Cold welding

Başlatan z, 21 Şubat 2021, 13:14:35

z

#15
Hayati tehlikeye atan voltaj degil akimdir. 20KV'a defalarca carpildim ve hala hayattayim.

Buradaki yuksek voltaj guc kaynaklari dusuk guclu. 10Kv abartili olarak 5w olsa 5/10E3 = 0.5 mA eder.

Carpilma olayi (akim akisi) basladigi anda guc kaynagi yuklendigi icin voltaji duser.

Bu tip yuksek voltaj duzeneklerinde carpilma degil de yanik olusur. Yanik da igne ucu kadar bir noktada olusur.

Yani korkmaya gerek yok.

Eger yuksek voltaj kaynagi guclu olursa o zaman tehlike baslar. TIG'deki HV kac wattir bilemiyorum fakat Youtube'da 1.5v kalem pille ile calisan yuksek voltaj ureteclerini kullananlari gordum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Kaynak makinasinin ic devrelerine mudahale etmeden icini bile acmadan kaynak elektrodunun baglandigi hatta bir kac yuz amperlik IGBT baglasak akimi bununla acip kapasak IGBT cok mu strese girer?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kılıç

#17
25 sene kadar önce Cdli müzik.çalar için video oynatma kartı oluyordu. Belki normal kaynak makinası ucuna bağlanan dönüştürücü bir kart vardır. Farları xenon'a çevirme kiti gibi.

https://youtu.be/RyZVkGdfkDU

Yuunus

#18
kisa sureli olacagindan dayanir sanirim ama surekli modda yuksek akimda igbt kaybi fazla olmazmi.ilk bastaki kisa sureli yuksek voltaji nasil ureteceksin.

devrecii

@z makinenin içinden mudahele yapmak çok daha kolay olur bir düğmeyle osilatörü açıp kapatırsın ayrıca argon gazı valfi de gerekecek yoksa argon boşa gider, kontrol için bir mcu şart gibi, zaten zaman ayrı için de gerekecek.

Videoya baktığımda  kaynak makinasından çok daha güçlüdür ayrıca 300v giriş kapasitörleri de daha büyüktür.
Kaynak makinası ile olur fakat daha ince şeyler eritilir tahminimce.


wanted0035

z hocam, dediğiniz gibi 5w trafo yeterli. Hatta yöntemi de söyleyeyim. Büyükce bir toroid üzerine kaynak çıkış kablosu seri olarak 15-20 tur sarılıyor(bu toroidin sekonder sargısı oluyor) Yine aynı toroid üzerine 1 spirlik primer sarılıp ucuna 220/1000V bir trafo bağlanıyor. Böylelikle kaynak çıkışında 15 20 kV elde ediliyor.

IGBT degilde bu akımlarda kamçılı tristör kullanmak daha mantıklı gibi.


Kılıç hocam, bu videoda daha önce dediğim gibi mma kaynak makinesine musluklu torç takılmış.(musluğun olayı gazı açıp kapatmak)

Piyasadaki çanta tipi inverter kaynak makinelerinin hemen hepsini biliyorum, birkaç tanesi hariç hepsi analog kontrollü. Bunların osilatörünü susturmak daha kolay.

Yalnız bu Tig marinalarındaki torç düğmesinin asıl olayı torç elektrodunun daha uzun ömürlü olmasıdır z hocam, siz klasik makinaya musluklu torç takip işinizi görebilirsiniz. Sadece Tig makinalarına göre daha çabuk elektrod eskitirsiniz

z

10-15 KV elde edilisi tam olarak oyle degil. Ornek verdiginiz 50Hz 1KV trafo voltaji spark gap uzerinden primeri bir kac turluk HV trafonun primerine bir HV kondansator uzerinden uygulaniyor. Sekonder ise 10 tur kadar cok kalin telden ve kaynak makinasinin elektrod akimini tasiyon hatta seri baglaniyor.

Boylece bir kac yuz Khz hatta MHz frekansda 15-20KV olusuyor. Yani tam olarak Tesla bobini yapiliyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

@z bu anlattigin sistemde anahtarlama kaynak elektrodunun arki ilemi saglanacak, 1Mhz frekansta calisacak toroid biraz sorun teskil etmez mi, nerden bulacan o kadar buyuk nuveyi, birde nuve cok isinmaz mi.

Kılıç

1Mhz frekansta calisacak toroid niçin büyük olsun? Boyutu nasıl tahmin ettiniz?

z

#24
Nuve falan yok. Hava gobekli. 1KV ureten kisim nuveli. spark gap sonrasindaki trafo ise  hava gobekli.

Alıntı yapılan: Kılıç - 15 Ağustos 2021, 07:39:151Mhz frekansta calisacak toroid niçin büyük olsun? Boyutu nasıl tahmin ettiniz?

Kaynak akimini tasiyacak iletkenin  cok kalin olmasi gerektigindan ve yaklasik bir 10 tur sardiginizda hacim artacagindan frekans MHZ bandinda bile olsa nuve buyuk olmak zorunda kalacak.

Neyse ki dedigim gibi toroid nuve degil hava gobekli nuve kullanabilmek adina frekans MHZ bandinda seciliyor. Frekansi daha once bahsettigim HV kapasitor degeri ve hava gobekli  HV transformatorun primerinin enduktansi belirliyor.

Alıntı yapılan: Yuunus - 14 Ağustos 2021, 23:48:56@z bu anlattigin sistemde anahtarlama kaynak elektrodunun arki ilemi saglanacak, 1Mhz frekansta calisacak toroid biraz sorun teskil etmez mi, nerden bulacan o kadar buyuk nuveyi, birde nuve cok isinmaz mi.

