29 Kasım 2021, 20:37:26

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


Memory Protection Unit

Başlatan yldzelektronik, 16 Temmuz 2020, 16:24:49

yldzelektronik

Merhaba,

Özellikle STM32F7 serisini kullanmaya başladıktan sonra dikkatimi çeken bir donanım var ve kullanımını pek anlamadım.

Memory Protection Unit. Tam olarak neden var? Ne yapar? Cache ile ilişkili bir donanım mı? Nasıl kullanılır?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

kimlenbu

Daha önce hiç kullanmadım o kadar ileri düzey korumaya hiç ihtiyacım olmadı. Application Note'da okuduklarımdan özet geçecek olursak :

1) rtos kullanırsan işletim sisteminin kullandığı kritik alanları koruyarak kazara buradaki verilerin bozulmasını engelleyebiliyorsun, haliyle daha sağlam bir yapı oluyor.

2) Sram'e senin koduna erişebilecek ufak kod parçaları yüklenmesini engelleyebiliyorsun.

3) Belli uygulamalara belli alanlara erişim yetkisi verebiliyorsun.

15 farklı alan tanımlayabiliyorsun ve her alana da 8 alt alan tanımlayabiliyorsun. "Burada kod çalıştırma, okuma izni, yazma izni" gibi farklı özellikler belirleyebiliyorsun.

Şu app note da hal library örneği de var :

https://www.st.com/resource/en/application_note/dm00272912-managing-memory-protection-unit-in-stm32-mcus-stmicroelectronics.pdf

yldzelektronik

Örnek doküman için teşekkürler.

Aslında kelime anlamının ötesinde bir özelliği yok gibi. Yalnızca kullanımına dair biraz daha detaya ihtiyacım var. Biraz daha araştırayım.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.