Renesas için Derleyici

Başlatan YARGICH, 15 Ocak 2006, 18:27:23

aYe

Selam,

CCS daha önceleri de belirttiğim üzere benim gözümde sadece oyuncak, dolayısıyla oyuncakla IAR gibi bir derleyiciyi (v.b. ansi compiler'lar) kıyaslayamam.

Ama "|" ve "||" için C kitaplarına bakiniz, orda yazan kurallar aynen IAR için de geçerlidir. Yazılanın aksi bir durum var ise başka bir hata var demektir.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

mustafayilmnaz

burada geçen konuşmaların hepsini okudum . artık pic den uzaklaşıp daha gelişmiş mikrokontroler ile çalışmak istiyorum .staj daykende bunlardan kullanıyorlardı ama öğrenmek nasip olmadı şimdi bir yerden başlamak istiyorum .derleyicisini bulabileceğim bir link veya bu mcu hakkında bilgi alabileceğim bir link varmı?bana gönderebilir misiniz.
muhabbetle!

YARGICH

Selam,
  Hele şükür biri daha başladı şu renesas'a :D öncelikle şimdiden kolay gelsin. Bu  --HITACHI+MITSUBISHI Mikrodenetleyici-- başlığı altında 2 başlık daha var. RENESAS nedir ki? Bu başlık altında Renesas hakkında kısa bilgi alabilirsin ve Renesas Programlayıcı, Flasher, Deneme Kiti vs. bu başlık altından da bu işe başlayabilmek için gerekli olan programlayıcı şemaları, flasher falan var. Ücretsizdir onları indirip başlayabilirsin. Derleyici için de
www.IAR.com
burdan 30 günlük deneme sürümü indirebilirsin. Ve bu 30günlük deneme sürümünü uzatabilmek için bu yazı yazdığın başlığın altında bir yerlerde @ tatlisukurnazi bana bir talisukurnazi.reg dosyası göndermişti. Bunulada süreyi uzatabilirsin :D

Kolay Gelsin, İyi Çalışmalar...
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

Ralgac

@yargıc bu reg
dosyayı upload edebilirmisin
essekten (emule) indiremedimde?

YARGICH

tatlisukurnazi.reg

Buraya @tatlisukurnazi hocam eklemiş. Ona tekrar teşekkür ediyorum. Buranın ziyaretçileri artmaya başladı, işte buna sevindim :D

Kolay gelsin,
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

mustafayilmnaz

verdiğiniz link için teşekkürler.soruyu yazdıktan sonra biraz araştırma yaptım hatta sitesinden uygulama bile indirdim.şu an bakiyorum :)  hangi mcu yu önerirsiniz.m32 ağırmı kaçar 8O

mustafayilmnaz

birde programlama dili olarak ne kullanıyorsunuz .benim visual c++ konusunda bilgim var.

YARGICH

Bence 32Bite ihtiyacınız yoksa girmeyin derim. Yani 16Bit ile başlayın daha sonra ihtiyacınız olursa yazılımınızı 32Bit'e geçirirsiniz.

Yazılım olarak C kullanıyorum. ANSI C derleyici olan IAR ile derliyorum. Sağolsun @ tatlisukurnazi tavsiye etmişti. Bu derleyici ile yazdıklarınızı bir çok işlemciye aktarabiliyorsunuz. Tabi bazı uyarlamalar yaparak.

Kolay Gelsin....

mustafayilmnaz

ya arkadaşlar derleyiciler konusunda kafam karıştı .şimdi hangisini kullanacaz.neden böle farklılıklar oluşuyor.

mustafayilmnaz

bir önceki sorum .aranızda geçen led yakma meselesinden

YARGICH

Led yakma muhabbetinde benim IAR ve M16C ile ilgili olan tecrübesizliğimden kaynaklanıyor. Birde herhalde işlemcimin takılı olduğu kartda problem varmış. İşlemciyi yenileyince düzeldi. Yani IAR'dan kaynaklanan sorun değil. Ama tuhaf tuhaf ayarları var. O da çok geniş bir MCU kitlesine hitap ettiği için olsa gerek. Mesela oluşturacağı makina kodunu hangi işlemci anlayacaksa ona göre çevirebiliyo. Bunun gibi bazı ayarları var. Ama herşeyin ilki zordur dimi :) Ama sen illede onu kullanmayacam dersen High Embedded Workbench ( HEW ) diye derleyici var. Renesas'ın herhalde. Ama ustalar tavsiye etmiyor onu söyleyeyim :)

Kolay Gelsin...

Erol YILMAZ

PIC aleminden ayrilip baska ciceklerden koklayacaksaniz IAR dan daha iyi bir derleyici bulabileceginizi zannetmiyorum.

DSPIC
ARM
PIC18
Mitsu yada Renesas
AVR
.......  serilerini destekleyebilen baska bir firma var mi?

Bence biraz sıkıntı cekilip IAR ogrenilmeli. Sonucta ayarlari hep ayni yerden yapiliyor. Reg. direkt mudahele edip yazmak gibisi var mi?
Bir de ASM eziyetinden kurtuluyorsunuz. Built in fonksiyonu olmayabilir, bu sizi korkutmasin. Sonucta bilerek yapacaksiniz.

yalniz PIC16 editoru biraz eski, sizi yaniltmasin !

YARGICH

Daha öncede sormuştum ama bu IAR'da Case-Sensitive diye birşey var mı? Yani insan sürekli tanımladığı değişkeni nasıl tanımladığını bilmesi gerekiyor. Program şimdi ufak ama büyüdüğü zaman sorun çıkartabilir. hem  ne gerek var uğraşmaya.
Lcd_Data=0x65;
LCD_Data=0x65;

Yukarıdaki iki komut arasında bir fark yok ama yazımdan dolayı hata veriyor. Biliyorum neden böyle bir kontrol yapmak istemişler, belkide önemli bir ayardır ama ben istemiyorum :D

İyi Çalışmalar,

aYe

Selam,

Alıntı yapılan: "YARGICH"Daha öncede sormuştum ama bu IAR'da Case-Sensitive diye birşey var mı?

Kusura bakmayın daha önce farketmemiştim.

Ansi C'de Case-Sensitive diye bir durum var demekki IAR'da da var.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

tevfik_kadi

Selamlar arkadaşlar herkeze merhaba, artık bende renesas işlemcilerle ilgileniyorum bir m30624 sipariş verdim yazılarınızı ve renesas daki bir çok datasheet i inceledim madem herkez IAR ı bu kadar seviyor ve onla çalışıyor bende indireyim dedim kurdum ama gördükki benim eskiden kullandığım derleyici CCS e hiç benzemiyor  :D yani artık sık sık kafanızı ağrıtacak biri daha katıldı aranıza haberiniz olsun  :)

Herkeze kolay gelsin...