1000w Dummy Load Nasıl Yapılır ?

Başlatan rayman, 06 Kasım 2020, 14:11:31

z

Isitici telin neden suyun icine sokmuyorsun?

Sok gitsin. Su kisa sureli testlerde isinamayacagi icin direncin sabit kalir. uzun sureli testlerde de suyu devir dayim ettir/cok guclu fanla surekli sogut.

Seninki gibi 1KW degil de 10Kw 100Kw yuk icin elektrolit tipi yukler kullanilir. Bunun icin yontem aynen asagidaki gibi;

Bir kovanin icine iki buyuk metal levha koy. Aralarindaki mesafe oynamayacak sekilde sabitle. Kovanin icini suyla doldur. Mikser ile suyu karistirirken yavas yavas yemek tuzu dok. Istedigin omaji yakalayinca tuz dokmeyi birak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

rayman

Alıntı yapılan: z - 10 Kasım 2020, 11:57:44Isitici telin neden suyun icine sokmuyorsun?

Sok gitsin. Su kisa sureli testlerde isinamayacagi icin direncin sabit kalir. uzun sureli testlerde de suyu devir dayim ettir/cok guclu fanla surekli sogut.
aklıma geliyor tabikide.. Ama böyle bir test için bence senin dediğin bir önceki mesajda hoparlör içindeki tel daha ince ve sürekli e dcr aynı. Isınmıyor çünkü tel hareket ediyor. Üstelik bir yerede değmiyor. Ama bizim teli titretsek ses çıkaracak bu seferde. Su bana göre olmazda yağlı kabın içinde dursa nasıl olur  ? Direncin etrafındaki metal malzemeler paslanmasın diye.

Sozuak

Bu Empedansı  8 Ohm olarak verilen 4000Hz ye kadar band genişliği sunan PA hoparlörün veri sayfasından alınan grafiği.
En altta tek tepesi olan ve artan frekansla yükselen eğri empedans eğrisi.

Görebileceğiniz gibi başlangıçta 8 Ohm civarında başlayıp rezonans frekansında pik yapıp düşmeye ve 4000Hz lere gelince 30 Ohmları geçen bir değeri var.
20HZ ve altında 8 ohm olan empedans ki dc'de de  bu değerden başlayacak frekans ile birlikte artıyor. Haliyle üst frekanslarsa olan yayında da amplifikatörün gücü oldukça düşmüş olacak.

Grafiğin olduğu ürün sayfası

https://celestion.com/product/120/tf1225cx/

Bir tanıma göre nominal empedans ifadesi en düşük frekansta hoparlörün gösterdiği en düşük direnç değerinin göstergesidir. Yani o değerden daha aşağıya inmeyeceğini belirtir.

Mr.Thinking

Bu grafikten, yaptığım deneyin sonuçlarının çok tutarlı olduğunu anlamış oldum. Teşekkür ederim.
Bu durumda 50hz deneyimin sonucu da doğru.
Aşağıdaki deney sonuçlarına göre neredeyse birebir aynı grafik oluşuyor diyebilirim.

50Hz    10VAC de çekilen akım 0.288A formül sonucu=34  ohm empedans
100Hz  10VAC de çekilen akım 1.020A formül sonucu=9.8 ohm empedans
150Hz  10VAC de çekilen akım 1.140A formül sonucu=8.7 ohm empedans
200Hz  10VAC de çekilen akım 1.150A formül sonucu=8.6 ohm empedans :Nominal empedans
250Hz  10VAC de çekilen akım 1.110A formül sonucu=9.0 ohm empedans
500Hz  10VAC de çekilen akım 0.862A formül sonucu=11 ohm empedans
750Hz  10VAC de çekilen akım 0.760A formül sonucu=13 ohm empedans
1kHz    10VAC de çekilen akım 0.615A formül sonucu=16 ohm empedans
1.2kHz  10VAC de çekilen akım 0.585A formül sonucu=17 ohm empedans
2kHz    10VAC de çekilen akım 0.470A formül sonucu=21 ohm empedans
ego=1/Knowledge

Sozuak

Rica ederim.

