Muscle Stimulator

Başlatan Mucit23, 02 Eylül 2021, 12:41:54

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 02 Eylül 2022, 12:48:59Medikal tip onayı alamazsınız böyle. Şaka bir yana stimülatörlerde boost voltajı 50-60 volttan aşağı olmaz ve öyle dokunmayla da çökmez bayağı ısırır. Bazen fizyoterapist arkadaşlar  gösterelim arızayı derler. Ben uzak dururum kendilerine bağlayıp zıplarlar sonra.
Hangi tip bir çıkış katı ile medikal tip onayı alabiliriz Sayın @Sozuak?
ego=1/Knowledge

JOKERAS

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 23 Ağustos 2022, 12:56:18Bendeki devrede 55 volt çıkışını ne değiştiriyor o zaman? Çünkü enb sinyali aktif edildiğinde çıkış direk 55 volt oluyor. Bir boost entegresinin Fb çıkışından mcu ile digital gerilim kontrolü yapılabiliyor mu? Nasıl?
Yoksa bendeki devrede 55 voltu sabit bırakıp sadece darbe frekansını ve boşaltma puls ini ayarlıyor olabilir mi?
Bir Boost yapısında FB hattına PWM Uygulayarak Boost Voltajını kontrol edebilirsiniz.
Aynı Şekilde EN(Enable) hattı ile de aynı şeyi yapabilirsiniz.Fakat buradaki Handikap
Zamanlama, daha doğrusu Senkronizasyondur.Dışarıdan rastgele uygulayacağınız PWM Sinyali İçerideki yapı ile Senkron olmak zorunda.Onun için bu özelliklere sahip entegrelerde İç yapıda bunu yapan devreler vardır.Bu özelliklere sahip Entegreler biraz Pahalıydı diye hatırlıyorum.
Sizin dışarıdan Duty oranı ve frekansı Belli olmayan bir sinyal uyguladığınızda Doğal olarak bu sinyal
Sistemin bir Parçası olacak.Sanki Devreye Gürültü Enjekte eder gibi.
Kaldıki Uygulayacağınız Sinyalin Frekans Range'nı Bir kalıp içine almakta var.
Mesela diyeceksinizki Minimum 40Khz Maksimum 100Khz.Bu aralığın dışı Sistemi Sapıttrır gibi.

Bunun için FB hattına, Eğer işlemci Kullanıyorsanız DAC kullanarak vereceğiniz Analog Voltaj enjekte ederek ile olayı çözersiniz.Aynı şey.
Eğer Olayı tamamen işlemci ile çözmek isterseniz İşlemci ve İşlemci Donanımlarını Senkron bir şekilde çalıştıracak biraz Komplex sayılabilecek bir Kod ile de olur.
Kompleksten kastım Sinyalleri Adım adım izleyip Davranışlarına göre Senkronizasyonu sağlayacak Kodu yazmanız.Boost PWM sinyaline, Sinyalin her Saykılını kontrol edecek bir Senkronizasyon.
Şunu demek istiyorum...Bir PWM'in Duty sinyalinin Genişliğini Dans ettirecek,yüzdürecek Olan FB verisi ise.
Dans Alanının büyüklüğünü genişliğini Kontrol edecek ise Dışarıdan uygulayacağınız Senkron ettiğiniz Harici PWM Duty oranı ayarlayacak.

EN hattına PWM uygulamanın handikapları.EN Start-On Demek.Sistemi aç kapa yapan bir düzenek.
Sistemi her Start ettiğinizde en azından piyasadaki bir çok entegre Bunu her seferinde SS(Soft Start) ile başlatacak.Bu olmazsa olmaz bir yapı.Bu hatta uygulayacağınız her Duty, Bu işelmin sürekli o hızlarda tekararlanması demek.Bu hoş bir durum olmasa gerek.Bu özelliklere sahip Entegrelerde EN hattı Entegre içinden ayrılır.Belli Hızlarda Aktif olan SS,sistemin çalışmasıyla Pasif olur.Bu tamamen Cips Firmasının tasarımına bağlı.