Ya yuksek voltaj kullanacagim ya da adi Lift TIG olarak belirtilen teknigi kullanacagim.

Lift TIG tekniginindeki ark baslatmanin bir benzerini yada aynisini daha onceki tel erozyon calismamda tasarlamistim.

IGBT ile yuksek akim kaynagini kesiyorsunuz. Fakat IGBT girisinde voltaj hazirda bekliyor.

Elektrod ile isparcasi arasinda temas oldugu surece IGBT kesimde tutuluyor. Elektrodu araladiginiz anda devre hizla devreye girerek IGBT yi iletime sokuyor.
Bu esnada elektrod is parcasindan daha bir kac mikrometre uzaklasmis oluyor. Haliyle yaklasik 1kV 1mm den atlar  hesabindan IGBT nin anahtarlayacagi voltaj 1 kac mikrometrelik mesafeden atlayabiliyor ve ana ark basliyor.

Bu teknik tel erozyonda ise yaramisti. Her halde TIG'de de ise yarar. Fakat yuksek frekansli HV ile ark baslatmak bana daha cazip geliyor cunku elektrodu is parcasina temas ettirmenize gerek kalmiyor.Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

#25
Aslinda flash uygulamalarinda kullanilan kapasitorler ucuz olsa bu is kapasitif dejarz ile cok daha basit olur. 50 volt civarina sarj olmus buyuk degerli kapasitor bacaklarini yanlislikla bir metal parcasiyla kisa devre ettiginizde metal ucun oyuldugunu ya da ucunda kure ceklinde metal boncuk olustugunu deneyimlemissinizdir.
Bu ark islemini mekanik temas (sase) yapmadan  gerceklestirirsek is gorecektir.

Alıntı yapılan: devrecii - 13 Ağustos 2021, 23:58:47@z makinenin içinden mudahele yapmak çok daha kolay olur bir düğmeyle osilatörü açıp kapatırsın ayrıca argon gazı valfi de gerekecek yoksa argon boşa gider, kontrol için bir mcu şart gibi, zaten zaman ayrı için de gerekecek.

Videoya baktığımda  kaynak makinasından çok daha güçlüdür ayrıca 300v giriş kapasitörleri de daha büyüktür.
Kaynak makinası ile olur fakat daha ince şeyler eritilir tahminimce.


Kaynak makinesinin icini acip kablo parcalari cikartmak son carem olmali.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

#26
Alıntı yapılan: Yuunus - 13 Ağustos 2021, 12:18:51@wanted0035 tesekkur ederim, kafama takilan asil noktalardan birisi de  teknisyen nasil carpilmiyor, cunki adam sanki kalem havya ile lehim yapar gibi calisiyor, en ufak ground probleminde adamin canina okur, bu kaynagi otomasyonla makinaya yaptirsan anlarim, salla gitsin en fazla sigorta atar vb dersin ama adam elinde calisiyor, cok garip.

Normalde dusuk guclu duzeneklerde (flyback HV devrelerinde) ark elektrodlarina parmaginizi dokundurdugunuzda ark olmaz cunku vucut direnci HV kaynagi yukler ve atlama yapacak kadar yuksek ark voltaji olusamaz.

Bugun HF ARC starter ile ugrastim. Sekonderi 6 tur, 25 mm kare kesitte telden sarilmis bobin ile 0.5mm den atlayan ark olusturdum.
Denememde parmagimla ark elektrodlarina bastirdigim halde elektrodlardan arkin atladigini fakat ark voltajini hic bir sekilde hissetmedigimi farkettim.

Ne bir can yakma, ne bir yanma ne bir karincalanma.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

#27
Bu cold welding denemeleri icin TIG torc almaya niyetlendim.https://kaynakmalzeme.com/urun/tig-kaynak-torcu-4-mt-wp-9-musluklu-torc/5219/

Fiyati en dusuklerden birisi oldugu icin buna odaklandim.

Bu torcu almakla yanlis bir secim yapmis olurmuyum?

wp ne anlama geliyor?

Torch icinde tungsten elektrod,  Tig Torç nipeli olacak mi? yoksa bunlari ayrica mi siparis edecegim?

Torcun sayfasinda CO2 yaziyor. Bu argon kullanamayacagim anlamina mi gelir?

Yari yariya ucuz baska bir urun daha buldum.

https://www.trendyol.com/diger-karakterler/tig-torc-wp-9-4mt-p-31238008


Daha once TIG ile hic ugrasmadigim icin yardima ihtiyacim var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Yok mu bu islerden anlayan.

Biraz once linkini verdigim firma ile gorustum. CO2 ibaresi cut-copy hatasindan dolayi olmus, siteyi duzelteceklerini soylediler ve Tabiki Argon ile calisiyor dedi.

Baglanti noktasinin 10/25 ya da 35/70 olmasi ne demek?

Almam gerekenler

TIG TORC WP9
1.6mm tungsten elektrod
Argon Gaz tupu
Gaz regulatoru
Argon gazi icin selenoid valf

Torch ile inverter kaynak makinesinin elektriksel baglantisi icin ara baglanti aparati
Torcu ile selonoid valfi, gaz regulatorunu vs birbirlerine baglamak icin ara aparatlar.
Regulator cikisina hortum/

Sonucta bayagi bir ivir zivir almam gerekiyor.

Bu islerden anlayan birisinin yonlendirmesi sart. Isin icine bir de baglanti elemanlarinin caplari falan girince
yanlis bir seyler alma ihtimalim artacak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Ya da bu kadar masraf yapmak yerine arizali bir TIG makine bulabilirmiyim?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com