Aydınlatma Hesapları , Kavram karmaşası

Başlatan Mucit23, 14 Şubat 2020, 23:44:12

Sozuak

%50 nin biraz üzerinde olmak sınır değer değil. sanayi elektrik bağlantısı için de sorun değil. Siz bilirsiniz ben sadece o kadar endişe etmeyin. Bu gücü monofaze çeken ve standartlara uyan cihazlar var ve satılıyor diye söyledim. Tasarımınızı basitleştirmek ve olabildiğince düşük gerilimlerle çalışmak varken 3x380V almak iyi değil. Amerikadaki adam 20kw lambayı kullanıyor tek fazda.Yada amerikada 110V üzerinde bizim 2 katı akım değeri ile çalıştırabiliyor aynı aygıtı.
Bana uymak zorunluluğunuz yok dediğim gibi öneri sadece. Priz olarak trifaze prizden de tek faz çekerseniz olur böylelikle kablolama için daha uygun boyutta ve esneklikte kablo kullanabilirsiniz. 3 ayrı triyak ta kullansanız toplamda 3 ayrı güç kaybını topladığınızda yine tek triyak ile oluşacak güç kaybı ortaya çıkar. Bir de büyük triyaklarda terminal tipi bağlantı olduğundan konstrüksiyonu rahat olur.

Mucit23

Ben kendi sistemimi çok iyi yapabilirim ama bilmeyen birisi gidip ev prizine bağlarsa sıkıntı çıkar bundan endişe ettim. Yoksa mesele kendi sisteminden 20-30A akıtmak değil. Elbette gerekli önlemleri aldıktan sonra hiçbir sorun yaşanmayacaktır. Bunun farkındayım. Trifaze priz kullanmak bir seçenek ama trifaze priz kullanıp ta monofaze sistem yapmak çok mantıklı gelmedi.

Birde BTA41'den daha yüksek güçlü terminal tipi Triyak bulamadım. Bu güçlerden sonra genellikle tristörler kullanılıyor.

Sozuak

Ev prizine takarsa sigorta atar tesisat korunur o problem değil. Hele hele anahtarlı pot kullanıp açılırken sistem düşük güçle başlayacaksa  hiç sorun olmaz. Tasarımcı sizsiniz gerisi sizin :)