Bazı entegreler FB hattını ayrıca ON /OFF olarak kullanır.Bazı Firmalar Entegre osilatörünü susturur vs.
Bence en mantıklı yol Tek taşla olayı bitirmek olmalı.Bunun işlemci kullanıp Tüm sistemi
istediğiniz gibi tasarlayın.İş size kalmış.

Bu gibi devrelerin Çoğunda Fail durumlarına göre Korumalar vardır.En azından olmalı.
Devrede olabilecek öngürülebilen her olumsuzluğa göre Koruma yapılmalı.
Aksi halde Sonuçlar Felakete sebep olabilir!Bence Devreleri yapmaktan ziyade olumsuz sonuçları
göz önüne alacak hata durumlarını yapmak daha zor.

Arabayı Hareket ettirmek Kolayda Nasıl Durduracağız Tüm mesele bence bu.Gördüğünüz gibi
durduramayınca Katliam oluyor.   

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: JOKERAS - 02 Eylül 2022, 14:06:56Arabayı Hareket ettirmek Kolayda Nasıl Durduracağız Tüm mesele bence bu.Gördüğünüz gibi
durduramayınca Katliam oluyor.   
Önerilerin ve verdiğin bilgiler için Teşekkür ederim @JOKERAS .
Peki böyle bir devrede ne gibi koruma veya durdurma yöntemleri kullanabiliriz?
ego=1/Knowledge

JOKERAS

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 02 Eylül 2022, 14:23:14Önerilerin ve verdiğin bilgiler için Teşekkür ederim @JOKERAS .
Peki böyle bir devrede ne gibi koruma veya durdurma yöntemleri kullanabiliriz?
Rica ederim.
Piyasadaki bir Çok Entegre bu iş için genelde Akım Gerilim izleyerek Koruma yaptırıyor.
Bunları yapmak için Sensörler gerekli.Sensör derken Direnç veya bölücü Devrelerin Akım veya gerilimlerini izlemek.Ama siz işlemci ile bunu yaparsanız,Duty oranını içeriden ölçerekte yapabilirsiniz.
Max ve Min sınırları belirlenmiş bir Duty Oranının taşması hata olarak kabul edersiniz.
Tabi bu yapılacak devreye ve özelliğine göre değişir.

Devredeki bir Transistör Kısa devre veya Açık devre olursa ne olur?
Devre veya Sinyaller nasıl bir Davranış sergiler?Bu mantık üzerinden yürüyüp Geliştirilebilir.
Mv mertebesindeki Değişimler,absürd hale gelecektir.

Devrenin tamamının Akımını izlemek.Buna İşlemci veya Sürücü entegreninde Akımı dahil.
Devrenin geri dönüş GND hattını düşük değerli bir Direnç Sensör ile okumak.
Aynı yapıda sayısız Adet yapılmış Devrelerin Töleransları Farklı olur.Bu Töleranslar göz ününe alınarak Tasarlanır.Çok sıradışı fark Hata olarak yorumlanır vs.

Devrede StartUp Zamanında Hata Durumu aramak.Hata varsa Koruma Protokolünü Çalıştırmak.
Bu HCP(HicCupProtection) yapısı.Bu mantık Devrede hata olduğu sürece Hata modundan çıkmaz.
Çalışma zamanında hata düzelirse bir sonraki adımda Sistem çalışmaya devam eder.
Her hıçkırık aslında sistemi en baştan Restart eden bir yapı.

Gibi şeyler denenebilinir.Tamamen Yapıya göre,bilinen durumlara daha önemlisi bilinmeyen
bilinmesi İmkansız Rastgele olabilecek Hata durumlarına göre yapılabilir.

