Board üzerine lehimlenebilir RF Transmitter / Receiver modül tasarımım

Başlatan CLR, 24 Eylül 2021, 13:55:22

CLR

Merhaba herkese,

Board üzerine lehimlenebilir RF Transmitter / Receiver modül tasarladım, Boyutları 2.5cm * 1.4cm * 1.8cm. Resimleri aşağıdadır.
Yakında benzer şekilde sx1262 ile lora modül tasarlayacağım. 

Bu arada takip edenler biliyor miliohmmetrenin analog tarafı bitti, işlemci tft vs ekleyip, pcb'ye dökeceğim. Malum hobi projeleri olduğu için boş zamanlarımda yapabiliyorum.

Ayrıca paralel yaptığım diğer hobi projeleri şöyle: (sadece ilgilenenler için yazıyorum, belki sizi de motive eder)

1) 8. dereceden bandpass filter : dijital ve gui kontrollü, frekans aralığı(Bandwitdh), Q'su vs dijital kontrollü (tasarım bitti şematik ve pcb bekliyor)

2) Çıkış voltajı dijital olarak ayarlanabilir 100W push-pull power supply. (aslında bu bitti 100W'ta bile test ettim, çalışıyor ama stm32 ile gui kontrollü yapmak istiyorum, izoleli olarak)

Ayrıca QT'de c++ ile push-pull power supply hesaplama aracı yazmak istiyorum.

3) Yukarıda bahsettiğim gibi lora modül tasarımı

4) Bu bomba bir proje çünkü yine gui ve dijital kontrollü 3 kanal 24V/8A  power supply.
dijital ayarlabilir switching kontrol  + dijital ayarlabilir ve analog kontrollü akım paylaşımlı LDO takımı + akım koruma + limitleme + dinanik olarak değiştirme, uzaktan kumanda/dokunmatikle ile çıkış'ları on/off yapma, TFT ekran, tabii ki stm32

Knowledge and Experience are Power

mustafacan

Anteni opsiyonel pcb yada bir jumper ile aktif olabilecek şekilde yapmak daha hoş olur. Externalda olsa tadından yenmez. İsteyende resimdeki gibi omni kullansın.
Elinize sağlık...
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

CLR

Teşekkür ederim, aslında pcb anten yapabilirdim ama helezon ile omni olarak daha iyi kazanç alacağımı düşündüğüm için böyle yaptım ayrıca helozon anten ile yükseklik 1.8cm civarı.   

fide

Abi tebrik ediyorum. Hem rf modül hem de diğer projeler şahane olmuş. Yazısını bekliyoruz.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Pyrodigy

Alıntı yapılan: CLR - 24 Eylül 2021, 13:55:22Merhaba herkese,

Board üzerine lehimlenebilir RF Transmitter / Receiver modül tasarladım, Boyutları 2.5cm * 1.4cm * 1.8cm. Resimleri aşağıdadır.
Yakında benzer şekilde sx1262 ile lora modül tasarlayacağım. 

Bu arada takip edenler biliyor miliohmmetrenin analog tarafı bitti, işlemci tft vs ekleyip, pcb'ye dökeceğim. Malum hobi projeleri olduğu için boş zamanlarımda yapabiliyorum.

Ayrıca paralel yaptığım diğer hobi projeleri şöyle: (sadece ilgilenenler için yazıyorum, belki sizi de motive eder)

1) 8. dereceden bandpass filter : dijital ve gui kontrollü, frekans aralığı(Bandwitdh), Q'su vs dijital kontrollü (tasarım bitti şematik ve pcb bekliyor)

2) Çıkış voltajı dijital olarak ayarlanabilir 100W push-pull power supply. (aslında bu bitti 100W'ta bile test ettim, çalışıyor ama stm32 ile gui kontrollü yapmak istiyorum, izoleli olarak)

Ayrıca QT'de c++ ile push-pull power supply hesaplama aracı yazmak istiyorum.

3) Yukarıda bahsettiğim gibi lora modül tasarımı

4) Bu bomba bir proje çünkü yine gui ve dijital kontrollü 3 kanal 24V/8A  power supply.
dijital ayarlabilir switching kontrol  + dijital ayarlabilir ve analog kontrollü akım paylaşımlı LDO takımı + akım koruma + limitleme + dinanik olarak değiştirme, uzaktan kumanda/dokunmatikle ile çıkış'ları on/off yapma, TFT ekran, tabii ki stm32

Elinize sağlık. Lora nın 868 mhz modüllerine karşı ilgim var, ilk etapta 1.000 adet lik bir projem var. İlgilenirseniz mesajınızı beklerim.
Persistance is the name of the game in this business....

CLR

Çok teşekkürler arkadaşlar, aslında aklımda çok proje var ama zaman yetmiyor,

Mesela stm32 + qt ile SPI/Uart/I2C/Ethernet(UDP/TCP)/CanBus/rs485 donanımlarını içeren bir adaptör devre yapmak var.

Bu devre ve yazılım ile bu protokollerde çalışan tüm IC'lere okuma/yazma yapılabilir,
Mesela ilk defa kullanacağınız bir sensörünüz olsun, haberleşmesi SPI/I2C vs. olsun, tüm testleri yapıp sonra kodlayabilirsiniz.
Ayrıca bu donanımlar arası adaptör yapılabilir, mesela can<->ethernet, uart<->I2C, SPI<->485 veya benzerleri
Piyasada böyle bir ürün yok.

gold3nnn

Alıntı yapılan: CLR - 26 Eylül 2021, 14:20:51Çok teşekkürler arkadaşlar, aslında aklımda çok proje var ama zaman yetmiyor,

Mesela stm32 + qt ile SPI/Uart/I2C/Ethernet(UDP/TCP)/CanBus/rs485 donanımlarını içeren bir adaptör devre yapmak var.

Bu devre ve yazılım ile bu protokollerde çalışan tüm IC'lere okuma/yazma yapılabilir,
Mesela ilk defa kullanacağınız bir sensörünüz olsun, haberleşmesi SPI/I2C vs. olsun, tüm testleri yapıp sonra kodlayabilirsiniz.
Ayrıca bu donanımlar arası adaptör yapılabilir, mesela can<->ethernet, uart<->I2C, SPI<->485 veya benzerleri
Piyasada böyle bir ürün yok.

Beijer markasına ait ürünler mevcut(BOX-2). Endüstriyel haberleşme alanında MODBUS(232, 485, TCP), PROFİNET vb. Haberleşme protokolleri arasında dönüşüm yapabiliyor.
Firma yabancı yerli bir ürün olsa çok iyi olur ama ihtiyacı olan kullanabilir