Arduino Pwm ile Mosfet Sürme Hakkında Bir Soru

Başlatan lostromos, 19 Ocak 2021, 00:20:58

lostromos

Alıntı yapılan: sadogan - 19 Ocak 2021, 11:16:39% 100 duty de pwm i invert etmiyorsanız lambanın sönmesi beklenir.
Mofset gate kapasitörünü şarj (R1) ve deşarj(R2) eden dirençler oldukça büyük
Şekildeki gibi sürmenizi öneririm.

ULN2003 kullanmak zorundaysanız uln ile mosfet arasındaki ilişkiyi işaretlenmiş alandaki gibi yapabilirsiniz.
Hocam bu şemayı yeni gelen pcblerim uzerinde test etme imkanim oldu. Semadaki ss14 diyot yerine muadil shottky diyot kullandim hic sorun yok. Ancak normal bir diyot (4007 gibi) kullandigimda hem mosfet hem diyot aşırı isinarak yanıyor. Buradaki hızlı diyotun amaci nedir ogrenmek için soruyorum?
Teşekkür ederim.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: lostromos - 15 Mart 2021, 11:43:39Hocam bu şemayı yeni gelen pcblerim uzerinde test etme imkanim oldu. Semadaki ss14 diyot yerine muadil shottky diyot kullandim hic sorun yok. Ancak normal bir diyot (4007 gibi) kullandigimda hem mosfet hem diyot aşırı isinarak yanıyor. Buradaki hızlı diyotun amaci nedir ogrenmek için soruyorum?
Teşekkür ederim.
Diyot hızlı olmazsa anahtar gibi değil yumuşatarak eğerek geçiş yapar. Buda MOS'un Analog bölgede çalışmasına sebep olur. Aşırı ısınmanın sebebi budur. Frekansı düşürürsen ısınma azalır. Ama genede ısınır.

MOS analog bölgede çalışmaya başlayınca iletim direnci RDSon direncinden daha büyük olur. 0.00x Ohm yerine 3, 5 10 ohm olur.
Dolayısıyla üzerinede çok büyük güç düşmeye başlar ve ısınmasına sebebiyet verir.

lostromos

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 16 Mart 2021, 18:28:30Diyot hızlı olmazsa anahtar gibi değil yumuşatarak eğerek geçiş yapar. Buda MOS'un Analog bölgede çalışmasına sebep olur. Aşırı ısınmanın sebebi budur. Frekansı düşürürsen ısınma azalır. Ama genede ısınır.

MOS analog bölgede çalışmaya başlayınca iletim direnci RDSon direncinden daha büyük olur. 0.00x Ohm yerine 3, 5 10 ohm olur.
Dolayısıyla üzerinede çok büyük güç düşmeye başlar ve ısınmasına sebebiyet verir.
Değerli cevabınız için teşekkür ederim hocam. Peki burada hızlı diyot seçimi yaparken diyotta hangi kriterlere bakmak gerekir desem cok mu genel bir soru olur. Ya da herhangi bir hizli diyot kullanmak yeterlimidir?
Tasarladığım pcbde diyot kılıfı sod123 oldugundan ss14'u o kılıfta TR'de bulmak biraz zor.

lostromos

Alıntı yapılan: sadogan - 16 Mart 2021, 23:24:41https://www.ozdisan.com/guc-yari-iletkenleri/diyotlar-modul-diyotlar-ve-dogrultucular/schottky-diyotlar/B5819W
Öneri için teşekkür ederim. Yukarda da demek istediğim gibi paylaştığınız şemada diyot seçiminde dikkat etmem gereken bir kriter var mıdır? Mesela elimde linkteki üründen bolca var. Kullanmamda sorun oluşturur mu? Testlerde hiç sorun çıkarmadı.
https://www.ozdisan.com/guc-yari-iletkenleri/diyotlar-modul-diyotlar-ve-dogrultucular/schottky-diyotlar/SD103AW-HT

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

lostromos