Asıl anlatmak istediğim aslında 4 ohm rezistif yükle yapılan testlerin gerçek dünyada bizi aldattığı. Yani çoğumuz sanıyor ki Bir amplifikatör 4 ohm kabine bağlanınca tüm frekans aralığında aynı gücü üretiyor. Oysa ne yazık ki üretemiyor. Sadece alt frekanslarda şu güzellik var. İnsan kulağının duyarlılığı 1KHz ye kadar artıp tepe noktasına ulaştığından hoparlörün yükselen frekansla artan empedansının düşürdüğü güç değerini artan kulak hassasiyetimizle telafi ediyoruz.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 10 Kasım 2020, 12:53:11Rica ederim.

Asıl anlatmak istediğim aslında 4 ohm rezistif yükle yapılan testlerin gerçek dünyada bizi aldattığı. Yani çoğumuz sanıyor ki Bir amplifikatör 4 ohm kabine bağlanınca tüm frekans aralığında aynı gücü üretiyor. Oysa ne yazık ki üretemiyor. Sadece alt frekanslarda şu güzellik var. İnsan kulağının duyarlılığı 1KHz ye kadar artıp tepe noktasına ulaştığından hoparlörün yükselen frekansla artan empedansının düşürdüğü güç değerini artan kulak hassasiyetimizle telafi ediyoruz.

-"Yazdıklarınız ışığında suni bir yük nasıl yapılmalıdır sorusunun cevabını da en iyi sizin verebileceğinize inanıyorum."

Yine yanılmadım. En doğru cevabı siz verdiniz.:)
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Bende Amerika yı yeniden keşfetmiş oldum. Ama gidilen yolları birebir görerek.
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Fakat sorunun cevabı henüz bitmedi. Bu yaptıklarımız işin önce mutlak kısmını öğrenmekti.
2.deneyimde hoparlörü taklit edebilen en iyi dummy load nasıl yapılır sorusuna cevap aramaya devam edeceğim.
Farklı yapılarda üretilmiş direnç veya materyaller üzerinde yapacağım deneylerin sonucunu buraya yazacağım.
Bu günlerde pek işim yok o nedenle vaktim bol. Ses ile ilgili konular İlgi alanıma da giren  konulardır...
ego=1/Knowledge

OG

Alıntı yapılan: Sozuak - 10 Kasım 2020, 12:39:10Bir tanıma göre nominal empedans ifadesi en düşük frekansta hoparlörün gösterdiği en düşük direnç değerinin göstergesidir. Yani o değerden daha aşağıya inmeyeceğini belirtir.
Evet, audio konularını bazen RF yükler ile karıştırıyorum.

Alıntı Yap2.deneyimde hoparlörü taklit edebilen en iyi dummy load nasıl yapılır sorusuna cevap aramaya devam edeceğim.
İşin zor, virtual inductor devre yapılarına bir bak istersen.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: elektro77 - 10 Kasım 2020, 13:39:40Fakat sorunun cevabı henüz bitmedi. Bu yaptıklarımız işin önce mutlak kısmını öğrenmekti.
2.deneyimde hoparlörü taklit edebilen en iyi dummy load nasıl yapılır sorusuna cevap aramaya devam edeceğim.
Farklı yapılarda üretilmiş direnç veya materyaller üzerinde yapacağım deneylerin sonucunu buraya yazacağım.
Bu günlerde pek işim yok o nedenle vaktim bol. Ses ile ilgili konular İlgi alanıma da giren bir konulardır...
Yarı iletken hoparlörlere yoğunlaşabilirsen olabilir :)

Mr.Thinking

@rayman a ve herkese şunu ifade etmekte yarar var. Empedansı bulabilmemiz için Yükten geçen AC akımı kesinlikle ölçmek gerekli.
Aslında yükün dc direncinin değil nominal empedansının görüldüğü frekansta ölçülen maksimum AC değerinin karesini alırsak sonuç daha tutarlı olacaktır. O zaman diyebiliriz ki:-Bak kardeşim; Bu amfi 8 ohm nominal empedansta 500watt yük verebiliyor.
Bunun yanında bir amfide kullanılan hoparlörün dumping faktörünün,çapının ve kullanılan mıknatısın,kabinin vs. lerin de  amfinin gücünü değiştireceğini tahmin ediyorum.
Duymuşuzdur: Ya kardeşim bu iki hoparlör watt olarak birbirinin aynısı ama bunu takıyorum ses çıkmıyor bunu takıyorum ses akıyor akıyor...
İşte tamda bu sebebler den dolayı ölçümlerimizi tek bir üründe yaparsak tam sonuca ulaşamayız.Sonuç toleranslı çıkacaktır. Ölçümler sonucunda asıl güçten çok farklı bir güç alma ihtimalimiz bile olabilir.
Yanıldığım noktalar olmuşsa düzeltin,
ego=1/Knowledge

