Çok çok ucuz fpgalar (işlemcili ZynQ)

Başlatan devrecii, 06 Şubat 2021, 23:53:05

devrecii

Aliexpress'de alakasız şeyler araken karşıma çıktı , şaşırdım kaldım  ZynQ fpga .   Dual arm9 işlemcili   256mb ddr3 ram fpga board  25 dolara :o  :o   nasıl olur  ??? (Galiba kullanılmış)

https://www.aliexpress.com/item/10050...

https://www.aliexpress.com/item/100500150...


https://www.aliexpress.com/item/100500150.....


brandice5

O boardlar Bitmain firmasının eski Antminer cihazlarında kullanılan boardlar.

Eski cihazlar artık harcadığı elektrik kadar bile para kazandırmadığından, sökülüp parça olarak satılıyor.

kaan0

Fiyatlar doğru hocam ben 2 adet aldım, ikisi de çalışıyor. Kartın ismi EBAZ4205 olarak geçiyor, şematiği açık. Buildroot projesi vb. de bulunuyor. Gelen kartların bir tanesinde hafif oksitlenmeler vardı fakat diğeri tamamen tertemizdi. Linux ve FPGA ile uğraşmak isteyenlere tavsiye ederim.

Emre_Tuncay_

@kaan0 Aldığınız kartın üstünde flash portu varmı acaba. Kod ve bitstream'i nasıl yüklüyorsunuz.

devrecii

@kaan0  Kaç günde geldi,  ne kadar vergi ödedin?

Eğer mining için kullanılmışsa alınır ,fazla el değmemiştir , bence mühendislik okuyan arkadaşlar bu çipi mutlaka öğrenmeli çünkü yüksek teknoloji üreten ne kadar kobi "varsa" bunu kullanıyor,  her şeyi içinde hazır , yapılmayacak şey yok , ama öğrenmesi biraz zor olur  .

foseydon

bunlar amaca özel kartlar. programlaması falan nasıl oluyor? development kitten ne farkı var. alasım var. ama programalada zorluk çıkacaksa veya gidip yanına 200 dolarlık programlayıcı falan almak zorunda kalacaksam sıkıntı.

memo333

FPGA tarafı için bir link buldum ancak doğruluğu işi bilenler tarafından kontrol edilmeli:

https://www.programmersought.com/article/80046040945/

Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

kralsam

Merhabalar,

Aşağıdaki link sanırım ilgili board'un PCB dosyaları.


İlgilenenler için https://github.com/xjtuecho/EBAZ4205

İyi çalışmalar.

devrecii

Verdiğiniz linklerde usb jtag devresi de var ama indiremedim para istiyor galiba. Jtag aliexpressde 28 dolar indirip çalıştırabilirsek baya kar etmiş oluruz.

parametre

#9
..

kaan0

#10
@Emre_Tuncay_ @devrecii kartın üzerinde JTAG bağlantıları mevcut. Ayrıca UART portu da mevcut. Ben JTAG ile kod atmadım şimdiye kadar fakat elimde FT2232'li bir JTAG kartı bulunuyor. Sanırım iş görür. Kart 8 günde elime ulaştı, 40 TL vergi ödedim. Ben buildroot ile oluşturduğum linux'u SD karttan boot ederek kullandım ve bir problem yaşamadım. Bir direnç değişikliği ile dahili NAND Flash'tan da boot edebiliyor. FPGA tarafı için Xilinx'in programlarını kurmak gerekiyor fakat PC'nin hard diskinde o kadar yer olmadığı için o tarafı şimdilik erteledim.

Ekleme: JTAG olarak kullandığım kart: https://www.aliexpress.com/item/32944486685.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dMH1cfG uğraşacak arkadaşlara tavsiye ederim.

orionpax

Yeni başlayan birisi için uygun mudur? Alsam sıkınıt çekerrmiyim?