldi bana. bizim devre digital sonucda analog çalışna bir yapıda değilki.
bende opto girişi çıkışı ayrı kaynaktan besleniyor. elektriksel izolasyonda sorunum yok yani.
opto çıkışı 3. nolu pin üzerinden 4k7 pull up, 470R seri dirençle işlemciye gidiyor.
burda kondansatör kullanmayıp, 0,15 sn. üzerinde gelen sinyalleri işlemcide pinlerin kesme alt programında değerlendiriyorum.
opto girişi şematik de görüldüğü gibi, giriş tetkleme gerilimin toprağınada çekiliyor.
hattın diğer başında buton tarafında çekilmiyorsa bilemiyorum, buraya müdahale edemem.
sonucda hattın diğer başı boşta kalsa da ben bu hattı kendi toprağına çekiyorum, sorun kalır mı?

düşük giriş empedansı kısmında ise;
çizimdeki opto giriş seri direnci en az 2k5 - 3k gibi bir değerde kullanılacak.
bu mecburen böyle olmalı. 2k2 altı sıkıntılı olur diyebilirim.
bu durumda empedans çok düşük sayılır herhalde.

şimdi ben opto çıkışına 74HC14 kullanmassam yanlış mı yapmış olacağım.
bir eksiğim bu kalmış olacak.

yas

Girişi serbest bıraktığında ve tetiklediğinde optonun 3 nolu pinindeki gerilim ölçümlerin nedir? Opto eleman tam sıfıra çekebiliyor mu? 4k7 biraz düşük geldi bana. Birde bana göre dirence seri olan zenerin hiç bir anlamı yok.

HAKKITANIR

optonun 3. nolu pini sabit olarak
işlemci 0V. sinde oluyor.
burdaki gerilim oynamaz sanıyorum.
tam anlayamadım burda ne demek istediğinizi.
4k7 ve 470R dirençleri 5V. beslemeli işlemcilerin giriş dijital pinlerini sürerki ne kaçırıyorum.
sonucda çok yüksek hızlar yok buton okunacak.
girişdeki zener banada saçma gibi geldi ama çözüm böyle oluştu bende.
20V. altında opto gelen gerilimleri görmeyecek vazifesi bu seri zenerin. denemedim çalışır herhalde.

RaMu

Alıntı yapılan: HAKKITANIR - 28 Ocak 2020, 20:01:05...
Yalnız diğer amacım olan, 26 V. üstündeki gerilimleri optoya kabul etmeme kısmını tam olarak yapamadım.
...
Kabaca:
Npn transistörün Emiterini Gnd ye 24V bir zener ile bağlarsan,
beyzine 24,7V üstü bir gerilim geldiğinde transistör iletime geçer.
Veya Npn transistörün beyzine seri 24V zener ile sinyali uygularsın
yine 24.7V olursa uygulanan sinyal,
transistör iletime geçer,
opto girişine bu transistör çıkışınıda uygularsın.

Soru cevapsız kalmasın bir fikir olsun diye yazdım.
Yoksa asıl amaç parazit önlemleri için gerekli olanlar yazılmış,
daha öncede defalarca yazıldı.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

HAKKITANIR

RaMu,

sizin önerdiğiniz devreyle birlikte,
bordda komple genel bir deneme yapayım.
sot-323 klıflı smd malzemeye yer açabilirim sanıyorum kart da.

Erol YILMAZ

Yapılması gereken şey çok zor değil,

1. Giriş gerilimi bölünmeli.
2. Optonun iletime geçmesi için girişten akım çekilmeli. (>3mA gibi)
3. Girişte kapasiteye gerek yok.

HAKKITANIR

Sizin öneriniz de doğru.
Yalnız ben tecrübemle deneyerek şu kısımları gördüm;
Çiziminiz de mcu tarafına giden hatta da bence direnç takılmalı.
Genelde gördüğüm hep takılıyor bu direnç. Böylece iki direncin birer uçları ortak ve kollektöre bağlı olmalı.
Girişte kondansatör olmasa da çalışır. Çoğu zaman bu kapasiteye gerek yoktur da.
Buton ve svitch bağlama uygulamalarında, çok düşük anahtarlama frekanslarında,
buton ve svitch kontakları birbirine değdiği ve ayrıldığı anlarda,
istenmeyen parazitik etkilerle, mcu ya yanlış bilgiler gidebiliyor.
Bu etkiyi opto girişindeki kondansatör azaltıyor. Tabiki bu kısım yazılımla da çözülür.
Ben hem kondansatörü koyup, hemde yazılımla birlikte çözme durumuna gidiyorum.
Ayrıca yüksek frekanslı bir giriş okuma çalışmasında bu kapasite işi bozabilir.
Çok düşük anahtarlama frekansıyla çalıştığımdan, 100 nF. kurtarmayıp, 220 nF. olarak kullanıyorum bu kondansatörü.

HAKKITANIR

Alıntı yapılan: RaMu - 29 Ocak 2020, 17:10:04Kabaca:
Npn transistörün Emiterini Gnd ye 24V bir zener ile bağlarsan,
beyzine 24,7V üstü bir gerilim geldiğinde transistör iletime geçer.
Veya Npn transistörün beyzine seri 24V zener ile sinyali uygularsın
yine 24.7V olursa uygulanan sinyal,
transistör iletime geçer,
opto girişine bu transistör çıkışınıda uygularsın.

Soru cevapsız kalmasın bir fikir olsun diye yazdım.
Yoksa asıl amaç parazit önlemleri için gerekli olanlar yazılmış,
daha öncede defalarca yazıldı.

Çalışıyor. İstediklerimizin hepsi oldu şimdi.
74HC14 bunu kullanmayacağım. Optokuplör kullanılmayan, analog mantıkla çalışan devrelerde sadece bu kullanılmış.
Benim  optokuplör kullanmam yeterli olur. Optokuplör çıkışı mcu ya gidiyor sonuc da.