Led yakma

Başlatan Mr.Thinking, 09 Aralık 2020, 22:48:55

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: JOKERAS - 17 Aralık 2020, 16:21:07Daha ilk mesajımda Timer için soru sordum kaale alıp cevap yazmadın.
Önerilen bir çok yönteme kulp taktın.Timer ve Adc dışarıda değil içeride dedik,
yerel değişkenler Rastgele değer alır dedik duymadın.
Şimdi bu kadar şeyden sonra da gelip İğneleme yapıyorsun diyorsun.
Eğer ben İğneliyorsam Sen Çuvaldızlıyorusn Sayın elektro77  (Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Ben sadece fikir istemedim yazılımsal olarak açıklamalı bir kod istedim. Kimse oturup "z" dışında iki satır karalayıp göndermedi.
Önemsemedim.
Çünkü asıl amacım iradeye ulaşmaktı. Bekledim.
timer sayacını aktif etsem ne olacak ki. Bir butonla onu durdurmadan nasıl rastgele sayı elde edilecek.
Değer atanmamış değişkenleri de denedim ama hep sıfır oldu. Ne cevap yazaydım? o sırada söylenenleri mi
deneyeydim cevap mı yetiştireyim.
Adc nasıl olurda işlemci içinde olur? Hesaplama işlemci içinde olabilir belki ama giriş pini dışarıdan aldığı bilgiyi işliyor.
Bir radyo alıcısının anteni radyonun içi mi sayılır?
tüm önerilere bir kulp taktım evet, ama hiç biri "iradeye" götürmüyor du. Daha çok fikir gelsin istedim.

Sizi üzdüğümün farkında da değildim ayrıca. Özürdilerim.
Ayrıca wdt açık olunca ne değişiyor? Wdt yi kullanan bir kod yok ki yazılımda.
Program ledi yakıp End komutuna geldiğinde enerji kesilip tekrar veriliyor.
ego=1/Knowledge

brandice5

Alıntı YapBen sadece fikir istemedim yazılımsal olarak açıklamalı bir kod istedim.

Çay, kahve de ister misin?

Tagli

Gökçe Tağlıoğlu

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: brandice5 - 17 Aralık 2020, 17:43:45Çay, kahve de ister misin?

Olur. sen bize 2 çay getir Jokeras la ikimize.
ego=1/Knowledge

brandice5

Buyur..

JOKERAS

Alıntı yapılan: elektro77 - 17 Aralık 2020, 16:45:11Sizi üzdüğümün farkında da değildim ayrıca. Özürdilerim.
Ayrıca wdt açık olunca ne değişiyor? Wdt yi kullanan bir kod yok ki yazılımda.
Program ledi yakıp End komutuna geldiğinde enerji kesilip tekrar veriliyor.
Rica ederim.Üzülmedim Senin yüzünden Kargocuyu kaçırdım sadece:)
Vatandaşla Papaz olmazsak iyidir.

Bizim yapılarımız Sonlu olduğu için üreteceğimiz Rastgelelik ne kadar Rastgele olur
tartışılır.z demişken,o bu işlerin Profu ondan öğreneceğimiz çok şey var.

Timer veya Adc veya herhangi bir yapının üreteceği değer hep sonlu olacak.
Basit bir örnek istedin vereyim bari.Bu kadar muhabbet ettik.

LedLer = 1 << ((Timer veya Adc veya Counter) % LedSayisi) ;
Bu Sadece Ağacın Gövdesi.Kök daha geride ve o da rastgele değil.
Kökünde gerisine inmek gerekir,kökükünün de köküne Atomlarına Elektronlarına
Kuarklarına Enerjiye kadar.

Şimdi Yukarıdaki Kod parçacığının birinci Parametresindeki (Rastgele(!) değerin 3'e her
bölünmesinden bit genişliği kadar farklı kombinasyon üretir.
Bölünme sonucunu Xor,And,Or gibi Loijk işlemlere sokarak Feedback elde edip bunu da Manipüle edebiliriz belki.Belki diyorum çünkü uğraşmak kafa yormak gerekir.
Bu iş, brandice5'in dediği kadar kolay değil.Kolay olsaydı ben bile yapardım zaten:)

Bizi böyle çok spesifik bir konuyla Aydınlattığın için Teşekkür ediyorum.
Çünkü bu bashi geçen konu öyle böyle değil çok su kaldırır.
İroni yapmıyorum Saygı ve sevgilerimi gönderiyorum  :)

