1206,1210,1812 Smd Kondansatör.

Başlatan JOKERAS, 08 Aralık 2020, 15:39:00

M.Salim GÜLLÜCE

Şunlardan ne anlaşılır diye ben sorsam :)

z

Bu dokuman yalitkanin neden yuksek dv/dt ile bozuldugunu anlatmiyor.

Bana oyle bir dokuman sun ki tr suresi kuculdukce ayni voltaj degerinde yalitkanin daha cok zorlandigini aciklasin.

Yani dielektrik kayiplarin frekansla arttigini gostersin.

Mesela: https://polen.itu.edu.tr/bitstream/11527/9235/1/14147.pdf

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

wallaa ben datasheetlerden öteye gidemiyom.
Gönderdiğimi buluncaya kadarda göbeğim çatladı.

Gönderdiğin döküman da zaten bu konuyu işlemiyor sanırım.
Yanılmıyorsam, Daha ziyade imalata dayalı çalışmalar olsa gerek.
===============
O zaman şunu bana izah etmen lazım.
eski TV Tunerlerde 3 5 pF kapasitörler neden kısadevre olurlar.
Zira çok kalın bir izolatöre sahip ve dahi tuner voltajı seninde bildiğin gibi 12v besleme ile çalışır.

Bu konuya @JOKERAS ta katkı sağlar eminim  :D

z

Verdigim dokuman, dielektrik malzemelerin dielektrik katsayisinin sicaklikla ve frekansla  degisiminden bahsediyor.

JOKERAS

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 01 Ocak 2021, 18:08:38wallaa ben datasheetlerden öteye gidemiyom.
Gönderdiğimi buluncaya kadarda göbeğim çatladı.

Gönderdiğin döküman da zaten bu konuyu işlemiyor sanırım.
Yanılmıyorsam, Daha ziyade imalata dayalı çalışmalar olsa gerek.
===============
O zaman şunu bana izah etmen lazım.
eski TV Tunerlerde 3 5 pF kapasitörler neden kısadevre olurlar.
Zira çok kalın bir izolatöre sahip ve dahi tuner voltajı seninde bildiğin gibi 12v besleme ile çalışır.

Bu konuya @JOKERAS ta katkı sağlar eminim  :D
Davet geldi diye Evden giriş yaptım:)

Abi,hangi kondanstörlerden bahsediyorsun bilemedim ama Tunerlerde Anten girişlerinde
Pf kapasiteler bozulurdu ve genelde kısa devre olurlardı.Bu kapasiteler bir Bobinle paralel olurlardı.
Bozulma sebepleri Static elektrik olabilir çakışma dan olabilir ,sebebi nedir bilmiyorum.
Kısa devre olduklarında Tuner çalışır fakat sinyal alışı zayıflardı.Biz onları söküp atardık.
Zaten sadece Trt 1 Kanalı vardı:)

Bu arada dün bütün gün 1812 100Uf 50V kapasiteyi denediğim devre sorunsuz çalışıyor.
Devre Boost Converter,Buck Converter her iki yapıda da takılı durumda.Devre girişine kondansatör
takmadan Scopla baktığımda Swic Pikleri kabak gibi görünüyor.Kapasite olmadan Scopla incelerken devre
üzerindeki regüle ve işlemci Bozuldu.Yani çok çok önemli bir işlevi var.
Devre Swicleme devresi olmasa bile kısa Pcb yolları Ters Emk oluşturuyor ve devreyi bozuyor.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: JOKERAS - 01 Ocak 2021, 20:53:03Davet geldi diye Evden giriş yaptım:)

Abi,hangi kondanstörlerden bahsediyorsun bilemedim ama Tunerlerde Anten girişlerinde
Pf kapasiteler bozulurdu ve genelde kısa devre olurlardı.Bu kapasiteler bir Bobinle paralel olurlardı.
Bozulma sebepleri Static elektrik olabilir çakışma dan olabilir ,sebebi nedir bilmiyorum.
Kısa devre olduklarında Tuner çalışır fakat sinyal alışı zayıflardı.Biz onları söküp atardık.
Zaten sadece Trt 1 Kanalı vardı:)

