16f877a yavaş çalışıyor

Başlatan Atima, 23 Ekim 2021, 20:32:41

z

Avometre ile bacaklari tek tek kontrol et. Yollarda kilcal kopukluk vardir.

Reset bacagindaki voltaji bir olc. 5v mu degilmi?

Xtal uclarina 1M bagla.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Atima

Alıntı yapılan: z - 26 Ekim 2021, 08:22:10Avometre ile bacaklari tek tek kontrol et. Yollarda kilcal kopukluk vardir.

Reset bacagindaki voltaji bir olc. 5v mu degilmi?

Xtal uclarina 1M bagla.
1M den kastınız nedir bağlantı nasıl olucak ?

z

Xtal uclarina 1 Mega Ohm degerinde bir direnci paralel bagla.
Bu tur ev yapimi PCBlerde kilcal yollarda kopuklar olabiliyor ve gozle anlasilmiyor. O yuzden reset ve xtal yollarini elemanlardan entegre pinine kadar avo ile tek tek test et. Cipin dogrudan pininden test et cunku sokette de temassizlik olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Atima

Alıntı yapılan: z - 26 Ekim 2021, 09:32:48Xtal uclarina 1 Mega Ohm degerinde bir direnci paralel bagla.
Bu tur ev yapimi PCBlerde kilcal yollarda kopuklar olabiliyor ve gozle anlasilmiyor. O yuzden reset ve xtal yollarini elemanlardan entegre pinine kadar avo ile tek tek test et. Cipin dogrudan pininden test et cunku sokette de temassizlik olabilir.


Dogru diyorsunuz fakat basit bir led yak 2sny bekle led sondur programi tum pinlerde duzgun calisip, bir pinin inputu 1 olunca baska pinde cikis yapmak calismiyor. Elim yaklasinca calisiyor.

fide

Alıntı yapılan: Atima - 26 Ekim 2021, 09:52:28Dogru diyorsunuz fakat basit bir led yak 2sny bekle led sondur programi tum pinlerde duzgun calisip, bir pinin inputu 1 olunca baska pinde cikis yapmak calismiyor. Elim yaklasinca calisiyor.
@z nin de demek istediği bu zaten. Temel bilşenlerin olan çip - kristal ve reset direncinin birinde temassızlık var. Etraftaki gürültüden tetik alıp çalışıyor.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Atima

Alıntı yapılan: fide - 26 Ekim 2021, 10:39:45@z nin de demek istediği bu zaten. Temel bilşenlerin olan çip - kristal ve reset direncinin birinde temassızlık var. Etraftaki gürültüden tetik alıp çalışıyor.
tek tek kontrol edip haber vereceğim.

Atima

şuan bir şey keşfettim, ben renk verilerini arduniodan alıyorum yani atıyorum kırmızı renk ise ardunionun 8nolu pini high oluyor, 8nolu pin direkt 16f877a ya bağlıyorum, ordan input alıp kırmızı renk diye yazdırıyorum. fakat 16f877a da değilde ardunioya yaklaştırınca düzgün çalıştığını farkettim. yani sorun ardunioda sanırım. neden olabilir ?

mg1980

Bu sadece Arduino ile olmuyor mu.. neden bir de pic kullanıyorsunuz..

serkan

Beslemedeki - hatlar ortak ve kısa olacak .

adogsm

Picde kullandığın kristalin gövdesine gnd ye çek bir tel ile gnd lehimle bakalım düzelecek mi.

mehmet

Alıntı yapılan: Atima - 26 Ekim 2021, 19:37:29şuan bir şey keşfettim, ben renk verilerini arduniodan alıyorum yani atıyorum kırmızı renk ise ardunionun 8nolu pini high oluyor, 8nolu pin direkt 16f877a ya bağlıyorum, ordan input alıp kırmızı renk diye yazdırıyorum. fakat 16f877a da değilde ardunioya yaklaştırınca düzgün çalıştığını farkettim. yani sorun ardunioda sanırım. neden olabilir ?
G N D

Atima

sorun düzeldi çok teşekkür ederim herkese ilgisinden dolayı, tüm gnd pinlerini değiştirip tekrar taktım ve kodlama düzeltmeleri ile düzeldi.

teknikogrenci

Alıntı yapılan: Atima - 27 Ekim 2021, 09:08:49sorun düzeldi çok teşekkür ederim herkese ilgisinden dolayı, tüm gnd pinlerini değiştirip tekrar taktım ve kodlama düzeltmeleri ile düzeldi.


Hocam sorununuz düzeldiği için sevindik fakat bir sürü ihtimal değerlendirilmiş.
Gnd hattı dolayısıyla mı düzeldi kodlama düzeltmeleri ile mi düzeldi veya her ikiside mi ?

Tam yazarsanız aynı sorun başka birinde de görüldüğünde yardımcı olur.

Atima

Öncelikle fuses ayarlarını tam yapıp, renk sensörünün gnd desi direk arduniodandı, tüm gndleri bir breadboardda düzeltip, pic beslemesine kapasitörleri koyup 7805 5v ile beslendi. Kodlamada inputların yazımı düzenlendi ve sorun çözüldü.