Hareket Sensörü

Başlatan atraksiy10, 14 Mart 2021, 04:05:27

atraksiy10

İyi günler,

1-2 cm mesafeden algılama yapan, algılanacak yüzeyin hareketli mi yoksa durağan mı olduğunu öğrenebileceğim bir sensöre ihtiyacım var. Konveyör gibi düşünebilirsiniz. Konveyör ilerliyor mu duruyor mu gibi. Algılama yüzeyi siyah plastik. Algılanacak kısma müdahale edemiyoruz. Bu yüzden sensör ile çözmemiz gerekiyor. Ne tavsiye  edersiniz?

EGE

Sorunun cevabını zaten siz yazmışsınız ,

Duruyorsa = 0 hareket ediyorsa = 1 demektir,


TCRT5000 Reflective IR TX RX Optical Sensor ile veya buna benzer sensörler ile yapabilirsiniz.

Anahtar kelime Reflective tx rx

WrtM

İyi günler,

Mouselarınızda bulunan sensörler işe yarayabilir. Konveyör bandın birkaç mm üstüne yerleştirirsen haraket verisini sensör içindeki Delta_Y ya da Delta_X registerlarından okursun. Hatta bazı sensörler haraket algıladıklarında kırmızı ledi(yeni modeller infrared bandında) çalıştırıyorlar. Registerlarla uğraşmadan buradan lojik bilgisi bile çıkırabilirsiniz. Tek dezavantajı haraket bittikten sonra takribi 500ms, 1.5sn kadar daha led ışıyor. Bu süre de registerlardan ayarlanabiliyor. Haberleşme protokolü çok zor değil.


atraksiy10

TCRT5000 karşısında cisim varsa sürekli çıkış veriyor, hareketi algılamıyır o yüzden uygun değil. Mouselardakileri inceledim, onlar uygun gözüküyor. Endüstriyel kullanım için hazır birşey bulamazsak mose sensörlerini deniycez.

EGE

Alıntı yapılan: atraksiy10 - 14 Mart 2021, 19:41:48TCRT5000 karşısında cisim varsa sürekli çıkış veriyor, hareketi algılamıyır o yüzden uygun değil. Mouselardakileri inceledim, onlar uygun gözüküyor. Endüstriyel kullanım için hazır birşey bulamazsak mose sensörlerini deniycez.

TCRT5000  önüne bir şey yaklaştırırsanız hıgh olur yani çıkış verir, cismi sensörden uzaklaştırırsanız low olur.

atraksiy10

Alıntı yapılan: EGE - 14 Mart 2021, 20:37:07TCRT5000  önüne bir şey yaklaştırırsanız hıgh olur yani çıkış verir, cismi sensörden uzaklaştırırsanız low olur.


Aynen öyle çalışıyor. Bizim sensörün karşısında sürekli cisim olacak, bazen hareket edecek bazen duracak. Hareket edince sensörden uzaklaşmıyor, bant ilerliyor sadece, O yüzden uygun değil.

ilyas KAYA

Microwave sensörler işinizi görür. Otomatik kapicilardan bulabilirsiniz. Piyasada modul olarak sadece sensörü bulmak mümkün ancak uğramaya değer mi bilmiyorum.

Hassasiyet ayari ni kisarsaniz çok kısa mesafeden de hareketi algilarsiniz. Hareket olmadigi sürece mikrodalga sensörler sinyal vermez. Belki endüstriyel tipler vardır.

Amator için olanlar 360 derece çalışıyor ucuz diye onlardan almayın yada alıp aluminyum folyo ile dalgaları yönlendirebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.