Eski Tüplü Sony marka TV'nin her hangi bir yerine Çakmak Manyetosu ile Statik Elektrik uyguladığımda Tv Hemen kapanırdı.Aynı Deneyi Philips'e ve başka bir kaç markaya uyguladığımda Sistem entegresi veya Kritik bir Yarı iletken Anında bozulurdu.
Bu sebeple olsa gerek Durmadan Scart girişleri,veya Sistem entegreleri TV'lerin çoğunda bozulurken Sony'de kolay kolay bozulmazdı.Devredeki TVS Diyotları Hata dedektörünün iyi Çalışması vs.
Bir Çok Bilgisayar Monitörünün VGA girişleri sırf bu yüzden Bozulur!
Eğer VGA girişinde TVS korumaları varsa nispeten İşlemcinin bozulmasını engeller.

Bazı Anfilerin Koruma mekanizmaları Çok iyidir.En ufak olumsuzluğu hata olarak algılayıp sistemi kapatır.Bir kaç tanesini incelemiştim.PreAnfiden Tutunda,Çıkış katlarına,Kontrol panelinden Tutunda giriş Çıkış hatlarına kadar her yeri Koruma ile Donatmışlardı.
En ufak bir Distorsyonda bile Korumaya geçer,Çıtırdı, Zayıf Temas,Statik Elektrik,Giriş Çıkış sinyallerindeki Bozukluk anormallik vs.Anında Koruma demek.

Kıssadan hisse, bir yapıda olumsuzluk teşkil edeceği bilinen veya Tahmin edilen her nokta,her birim bir şekilde izlenerek bir Noktaya toplanıp Karar verilebilir.
Toplanan Noktadan elde edilen değeri ölçersin.Değer mesela 150-200Mv aralığında ise normal durumdur.Bu Aralığın Altı ve üstü Hata.Hata noktası 80Mv ise "A" Katı Problemli, 120Mv ise, "B" katı,220Mv ise "C" Katı, 10Mv ise "D" katı vs gibi.Hata noktasını bile ayırabilirsiniz.
Hani bazı Devrelerde Ledler vardır, şu led yanıyorsa hata şurada bu led yanıyorsa hata burada.

Sozuak

50-60 volt bir kenarda dursun. kas uyartımı için monofazik-bifazik elli çeşit dalgaformu var. Bu konuda da Chattanooga firmasının çok iyi ürünleri var. Bende  bir de kocaman İtalyan malı jeneratör var depoda. Onda da seçenek çok. Yani basitçe bir kare dalga vereyim darbe/boşluğunu ayarlayayım değil olay. Bir tarafı sivri diğeri kare 2 4 kanal uyartımları senkron-asenkron uyartım modları var. Cihazların üzerinde bile ne nerede kullanılır diye resimli grafikli fotolu ansiklopedi var.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 02 Eylül 2022, 18:46:0050-60 volt bir kenarda dursun. kas uyartımı için monofazik-bifazik elli çeşit dalgaformu var. Bu konuda da Chattanooga firmasının çok iyi ürünleri var. Bende  bir de kocaman İtalyan malı jeneratör var depoda. Onda da seçenek çok. Yani basitçe bir kare dalga vereyim darbe/boşluğunu ayarlayayım değil olay. Bir tarafı sivri diğeri kare 2 4 kanal uyartımları senkron-asenkron uyartım modları var. Cihazların üzerinde bile ne nerede kullanılır diye resimli grafikli fotolu ansiklopedi var.
Bu konuda yani ems seansları veren, Türkiye çapında ünlü bir firmaya çalışıyorum ve bu konuda onlarca seansa girip onlarca da tasarım makalesi okudum. 
En iyi 8 kanal ems cihazının 256 pinli spartan islemcili tam şemasını çıkardım. Çalışma esnasında kullanılan tüm modlarin osililoskop grafiklerini ve değerlerini rapor halinde çıkardım ve yazdım. Yani bir ems cihazı ile ilgili tüm dokumanlara ve biyomedikal olarak tüm bilgilere sahibim. Ama gel gelelim donanım tasarıminda çok iyi olan ben yazılımda berbatim. 8 kanal bir cihaz tasarlamak ve bunu çıkardığım bu semadan faydalanmak ama tıpatıp  aynısını yapmadan tasarlamak istiyorum. Bifazik dalga formunda ve negatif pulsi üçgen olmayan bir formda üretilmiş. Fakat dediğim gibi çalıştığım şirketin en memnun olduğu cihaz ve 2 tanesinin fiyati ile görece güzel bir araba alınır.

