1000w Dummy Load Nasıl Yapılır ?

Başlatan rayman, 06 Kasım 2020, 14:11:31

Mr.Thinking

Isıtıcı telllerinin spiral olarak sarılmış olmasının sebebinin bobin etkisi yaratmak için olduğu söylenebilir mi? Yoksa sebebi sadece istenilen direnç değerini tutturmak için mesafeyi kısaltmak için midir?
Düzeltme: 1khz frekansı hesaba katmayı unuttum.
Bir devre yapıp kendim deneyeceğim 1 khz de.
Amerikayı yeniden keşfedelim bakalım.
ego=1/Knowledge

M.Salim GÜLLÜCE

Krom nikel tel ile olan bir ayrıntıyı buraya eklemem sanırım biraz konuya katkı yapacaktır.
Bülent kardeşim daha net yorum yapacaktır eminim.

Sene 83 lerde tamire gelen bir televizyonda vertikal saptırmada akım sınırlama direnci 1.5 ohm olarak kullanılmış idi. O an elimde yoktu krom nikel ocak telinden uygun ölçüde taktım ve çalıştırdım.

TV çalıştı ancak bir gariplikle beraber başladı çalışmaya.
Ekranın üsten alta doğru 4 te 3. üncü dilimin sonlarına doğru satır tarama çizgileri acaip seyrelmesine karşılık en alttada fena halde sıklaşıyordu.
Diğer alanlarda anormallik yok idi.
Linearite falan filan ilede bir türlü düzeltemedim.
Nice sonra aklıma direnç yerine taktığım tel geldi.

Karbon direnç taktım ve mesele çözüldü.

Krom nikel tel lineer davranmıyordu demektir bunun anlamı.

Sozuak

Alıntı yapılan: elektro77 - 09 Kasım 2020, 10:27:09Isıtıcı telllerinin spiral olarak sarılmış olmasının sebebinin bobin etkisi yaratmak için olduğu söylenilenilir mi? Yoksa sebebi sadece istenilen direnç değerini tutturmak için mesafeyi kısaltmak için midir?
Düzeltme: 1khz frekansı hesaba katmayı unuttum.
Bir devre yapıp kendim deneyeceğim 1 khz de.
Amerikayı yeniden keşfedelim bakalım.
Isıtıcı hesabında bobin etkisinden bahsedilmez telin kendisi yeterince yüksek direnç zaten. Ortalama bir hoparlörü alalım. Çalışma frekans aralığında direnci minimum 4-8 OHM artık kaç olarak sarıldıysa o değerden başlar üst frekanslarda 40-50 ohmlara çıkar. Tabi bunu PA hoparlörü için demiyorum geniş bandlı hoparlör için dedim.

Isıtıcı teli 1000W için yaklaşık 50 ohma çıksa zaten frekans ta dc ile 50 Hz arasında büyük bir endüktans yaratacak değerde değil haliyle ihmal edilir. Olay sadece ısınınca direncin artması şeklinde düşünülebilir yani ısıtıcı telinin 50 HZ de endüktansının kaydadeğer şekilde artmayacağını düşünüyorum.

Bobin normalde ne kadar sık ise o kadar bobin etkisi oluşur elbette, frekansları arttırırsan ısıtıcı teli de omik direncinden  (ısınınca artan ksım da dahil)  fazlasına çıkabilir ama görece düşük frekanslarda değil.

Mr.Thinking

Deneyin sonuçlarını veriyorum:İlk deney 7.6 ohm direnci olan gerçek bir hoparlör üzerinde yapılmıştır. Bir diğer mesajımda vereceğim deney sonuçları ise 7.6 ohm direnç ve ısıtıcı teli üzerinde yapılmış deneylerin sonuçları olacaktır. Elimdeki jbl marka hoparlörün direnci tam olarak 7.6 ohm olduğu için her deneyde bu direnç değerini baz alacağım.
Deneyleri fotoğraflayarak anlatacağım.
Deneyde kullandığım hoparlör bu:

İlk deneyi girişine 50hz sinyal verilmiş bir amplifikatörün girişini, çıkışındaki hoparlör uçlarında  10VAC görecek kadar yükselterek yaptım.
Hoparlörün uçlarına voltajı ölçen bir multimetre ve hoparlörün uçlarından birisine de seri olarak akımı ölçen bir multimetre yerleştirdim. Aşağıdaki gibi:

Şimdi sonuca gelelim?
Uçlarında 10volt ac gerilim olan 7.6 ohm ölçümlü bir hoparlörün 50Hz de çektiği akım 0.288 amper oluyor.
Bu değerleri Ohm kanununa yerleştirdiğimizde
R=V/I
R=10VAC / 0.289A
R=34.60 ohm çıkıyor.[/b]

Şimdi gelelim 1Khz de 10VAC deneyine:

Uçlarında 10volt ac gerilim olan 7.6 ohm ölçümlü bir hoparlörün 1Khz de çektiği akım 0.610 amper oluyor.
Bu değerleri Ohm kanununa yerleştirdiğimizde
R=V/I
R=10VAC / 0.610A
R=16.39 ohm çıkıyor.[/b]

Ne anladım?:
"Frekans yükseldikçe hoparlörden geçen akım yükseliyor ama ters orantılı olarak empedansı düşüyor."
Aynı deneyleri yapı olarak çeşitli direnç ve ısıtıcı teli kullanarak yaptığımda yine yazacağım.

ego=1/Knowledge

OG

Hoparlorde ohm olarak verilen değer empedans değeri olur, rezistif değer değil.
Bu da, belli frekans içindir (veya yaklaşık değerle frekans bandı için), yani hoparlorun tasarlandığı çalışma frekanslar için empedans.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: OG - 09 Kasım 2020, 19:09:45Hoparlorde ohm olarak verilen değer empedans değeri olur, rezistif değer değil.
Bu da, belli frekans içindir (veya yaklaşık değerle frekans bandı için), yani hoparlorun tasarlandığı çalışma frekanslar için empedans.
O zaman yukarida yaptigim deneyde formul sonucu 8 ohm ciktiginda hoparlörün tasarlandığı frekansı mı bulmus olacagim?
Bu hoparlorün datasheet ine bakıp yarın deneyecegim bakalım.
Fakat deneyleri yaptığım hoparlör low-mid karakterli bir hoparlördür. Yani 20Hz ila 1.2Khz arasindaki sesleri üretebilir. Bu durumda 1.2 khz deneyi yaparsam formül sonucu 8 ohm mu çıkmalı. Doğru mu anladım? Datasheet ine bakınca daha emin yazarım.
ego=1/Knowledge

OG

ölçüm sapmalarını düşük tutmak istiyorsanız,
ölçümler frekansına uygun aletler ile AC değerler üzerinden yapılmalı,
üreteçin (sürücünün) çıkış empedansları sınırlayıcı olabilir, dikkate alınmalı.
vs vs
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

rayman

Dummyload Testini yaptım . Direnç'ten dumanlar çıktı amfi sapasağlam

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: rayman - 09 Kasım 2020, 20:42:41Dummyload Testini yaptım . Direnç'ten dumanlar çıktı amfi sapasağlam

Dummy loaddan 1khz 10VAC veya 20VAC de gecen akimi ölçüp buraya yazabilirmisiniz.
ego=1/Knowledge

rayman

Arkadaşlar ben mi yanlış biliyorum , Fizik kurallarını mı alt üst ettim ? Isı artınca direnç artar değil mi ?
Bu halde sardığım dirençteki tel yansın dedim bıraktım öyle , telin dc direnci 3,7ohm a kadar düştü. Ve baktım 46volt ac var.. 46x46/3.7:517 watt mı aldım şimdi bu amplifikatörden ? Empedansı ölçemiyorum çünkü telin içinde direnç var ama empedansla işim yok dcr. değeri direl 8 ohm dan 3,7 ohm a düştü . Hemen tekrar devreyi ayırınca  8 ohm a yükseliyor.

yas

@rayman video da 87 volt 96 volt diye söyleyince dikkatimi çekti. Yanlış görmüyorsam ölçü aleti frekans ölçüm kademesinde. Ölçülen değerlerde 80-90 değil 870-960 hz gibi değerler. Yani yapılmak istenen ölçüm gerilim ölçümü ise hatalı oluyor. Bunun haricinde ölçü aletinin propları direkt direnç üzerinde yani devre çıkışında değil 46 voltluķ gerilim altında 3.7 ohm direnç üzerinde 12 amper civarı akım aktığı anlamına gelir. Devre çıkışı ile yük arasındaki kablo kesit olarak bence biraz küçük (ben kablonun 1mm2 olduğunu düşünüyorum) kablo üzeri gerilim düşümü ve kötü bağlantılar ve frekans etkisiyle sebebiyle 1 ohm luk bir direnç olduğunu varsaysak burada 12 volt düşer 12 amper geçtiğinide düşündüğümüzde sirf boyle bir ihtimalle 144 watt civarı bir kayıp söz konusu.

rayman

Evet bende fark ettim frekans kademesinde ölçünce tekrar test ettim .. Ancak burada yüksek akım geçtiği belli ki '' ölçemedim '' tel yanmaya başladı resmen.. Ancak bu gerekli ölçüm değil. Amfinin girişinde clip limiter var.. 1volt 1khz verince 46 volttan yukarı çıkış vermedi .. Onuda kaldırıp riske atmadım ama işin ilginci 1 lik tel var hoparlör kablosu olarak nasıl olurda  direnç ısınırken düşer onu anlayamıyorum ?