Sozuak

O ses çıkması çıkmaması aslında hoparlörün mekaniği yani mıknatısın manyetik alan şiddeti ile alakalı. Elbette bobin materyali (bakır yada alüminyum tel, yuvarlak yada yassı tel, Bobinin çalıştığı aralığın darlığı (manyetik alanın yoğunlaştığı kısım, koni materyali, askı materyalleri, bobinin soğutma amaçlı ferrofluid içinde çalışması, aşırı salınım hareketlerini sınırlayan (varsa ) esnek gerdirme materyalleri, bass gibi bobinin eskürsiyon hareketinin çok uzun olduğu alt frekanslarda longthrow denilen uzun bobin ve mıknatıs yapısı. Aklıma gelen bu faktörler hoparlörlerin bobinin maks iç-dış hareketleri esnasında  homojen manyetik alana maruz kaldığı mesafe verimi etkiliyor mesela. Çünkü merkezli dururken maks alan şiddeti  içindeyken bobin ileri geri salınımların uçlarında daha zayıf manyetik alana maruz kalır. Böyle olunca da bobin etkileşime daha az gireceğinden hareketi sınırlanır.

Başlarda da dediğim gibi en iyi yapı sessiz odada olan gerçek hoparlör kullanmak. Maksimum verim için empedansı sabit tutup devreyi sabit empedansla band genişliği boyunca sınırlamayan bir yük. Tabi filtre elemanları üzerinde harcanacak bu gücün bir kısmı ama anfinin yüke bağımlı bir yapısı varsa o yapı bozulmayacağından dengeli çalacak, kayıplar da akıllıca bir kabin tasarımı ile bertaraf edilmeye çalışılacak. Yani dedim ya apartman dairesi fiyatına kabin var diye.

Mr.Thinking

Şimdi bomba bir soru soruyorum hazır olun!
Bir amplifikatörün çıkışına AC bir motor bağlasak(örneğin: elektrik süpürgesi motoru v.b.)
Motorda oluşan ne gibi davranışlarla karşı karşıya kalırız???!
ego=1/Knowledge

Sozuak

Herşeyden önce hoparlöre göre görece büyük bir endüktans bağlanması sorun teşkil edebilir. Her ne kadar bunun için besleme hatlarına ters diyotlar bağlıysa da düşük güçlü amplifikatörlere empedansı aynı olduğu halde daha büyük hoparlör bağlayıp yüksek güçte çıkış aldığınızda bozulmasının sebebi de budur diye düşünüyorum. Zira müzik sadece saf sinüsten oluşmaz, geniş aralıkta  bazıları kare dalgaya da yakın çeşitli oranlarda karışan harmoniklerin dahil olduğu sinyaller barındırır. 

Ek : Yazmayı unutmuşum :  Bu tip yüksek harmonikli sinyaller de yüksek endüktansla bir araya gelince anlık yüksek gerilimler meydana getirip çıkış katını bozabilir.  Motorun döneceğini düşünmüyorum ama girişe  50 Hz sinüs verir, yüke de  yeterince yüksek çıkış gücü uygularsanız aynen şebeke voltajı gibi olması lazım. Tabi yükün çıkış katında sinüsü bozabileceğini de düşünmek lazım.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: elektro77 - 10 Kasım 2020, 16:02:44Şimdi bomba bir soru soruyorum hazır olun!
Bir amplifikatörün çıkışına AC bir motor bağlasak(örneğin: elektrik süpürgesi motoru v.b.)
Motorda oluşan ne gibi davranışlarla karşı karşıya kalırız???!
AC motor fırçalı değilse döndürmeniz zor olur. Zira 50 Hz için yapılmışlardır.
Fırçalı motor ise zaten gelen akım ilgilendirir onu sadece.
PWM ile kontrol edilen Fırçalı DC motordan farkı olmaz.