Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

Raspberry Pi Pico

Başlatan brandice5, 21 Ocak 2021, 18:09:37

ahmet2017

Boş beleş hobi kartı. Python is the new Basic felsefesinin yeni üyesi.

muhittin_kaplan

"python new basic."

Ön yargı, öğrenmeye ve gelişmeye ket vuran ilk öğedir.

ex_machina

Alıntı yapılan: ahmet2017 - 30 Ocak 2021, 13:48:53Boş beleş hobi kartı. Python is the new Basic felsefesinin yeni üyesi.

Python'cuların kovanına çomak soktun. Şimdi başın belada hocam :)

Ben de python'u pek sevemedim ama yapacak bir şey yok. gelecek python'da.

Raspberyy pico'ya gelince;
Bu kart, başta ardunio ve türevleri olmak üzere pek çok maker platformunu, maddi manevi her anlamda gömecek.
Her şeyden önce; python gibi betik bir dili mikrodenetleyici platformuna entegre edebilmek bile, bence büyük bir başarı.

Görünen o ki; ilerleyen zamanlarda bu kart için yazılmış iş bitirici kütüphaneler birer birer açık kaynak kodlu olarak sunulacak. Bütün bunlar olurken çok daha gelişmiş çevre birimlerine sahip, daha fazla ram ve program hafızası barındıran modelleri de çıkacak büyük ihtimalle.

Hatırlarsanız, bundan 20 sene evvel; pic ile karakter lcd sürebilen adama ermiş gözüyle bakardık :)
Şimdi ise, ortaokula giden bebe akıllı telefon ve ardunio ile intenetten evdeki cihazlara komut gönderiyor.

Peki sizce bu durum iyi mi? yoksa kötü mü? Kendi fikrimi sonra ekleyeceğim.

LukeSkywalker

Yeniliğe direnen birileri her zaman olur ama tavşan-dağ ilişkisinden ibarettir olay.

Sozuak

İYi olmaz olur mu. Elbette bu şekilde maliyet efektif ve programlama desteği olarak geniş olan, işlemci gücü sunan alternatiflerin olması güzel.
Ciddi ürün geliştiriciler bile kolay prototip oluşturabiliyor. Mesela deneme yaparken arduino için üretilmiş hazir sensör modülleri bile işi çok kolaylaştırıyor.
Basit elemanlar bile smd. Bunlarla kart tasarlamadan prototip imkansız birşey yada çok işçilikli hataya açık. Şimdi kolayca bir cihaz üzerinde deneme yaparken de yapmanız gereken basit kablolama. Yeri geliyor programlama kısmını geçtim kartı tasarlayıp işlemciyi modül olarak oturtup kolaylıkla denemelerinizi yapabiliyorsunuz.

MC_Skywalker

nvidia bile kendi developer kitleri olan Jetson'lar da GPIO için Raspberry PI'nin kütüpanlerini kullanıyor.

Birde utanmadan!! koskoca derin öğrenme ve yapay zeka işlerinde bu Python'u kullanıyorlar!!

Firzen

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 30 Ocak 2021, 17:37:28nvidia bile kendi developer kitleri olan Jetson'lar da GPIO için Raspberry PI'nin kütüpanlerini kullanıyor.

Birde utanmadan!! koskoca derin öğrenme ve yapay zeka işlerinde bu Python'u kullanıyorlar!!

Hocam umarım absürt tanımlamadır. Çünkü NVidianın böyle yapması zaten çok normal
Kararsız...

Murat Mert

Alıntı yapılan: ex_machina - 30 Ocak 2021, 14:32:23Python'cuların kovanına çomak soktun. Şimdi başın belada hocam :)

;D  ;D  ;D  ;D  ;D
mert07

Firzen

Alıntı yapılan: ahmet2017 - 30 Ocak 2021, 13:48:53Boş beleş hobi kartı. Python is the new Basic felsefesinin yeni üyesi.

Aynen boş beleş en iyisimi Makine kodu yazmak böyle kolay dillerle yazıp işin hemen bitip bir sonuç çıkması iyi birşey değil. Mesela Cholesky ve PDE yi falan kütüphane olmaksızın 3bin 5bin satır yazmak lazım. Ne o öyle yok kütüphane desteği falan. Cuda desteği falanmış hikaye. Zaten herşeye pic16f84a yeterli.
Kararsız...

LukeSkywalker

Bi araştırayım dedim, bu aleti windows üzerinde C ile programlamak için baya bir eziyet çekmek gerekiyor. Şu haliyle bana pek kullanışlı gelmedi.