Rgb led sürücü devresi

Başlatan sessiz_roman, 09 Şubat 2021, 14:46:29

fide

İrlz44, irlr024n, bd243, tip41c, mje2955 olabilir.
İrlz44 veya irlr024n kullanırsan gate-gnd arasına 68-100k direnç koy.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

JOKERAS

Alıntı yapılan: startirrek704250 - 11 Mart 2021, 01:45:52Yarim metre rgb ledin beyaz rengini yani butun kanallarin açık olduğu durumu denedim n kanal bir transistorle denedim bu transistor bd179 idi ve 5 dakika olmadan transistor isindi kapatmasam heralde yanardi diye dusunuyorum. Bd179 yarim metre şerit led için nasil yeterli gelmez anlamiyorum. Yarim metre de 30 tame led var beyaz rengi elde etmek için her bir ledin içindeki kirmizi mavi yeşil ledlerin yandığını düşünelim toplam 90 adet led eder.
Ben bu denemeyi kendi yaptığım bir kart uzerinde yaptim acaba bd179 ile hamgi transistoru degistirsem isinma sorunum çözülür.
Devre karti hazir sadece bd179 u söküp yerine baska bir transistor takmaliyim. Transistorun 1. Bacagina 1k ohmluk bir dirençle arduinodan 5v veriyorum gerisi led baglantisi sistem basit ama malesef ısındı
Yardimlariniz için teşekkürler

Ledler serimi paralelmi bağlı? Muhtemelen paralel.Her bir Led 20MA olsa 30 Led 600Ma
3 Rengi de sürdüğünüzü düşünürsek 1.8A yapar.Doğal olarak ısınması normal.
Mos kullanırsanız sorun ortadan kalkar ama Renkleri mix edeceğiniz için Mosfeti çok hızlı aça kapa
yapmak icab eder.Bunun için Mos gatelerini ekstra bir sürücü ile sürmek gerekir.
Dikkat edin!Ne kadar Ekmek o kadar köfte.

Size önerdiğim Entegre bu iş için tasarlanmış.Fiyatı da ona göre belirlenmiş.
Maliyet her halukarda aynı kapıya çıkıyor.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: JOKERAS - 11 Mart 2021, 12:45:43Ledler serimi paralelmi bağlı? Muhtemelen paralel.Her bir Led 20MA olsa 30 Led 600Ma
3 Rengi de sürdüğünüzü düşünürsek 1.8A yapar.Doğal olarak ısınması normal.
Mos kullanırsanız sorun ortadan kalkar ama Renkleri mix edeceğiniz için Mosfeti çok hızlı aça kapa
yapmak icab eder.Bunun için Mos gatelerini ekstra bir sürücü ile sürmek gerekir.
Dikkat edin!Ne kadar Ekmek o kadar köfte.

Size önerdiğim Entegre bu iş için tasarlanmış.Fiyatı da ona göre belirlenmiş.
Maliyet her halukarda aynı kapıya çıkıyor.

hocam dediğiniz entegreye baktim bu iş için kullanılması gerekiyor dogrudur ancak ben renk geçişi yapmayacagim örneğin 50cm şeridin birisi surekli kirmizi yanacak o şerit baska bir renk yanmayacak diger şerit sari yanacak sari yanacagi için rgb ledin yeşil ve kirmizi kanali tek transistor uzerindem surecegim durum bu bu sekilde 6 veya 8 farkli renk elde edip arka fon elde edeceğim

Pwm işi hiç olmayacak yani açık veya kapalı durumları olacak sadece

sessiz_roman

Alıntı yapılan: fide - 11 Mart 2021, 07:55:06İrlz44, irlr024n, bd243, tip41c, mje2955 olabilir.
İrlz44 veya irlr024n kullanırsan gate-gnd arasına 68-100k direnç koy.
Tip41c transistor den aldim digerlerini söküp akşam bunlari takacağım bu noktada yeni transistorun base bacagina arduinodan gelecek 5v hattina kac degerinde direnç takmaliyim.
Mevcut devredeki dirençler 1k ohm degerinde.

ilyas KAYA

Konu dışı ama bu proje stand projesi mi ? Yani bir ürün seçme ve seçilen ürünün olduğu raf kırmızı mı yanacak ?

sessiz_roman

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 11 Mart 2021, 14:37:54Konu dışı ama bu proje stand projesi mi ? Yani bir ürün seçme ve seçilen ürünün olduğu raf kırmızı mı yanacak ?
Stand projesi diyebiliriz hocam ancak mini videolar ve fotograflar için ürün gorsellerini güzelleştirmek için mesela ortaya koydugumuz ürünün arkasinda sabit ışıklar olacak onun için uğraştığımız bir proje diyelim

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: startirrek704250 - 11 Mart 2021, 15:03:46Stand projesi diyebiliriz hocam ancak mini videolar ve fotograflar için ürün gorsellerini güzelleştirmek için mesela ortaya koydugumuz ürünün arkasinda sabit ışıklar olacak onun için uğraştığımız bir proje diyelim
Tamam aynı proje yüksek ihtimal. Dokunmatik ekran ve video var demi projede ?

sessiz_roman

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 11 Mart 2021, 15:21:48Tamam aynı proje yüksek ihtimal. Dokunmatik ekran ve video var demi projede ?
Yok hocam dokunmatik ekran projede karıştırmış olmayasiniz

MC_Skywalker

Ben fotograf çekiminde daha önce yazdığım gibi Philips Hue kullanıyordum. Bana doğru rengi veriyordu.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 11 Mart 2021, 15:53:11Ben fotograf çekiminde daha önce yazdığım gibi Philips Hue kullanıyordum. Bana doğru rengi veriyordu.
Hue bizim mallar için küçük kalir hocam
Ayrica bir uygulamada 5v için 510r direnç kullanılmış aksam direncleride degistirip deneyeceğim artik

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: startirrek704250 - 11 Mart 2021, 16:17:26Hue bizim mallar için küçük kalir hocam

Merak ettim neyin fotografının çekildiğini

sessiz_roman

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 11 Mart 2021, 18:40:50Merak ettim neyin fotografının çekildiğini
endüstriyel mobilya ve mutfak gereçleri diyebiliriz.

arkadaşlar bir şey farkettim tip41c transistörler bd179 dan biraz daha fazla ısındı sanırım sebebi dirençlerin 1k ohm olması.
yarın dirençşeri değiştirip tekrar deneyeceğim.

MC_Skywalker

Fotografçılar ve video üreticileri için REC2020 renk uzayında Philips HUE benzeri lamba. Bence işinize yaraya bilir.

ilyas KAYA

Bu herif Türkçe yayın yapmayı bırakmış mi :)