Bu arada dün bütün gün 1812 100Uf 50V kapasiteyi denediğim devre sorunsuz çalışıyor.
Devre Boost Converter,Buck Converter her iki yapıda da takılı durumda.Devre girişine kondansatör
takmadan Scopla baktığımda Swic Pikleri kabak gibi görünüyor.Kapasite olmadan Scopla incelerken devre
üzerindeki regüle ve işlemci Bozuldu.Yani çok çok önemli bir işlevi var.
Devre Swicleme devresi olmasa bile kısa Pcb yolları Ters Emk oluşturuyor ve devreyi bozuyor.
Aslında yüksek frekansın dolaştığı her yerdeki kapasitör potansiyel bir arıza elemanıydı.
Özelliklede eski tvlerdeki 33V Tunnig voltaj devresindeki varikap diyoda seri kapasitörler sıkça sızdırıp kısadevreye geçerlerdi.
çok küçük kapasitörlerin hangi frekanslarda olursa olsun akım çekmesi zaten imkansız.
Havadan bile geçse ancak o kadar olur 5pF.

Ama her ne hikmetse diye düşünürdüm o zaman.

İş voltajın saniyedeki artım hızıyla ilgili olduğunada akademik bilgilere sahip olduğumda anlayabilidim

@z aksini iddia ediyor lakin bunu da izah edemez sanırım.

z

Bana aciklayamadin ki. Verdigim dokuman yuzeysel olarak bahsetmis.

Hangi akademik bilgiyle acikladin?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 02 Ocak 2021, 18:48:21Bana aciklayamadin ki. Verdigim dokuman yuzeysel olarak bahsetmis.

Hangi akademik bilgiyle acikladin?
Kapasitörlerin bozulmasını izah edersen sen açıklamış olursun.
Kaynak bulduğumda bırakacağım.

z

Dokumanin linkini verdim. Ama begenmedin.

Zaten dokuman dielektrik maddenin parametrelerinin frekansla degistigini soyluyor. Dolayisi ile dolayli yoldan dv/dt onemli diyor. Yani volt * Hertz onemli demeye getiriyor.

Ama sebebine girmemis.

Not:

Ne kadar bilgili olursan ol, eger konuyu hic bilmeyen birine anlatamiyorsan bu bilginin onemi yok.

dv/dt yuksekse kapasitor bozulur aciklamasini dikkate bile almiyorum cunku bu aciklama degil ezbere konusmak.

Universitede Yuksek Matematik (calculus 3 ayarinda bir ders) adi altinda bir ders aldik. Hocamiz icin Turkiye'nin onemli kisiliklerinden deniyordu.

Ama iki kelimeyi bir araya getirmekten acizdi.

Sonucta butun sinif tek bir sey anlamadan dersi zor bela gectik. Ne ne ogretildigini anladik ne de ogretmeye calistiklarini.

Neyse simdilerde farkettim ki bu dersin eksikligi, agir meslek derslerimizin hocalari satir aralarinda bizlere bu yuksek matematik konularindan bir seyler ogretmisler.

Ama eksik kalmisiz.

Simdilerde Komplex degiskenlerle Analiz konularindaki videolari izliyorum. Izledikce de mesleki derslerde ezbere yaptigimiz bazi seylerin neden oyle yapildigini anlamaya basladim.

Cunku sik sik hocalar soyle derlerdi;

Arkadaslar bunun ispatini vermeyecegim bu yuksek muhendislik konusu. O yuzden sadece sonucunu verecegim. Sonucu ile devam edecegiz.

Arkadaslar bu integral lisans egitiminde cozulemez sadece sonucunu verecegiz onunla devam edecegiz.

Haliyle de ezbere konusulan konulara simdilerde kil oluyorum.

O yuzden sana yuklendigimi sanabilirsin ama ne olur sebebini bilmiyorsan olayi aciklamaya calisma.

Simdi voltaj/zaman degil de hiz/zaman dan yola cikip baska bir ornek verecegim.

dv/dt burda hizin zamana gore degisimi olsun. Yuksek dv/dt, ani hizlanma ya da ani yavaslama anlamina gelir.

Arabanin tekerleri aniden yuksek hizda cevrilmek istenirse ya da yuksek hizda giden aracin  tekerleleri aniden durdurulmak istenirse ya araba durdugu yerde tekelerler patenaj yapar yada tekelerler durur araba kayar.  Dolayisyla tekelerler asinir dersen anlarim.

