IRF4905 Çalışması

Başlatan kartal0689, 28 Eylül 2020, 16:45:57

JOKERAS

Devrenin böyle Başlayacağını nasıl garanti edebilirsinki?
Bu tamamen Gri durum.İşte onun için Direnç takılır.

Mavi hat ve uydurduğun o diyottan gerilim,Fet'in gate'ine o kadar yolu dolaşıp gidiyorda,
Diyot uydurduğun npn Transistörü sürdüğünü ve Transistörün iletimde olacağını, O transistör iletimde
ise Portun 0 olacağını görmüyormusun?
Hadi bakalım burdan yak.Şimdi ne diyeceksin Çok merak ediyorum:)

z

Çok uzatıyorsun.

1. Bahse konu direnci takmasan bile 555 de akım yolunu gösterdiğim hat üzerindeki dirençler gate source kapasitörünün şarj tutmasını engeller.

2. Eğer 555 besleniyorsa zaten 555 çıkışı ya 1 dir ya 0 dolayısı ile ara durumları tartışmanın anlamı yok.

İçinde biraz merak olsa benle laf yarıştıracağına bir tane PMOS alıp ona 555 takardın.

Ardından PMOS'a gerilim uygulardın.  Eğer ki MOS'un gate source direnci yok diye PMOS'un arızalanır. Ben de sana bir ara bir tane PMOS veririm.

Yok bozulmuyorsa bana bir tane PMOS yollarsın.

Uzatma;

MOS'un gate source arasındaki omik direncin değeri tera ohmlar seviyesinde.
Eğer gate'i boşta bırakırsan elektrostatik alana maruz kalan gate kapasitöründe voltaj endüklenir.

Eğer gate source arasına Mega Ohm direnç bile bağlarsan bu yükler birikemeden bu direnç üzerinden boşalır.

555 de gösterdiğim yol da aynen bu işi yapar.

Deneyi yap ve MOSumu yolla.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 03 Ekim 2020, 16:04:35Çok uzatıyorsun.

1. Bahse konu direnci takmasan bile 555 de akım yolunu gösterdiğim hat üzerindeki dirençler gate source kapasitörünün şarj tutmasını engeller.

2. Eğer 555 besleniyorsa zaten 555 çıkışı ya 1 dir ya 0 dolayısı ile ara durumları tartışmanın anlamı yok.

İçinde biraz merak olsa benle laf yarıştıracağına bir tane PMOS alıp ona 555 takardın.

Ardından PMOS'a gerilim uygulardın.  Eğer ki MOS'un gate source direnci yok diye PMOS'un arızalanır. Ben de sana bir ara bir tane PMOS veririm.

Yok bozulmuyorsa bana bir tane PMOS yollarsın.

Uzatma;

MOS'un gate source arasındaki omik direncin değeri tera ohmlar seviyesinde.
Eğer gate'i boşta bırakırsan elektrostatik alana maruz kalan gate kapasitöründe voltaj endüklenir.

Eğer gate source arasına Mega Ohm direnç bile bağlarsan bu yükler birikemeden bu direnç üzerinden boşalır.

555 de gösterdiğim yol da aynen bu işi yapar.

Deneyi yap ve MOSumu yolla.

Asıl senin bana Mos borcun var.Hemde binlerce adet.
Yalandan yere uzatan sensin.

Ohooo her tartıştığımız konuya devre yaparsak yanmışız.

Çizip uydurduğun devrenin Portunun senin mantığına göre sıfır olacağını uzatmamak adına yuttuk.

Adresimi yazıyorum....

Muhabbet Sokağı Numara Doksan.
Gönder Moslarımı:)

M.Salim GÜLLÜCE

Amma tartıştınız yahu...
Halep oradaysa arşın burada.
Bir 555 alınır, yüklü bir mos sürülür.
Enerji verilir test edilir.
Patlayıp patlamadıuğı basit hale gelir.

Bir başka yolu ise 555 in çıkışını anahtarlanmış enerjiye bağlayıp girişinin ve çıkışının nereye evrildiğini osilaskopta görürsünüz..!!

Ablaşılan harbiden bedava vaktiniz bol.. :-\ haa...!