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: elektro77 - 09 Kasım 2020, 21:11:54Dummy loaddan 1khz 10VAC veya 20VAC de gecen akimi ölçüp buraya yazabilirmisiniz.
Siz bana şu sorumun cevabını verebilseniz ben biraz yardımcı olmaya çalışacağım ama vermediniz. Dirençten geçen AC akımı ölçemiyor musunuz?
Ayrıca ısınan direncin değeri yükselir mi alçalır mı bunu anlamak çok kolay. Neden bu kadar zorlanıyorsunuz. Yaptığınız dummy load ı multimetrenize en kısa yoldan sıkıca bağlayın ve dummy load ı çakmak veya benzeri bir şeyle ısıtın bakalım direnç değeri ne olacak?
Bir iletkenin direnci sıcaklıkla artabilir veya azalabilir. İletken maddelerin sıcaklıkla değişimi belli bir katsayıya göre gerçekleşir. Eğer bir iletkenin direnci sıcaklıkla artıyorsa bu iletken pozitif katsayılı bir iletken, sıcaklıkla azalıyorsa negatif katsayılı bir iletkendir.
Krom nikel ısınınca değeri artan grubuna girer ama sizdeki sorun ısı kaynaklı olmayabilir.

Bir iletkenin direncinin sıcaklığa göre değişimini formülle gösterelim;
Elimizdeki iletkenin T1 sıcaklığındaki direnci R1 olsun, sıcaklık biraz daha artıp T2 sıcaklığına geldiğinde iletkenin direnci R2 olacaktır.
Buna göre direncin sıcaklıkla değişimi aşağıdaki denkleme göre gerçekleşir

(R2 – R1) / R1 = α x (T2 – T1)  veya

R2 = R1 x [1 + α x (T2 – T1) ]

Yukarıdaki denklemde α iletkenin direncinin sıcaklığa göre değişim katsayısıdır ve her maddenin kendine özgü bir değişim katsayısı bulunur.
Yukarıdaki denkleme göre bir örnekle direncin değişimini hesaplayalım.

23 derecedeki bir bakır iletkeninin ilk direnci 150 Ω'dur. Aynı bakır iletkenin 35 derecedeki direnci kaç Ω olur? (Bakırın sıcaklıkla direnç değişim katsayısı 0.0040'dır)

R2 = R1 x [1 + α (T2 – T1) ] formülünde elimizdeki verileri yerine koyuyoruz.

R2 = 150 x [1 + 0,0040 x (35 – 23) ] işlemi yapıyoruz
R2 = 150 x [1 + 0,0040 x (12) ]
R2 = 150 x [1 + 0.048]
R2 = 150 x [1.048]
R2 = 157.2 Ω  aynı bakır iletkenin 35 derecedeki direncidir.

silisyum ve germanyum ise negatif katsayılıdır.

ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Yukarıdaki hoparlör deneyinin devamı olarak çeşitli frekanslardaki empedans ölçüm sonucları aşağıdadır:(Z=V/I)
50Hz     10VAC de çekilen akım 0.288A formül sonucu=34  ohm empedans
100Hz   10VAC de çekilen akım 1.020A formül sonucu=9.8 ohm empedans
150Hz   10VAC de çekilen akım 1.140A formül sonucu=8.7 ohm empedans
200Hz   10VAC de çekilen akım 1.150A formül sonucu=8.6 ohm empedans
250Hz   10VAC de çekilen akım 1.110A formül sonucu=9.0 ohm empedans
500Hz   10VAC de çekilen akım 0.862A formül sonucu=11 ohm empedans
750Hz   10VAC de çekilen akım 0.760A formül sonucu=13 ohm empedans
1kHz     10VAC de çekilen akım 0.615A formül sonucu=16 ohm empedans
1.2kHz  10VAC de çekilen akım 0.585A formül sonucu=17 ohm empedans
2kHz     10VAC de çekilen akım 0.470A formül sonucu=21 ohm empedans

Düzeltme:
Ne anladım?:
"Frekans yükseldikçe hoparlörden geçen akım düşüyor ama ters orantılı olarak empedansı yükseliyor.
Hatta şöyle desek daha doğru olur: "Frekans yükseldikçe empedans yükseldiği için dolayısıyla hoparlörden geçen akım da düşüyor."
Fakat bu durum 50Hz ila 250Hz arasında tabloda da görüldüğü gibi farklı işliyor."
ego=1/Knowledge

rayman

Tablo ve örnekler güzel ama , krom nikel ısıya göre pozitif artıyorsa   ozaman negatif orantılı oraya hangi tel kullanmalıyız? Nasıl Isınında direnci arttsın hiç değilse amplifikatör çıkışı tehlikeye girmez.