Ama dogrudan, dv/dt tekerleri asindirir, cunku hizdaki ivmelenme yuksek dersen bir mok anlamam.

Simdi bu benzetime benzer bir aciklama yaparak bana dv/dt voltajdaki artis hizi ile dilektrikteki zorlanmayi aciklayabileceksen acikla.  Dokuman falan da verme. Izahini yap. (Ben de dv/dt nin yalitkani zorladigina inaniyorum ama sebebini bilmiyorum)

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 03 Ocak 2021, 03:31:50Dokumanin linkini verdim. Ama begenmedin.

Zaten dokuman dielektrik maddenin parametrelerinin frekansla degistigini soyluyor. Dolayisi ile dolayli yoldan dv/dt onemli diyor. Yani volt * Hertz onemli demeye getiriyor.

Ama sebebine girmemis.

Not:

Ne kadar bilgili olursan ol, eger konuyu hic bilmeyen birine anlatamiyorsan bu bilginin onemi yok.

dv/dt yuksekse kapasitor bozulur aciklamasini dikkate bile almiyorum cunku bu aciklama degil ezbere konusmak.

Universitede Yuksek Matematik (calculus 3 ayarinda bir ders) adi altinda bir ders aldik. Hocamiz icin Turkiye'nin onemli kisiliklerinden deniyordu.

Ama iki kelimeyi bir araya getirmekten acizdi.

Sonucta butun sinif tek bir sey anlamadan dersi zor bela gectik. Ne ne ogretildigini anladik ne de ogretmeye calistiklarini.

Neyse simdilerde farkettim ki bu dersin eksikligi, agir meslek derslerimizin hocalari satir aralarinda bizlere bu yuksek matematik konularindan bir seyler ogretmisler.

Ama eksik kalmisiz.

Simdilerde Komplex degiskenlerle Analiz konularindaki videolari izliyorum. Izledikce de mesleki derslerde ezbere yaptigimiz bazi seylerin neden oyle yapildigini anlamaya basladim.

Cunku sik sik hocalar soyle derlerdi;

Arkadaslar bunun ispatini vermeyecegim bu yuksek muhendislik konusu. O yuzden sadece sonucunu verecegim. Sonucu ile devam edecegiz.

Arkadaslar bu integral lisans egitiminde cozulemez sadece sonucunu verecegiz onunla devam edecegiz.

Haliyle de ezbere konusulan konulara simdilerde kil oluyorum.

O yuzden sana yuklendigimi sanabilirsin ama ne olur sebebini bilmiyorsan olayi aciklamaya calisma.

Simdi voltaj/zaman degil de hiz/zaman dan yola cikip baska bir ornek verecegim.

dv/dt burda hizin zamana gore degisimi olsun. Yuksek dv/dt, ani hizlanma ya da ani yavaslama anlamina gelir.

Arabanin tekerleri aniden yuksek hizda cevrilmek istenirse ya da yuksek hizda giden aracin  tekerleleri aniden durdurulmak istenirse ya araba durdugu yerde tekelerler patenaj yapar yada tekelerler durur araba kayar.  Dolayisyla tekelerler asinir dersen anlarim.

Ama dogrudan, dv/dt tekerleri asindirir, cunku hizdaki ivmelenme yuksek dersen bir mok anlamam.

Simdi bu benzetime benzer bir aciklama yaparak bana dv/dt voltajdaki artis hizi ile dilektrikteki zorlanmayi aciklayabileceksen acikla.  Dokuman falan da verme. Izahini yap. (Ben de dv/dt nin yalitkani zorladigina inaniyorum ama sebebini bilmiyorum)

Valla hayran oldum.
Bülent kardeşim eğer bu izah yeteneğim bu yaşta bende olsa...

Kesinlikle bu mevzuyu dibine kadar açıklardım.
Evde hatuna da bişey izah edemiyorum. Ama 0 30 yıllık birikimi ardı ardına sıralayabiliyor. :'(
Görünenler war Ancak dayanak bulmadan belgelemeden nasıl anlatayımki.

Manyetik alan ile elektirik arasındaki ilişkiyi izah et demekle aynı şey neredeyse...!!

Şunu belirtmeliyimki..
Şahsınıza kesin saygım bir kat daha arttı.  :)