Trafo soru

Başlatan secretagent, 20 Ekim 2020, 14:05:05

secretagent

Resimdeki trafo 220v giriş 2500V çıkışı var. Sormak istediğim orta göbeğin sağına ve soluna saç konulmuş bunun mantığı ne olabilir?

fay_elektronik

ben orada saç göremedim sanırsam o presband onu koymasının sebebi yüksek voltajın gövdeye atlamaması içindir 2500v küçük bir voltaj değeri değil

Sozuak

Emin değilim ama akım sınırlaması için yapılmış olabilir. Yalıtım test cihazlarında kullanılan bir voltaj değeriydi. Zamanında ben de böyle bir cihaz yapmıştım, varyakla ayarlanabilen tipte. Test yaparken bir de 2500 volta çarpılmıştım bir güzel oluyor anlatamam. Tabi soracaksınız peki öldürüyor mu diye : Hayır ölmedim, üzerinden de 22 yıl geçti.

z

Resimden bahsettigin saclari goremedim ama kafamda canlandigi kadariyla primer tarafindan olusturulan alanin tamami sekonderi kesmesin istenmistir.

Bu ne ise yarar? Kacak enduktansi artirir ve transformator kisa devre modunda zorlamanin mahzuru olmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

secretagent

Alıntı yapılan: z - 20 Ekim 2020, 14:24:14Resimden bahsettigin saclari goremedim ama kafamda canlandigi kadariyla primer tarafindan olusturulan alanin tamami sekonderi kesmesin istenmistir.

Bu ne ise yarar? Kacak enduktansi artirir ve transformator kisa devre modunda zorlamanin mahzuru olmaz.
dediğiniz mantıkla kullanılmış muhtemelen. Peki kaçak enduktansı artırarak sekonderın kisa devre olmasında nasıl bir etki yaparak koruyor trafoyu biraz bahseder misiniz ?

z

Kacak enduktansin yuksek olmasi durumunda sekonderin acik devre voltaji yuksek olacak fakat akim cekmeye kalktiginda dusecek.

Sonucta kacak enduktans primere seri bagli enduktans gibi dusunulur. Sekonderi kisa devre ettiginde primer akimini kacak enduktans belirler/sinirlar.

Kaynak makineleri de kacak enduktansi yuksek olacak sekilde sarilir. Acik devre voltaji  plazmayi baslatacak kadar  yuksek, kisa devre akimi da plasmayi besleyecek kadar yuksektir. Fakat primerin yanmamasi icin akimin da sinirlanmasi gerekir bu isi de kacak enduktans ustlenir.

Yuunus

Alıntı yapılan: z - 22 Ekim 2020, 11:34:07Kacak enduktansin yuksek olmasi durumunda sekonderin acik devre voltaji yuksek olacak fakat akim cekmeye kalktiginda dusecek.

Sonucta kacak enduktans primere seri bagli enduktans gibi dusunulur. Sekonderi kisa devre ettiginde primer akimini kacak enduktans belirler/sinirlar.

Kaynak makineleri de kacak enduktansi yuksek olacak sekilde sarilir. Acik devre voltaji  plazmayi baslatacak kadar  yuksek, kisa devre akimi da plasmayi besleyecek kadar yuksektir. Fakat primerin yanmamasi icin akimin da sinirlanmasi gerekir bu isi de kacak enduktans ustlenir.

@z bu dediklerin normal 50hz trafolu sac paketli kaynak makinelerinde durum boyleydi, smps yapili kaynak makinalarini kapsamiyor degil mi?

z

Push pull ve H bridge yapilarda da ayni teknigi kullanabilirsin sakincasi yok.

Push Pull devrede besleme hattina seri enduktans baglanan enduksiyon isitici semalarini gormussunuzdur.

O enduktans kacak enduktansla esdeger.

power20

Primer ve sekonderi ters bağlamış olmayasınız? O zaman 2500V çıkış alırsınız

Bu bir mikrodalga fırın trafosudur. Benim aldığım trafoya %100 benziyor. 2500V çıkış olduğuna inanamadım. 2500V çıkış olsa  daha bir korunaklı olması lazım.

Mikrodalga trafosu Sekonder kısa devre olursa zarar görmeden çalışıyor. Ayrıca kırmızı tel ile yardımcı bir sargı daha var. Tel tek sıra fakat üstüste sarılmış. 12..24V gibi ikinci bir düşük gerilim daha sağlıyor, Devreyi beslemek içindir.