Mr.Thinking

@JOKERAS ; kargonu kaçırmana sebebiyet verdiğim için ikinci kez üzüldüm.
Telafi yolu varsa telafi edelim.
Elektronik parça falansa söyleyin, varsa bende, hemen yarın göndereyim.
Bu arada; yazdığı şeye cevap bekleyip te alamayan arkadaşlardan da özür dilerim. Benim forum kullanım alışkanlıklarım biraz şey(bilemedim kelimeyi),etkileşim sınırlı diyelim . Kasti bir tavrım yok.
Bir cevaba, cevap yazarken o cevabı noktası noktasına anlamaya çalışır, anlayamadığım bir yer olursa cevap yazmam. Ta ki anlayana kadar. Bir cevabı, ister inanın ister inanmayın 20 kereden fazla okuduğum olur. Bazen kızarım kendime tekrarlama sorunlarımdan dolayı. Bu nedenle bazen gönderdiğim cavabı da eğer "henüz bir üye tarafından alıntı yapılmamışsa"(bu da 6.düzenlemem),10 kereden fala düzenlediğim olur. (bu son cümlem 5. düzenlemem mesela). Noktalamaları saymıyorum bile.
Neyse tekrar özür diler bundan sonrada aynı şeye maruz kalan olursa sakın ola ciddiye almadığımı düşünmeyin! Tam tersine 20 kere okuyacak kadar ciddiye alıyorum. Ben anlayıncaya kadar araya başka cevaplar da girince bazı cevaplar kaynıyor.
  Sayın @JOKERAS  işin neresine kadar inersek inelim rastgelelik, @Tagli nın da gönderdiği karikatürlerdeki gibi, "asla emin olamadığımız" bir olgudur :) .
Emin olduğum tek bir şey var bana göre rastgelelik diye bir şey yoktur.
Ama henüz bunu mutlak bir yapıda ıspatlayamıyoruz...
"Bir göktaşı tesadüfen bir hurdalığa düşer ve açığa çıkan enerji ile  bu hurdalıkta ki parçalar öyle rastgele biraya gelirler ki ortaya bir boeing737 çıkar."
Saygılarımla...
ego=1/Knowledge

fide

Yazılanların hepsini okuyamadım, Picproje.com yazılanları da çok spesifik olmadığı sürece (biryere varmayacak yazışmalar hariç) takip etmeye çalışıyorum.

@baran123 bize stm32 anlatırken stm'nin rasgele sayıyı üretmek için besleme hattındaki gürültüyü kullandığını söylemişti.
Adc ucu boşta  bırakılıp yada vdd hattına bağlanıp ölçülen en düşük değerli bitler or'lanabilir.
Sonuçta etraftaki manyetik gürültü yada beslemedeki parazitler yada devrenin o anki anlık güç tüketimi aynı olmayacaktır. Bu da rasgelelik getirir diye tahmin ediyorum.

Sırf denemek için adc hattı küçük bir tel ile boşta bırakılıp yada beslemeye bağlanıp 3-5k kadar okunup değerlendirilebilir.

Not: Konuyu geriye dönük biraz okudum. Yukarıda verdiğim yöntemler fazla detayıyla verilmiş zaten ama yazdıktan sonra silmek de istemedim .
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: fide - 17 Aralık 2020, 22:30:37Yazılanların hepsini okuyamadım, Picproje.com yazılanları da çok spesifik olmadığı sürece (biryere varmayacak yazışmalar hariç) takip etmeye çalışıyorum.

@baran123 bize stm32 anlatırken stm'nin rasgele sayıyı üretmek için besleme hattındaki gürültüyü kullandığını söylemişti.
Adc ucu boşta  bırakılıp yada vdd hattına bağlanıp ölçülen en düşük değerli bitler or'lanabilir.
Sonuçta etraftaki manyetik gürültü yada beslemedeki parazitler yada devrenin o anki anlık güç tüketimi aynı olmayacaktır. Bu da rasgelelik getirir diye tahmin ediyorum.

Sırf denemek için adc hattı küçük bir tel ile boşta bırakılıp yada beslemeye bağlanıp 3-5k kadar okunup değerlendirilebilir.
Sayın @fide  rastgelelik aramıyorum artık. Aradığım şey İradeli Algoritma. Mavi yada kırmızı haplardan  birini seç dediğimde kendi iradesi ile seçecek bir algoritma. Yeterince spesifik mi?
ego=1/Knowledge

fide

Alıntı yapılan: elektro77 - 17 Aralık 2020, 22:46:22Sayın @fide  rastgelelik aramıyorum artık. Aradığım şey İradeli Algoritma. Mavi yada kırmızı haplardan  birini seç dediğimde kendi iradesi ile seçecek bir algoritma. Yeterince spesifik mi?
Şeytanın avukatı filmindeki replikler geldi aklıma. Konu iyiden iyiye ilginç olmaya başladı
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

power20

Algoritma iradeyi ortaya koyabilmek için ek bilgilere ihtiyaç duyar. Anıları olması,söylentilere kulak asması gerekir.