Bu arada istediğiniz cihazın uygun fiyatla tam şeması çıkarılır. Bazı cihazlarda cihazı feda etmeniz gerekebilir.
ego=1/Knowledge

power20

istenen dalgayı, şekli patterni aynen fotokopi gibi üretebiliriz. tablodan yapıyoruz. $$$

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Kılıç - 02 Eylül 2022, 20:36:32istenen dalgayı, şekli patterni aynen fotokopi gibi üretebiliriz. tablodan yapıyoruz. $$$
Kendim yapamazsam tabloyu da dolari da konuşuruz. Bazen sınırlarımı zorlamam gerekiyor. Yoksa yerimde sayıyorum.
ego=1/Knowledge

JOKERAS

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 02 Eylül 2022, 20:08:13Bu arada istediğiniz cihazın uygun fiyatla tam şeması çıkarılır. Bazı cihazlarda cihazı feda etmeniz gerekebilir.
Böyle işler yapan bir arkadaşım var.Makinaın ne olduğunun ne iş yaptığının bir önemi yok.
Özellikle Eski Model Makinaların kartları veya malzemeleri bulunmuyor.Kartı veriyorsun Aynı işi
yapan Kartı yazılımını Donanımını tasarlayıp veriyor ve Makinayı Çalıştırıyor.Tabii bu işi hatırı sayılır Güzel Dolarlara yapıyor.Ben bir deli o sanıyordum,bir tane daha varmış meğerse:)

Bir keresinde 3 Katlı Eşşek kadar 30*30 PCB nin şemasını çıkartmıştı Deli.
Dedim olum manyakmısın Gözleri yersin, yedide:)
Sonra sende yemeyesin Dikkat et!

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: JOKERAS - 02 Eylül 2022, 21:30:19Böyle işler yapan bir arkadaşım var.Makinaın ne olduğunun ne iş yaptığının bir önemi yok.
Özellikle Eski Model Makinaların kartları veya malzemeleri bulunmuyor.Kartı veriyorsun Aynı işi
yapan Kartı yazılımını Donanımını tasarlayıp veriyor ve Makinayı Çalıştırıyor.Tabii bu işi hatırı sayılır Güzel Dolarlara yapıyor.Ben bir deli o sanıyordum,bir tane daha varmış meğerse:)

Bir keresinde 3 Katlı Eşşek kadar 30*30 PCB nin şemasını çıkartmıştı Deli.
Dedim olum manyakmısın Gözleri yersin, yedide:)
Sonra sende yemeyesin Dikkat et!

Makinenin ne olduğunun ne iş yaptiginin önemi çok bana göre. Çünkü devre tasarımları makinenin gorevlerine göre aşağı yukarı her makinede standart oluyor. Sadece aynı işi yapan farklı isimlerde entegreler kullaniliyor. Amerikalılar kendi üretim entegrelerini, Almanlar uzak doğu entegreleri, Çinliler çok nadir kendi üretim entegrelerini kullaniyor. Datasheeti bulunmayan entegreler ise genelde Çin'in kendi urettikleri oluyor. Çünkü şema çizerken datasheetlerin faydası oluyor.
Ems cihazı da 3 katlı idi. Alt yüzeyden montaj 256 pin var.
Bende Yedim gözleri. Hem de son 1 senedir bozulma birden arttı malesef. Şimdilerde gözlüksüz iş yapamaz oldum.
ego=1/Knowledge