" Geçen sefer kırmızıyı seçtim. İşe yaramadı" gibi hafızasındaki anıları yoklamalı. "Çarşamba çarşafa dolanır, salı sallanır" gibi  yargıları olmalı.

RaMu

Alıntı yapılan: elektro77 - 17 Aralık 2020, 21:47:40...

"Bir göktaşı tesadüfen bir hurdalığa düşer ve açığa çıkan enerji ile  bu hurdalıkta ki parçalar öyle rastgele biraya gelirler ki ortaya bir boeing737 çıkar."
Saygılarımla...

Evriminde yalan olduğunu çözdük bu açıklamayla.

Biyoloji artık bu bakış açısından vazgeçmek zorunda kaldı,
buna en yakın
evrimin temelinin bir güç tarafından sağlandığı görüşüyle kurtarmaya çalışanlar var.

https://youtu.be/q-RUHhCzgxI
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

JOKERAS

Alıntı yapılan: elektro77 - 17 Aralık 2020, 21:47:40@JOKERAS ; kargonu kaçırmana sebebiyet verdiğim için ikinci kez üzüldüm.
Telafi yolu varsa telafi edelim.
Elektronik parça falansa söyleyin, varsa bende, hemen yarın göndereyim.
Saolasın,düşünmen yeter.

Ürün gelecek diye beklemiyordum,ürün gönderecektim.
Eskiden Saat 6.5'ğa kadar kargoları alıyorlardı.Bu Virüs sebebiyle
5.5'ğa çekmişler.Bazen çok yoğun olduklarında 4'e çekiyorlarmış arkadaşlar.

İradeli Algoritma
Bu iş Yapay zekaya gidecek gibi görünüyor.
Bunu dnacikaya söylemiştide biz anlamamışız.
Zaten sizin bu konuyu açma amacınızda bu olsa gerek.

Şimdi bunu nasıl yaparız?İşlemciyi nasıl İrade sahibi yaparız onu düşünmek gerek.
Yapay zekayı yaparsak onu Robot'a uyarlarız:)
Düşünüyorum o halde varım.Belkide yokum.Bu neye göre kime göre varız veya yokuz
bunu düşünmek gerekir.Varız,çünkü bir bilinçle varız diyoruz.Ya yoksak!
Bilincimiz bizi aldatıyorsa.Yada Sanal Alemdeysek ve bize yüklenen-oluşan bilinçle var olduğumuz
sanrısına kapılıyorsak.

Acaba bir Tohumun içinde,en dip noktasında ne var?Asıl kök neresi?
Bunu çözersek belki buradan bir şeyler türetiriz.
1 ve 0 ile başlayan bir Ağaç,Beyin Sinir ağı oluşturmak.Ve öyle bir Ağ olmalıki
öğrenebilmeli.Öğrendiklerini hafızasına kayıt etmeli,Yeri Zamanı geldiğinde
nasıl davranması gerektiğini bilmeli.Hür İrade sahibi olmalı!
Dışardan veya birilerinden aldığı icazetle hareket etmemeli vs.
Tabii bir de işin Duygu tarafı var,o ap ayrı bir Dünya.

Ben tesadüflere,Şansa,Hurdalığa düşen Göktaşının Uçağa dönüşeceğine,Trilyon defa
içine çöküp tekrar Patlayan Big Bang'in bu günkü düzenimizi tesadüfen oluşturduğuna inamıyorum!
Tabirim yanlış olabilir!Bir bilincin bu düzeni inşa ettiğini düşünüyorum.

veliusta

Senin PIC'le yapabileceğin en fazla şey ADC ve Timer kullanarak rastgele sayı üretmek olur.

aaa yok ben gerçek rastgele sayı istiyorum diyorsan onun yöntemini kâfirler bulmuş zaten.
https://www.ntboxmag.com/2018/04/17/yeni-kuantum-metodu-gercekten-rastgele-sayilar-uretiyor/

z

Alıntı Yap'GOTO BASLA' GOTO BASLA veya return olma-malı enerji verince çalışacak. Kesip tekrar verince baştan başlayacak.

Programin son satirina sunu yaz.

Don: Goto Don
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com