AnyCubic 4 Max Pro2 Almayı düşünüyorum

Başlatan Mucit23, 25 Ekim 2021, 14:26:18

Mucit23

Selamlar

Ofiste genel amaçlı kullanımlar için AnyCubic 4 Max Pro2 yazıcı almayı planlıyorum.


Daha önce çalıştığım firmada AnyCubic 4Max'in İlk versiyonunu kullanmıştım. Kübik yapısı sayesinde gayet rijit çalışıyordu. Z eksen ayar kolay kolay gerekmiyordu.

Bu makinanın güncellenmiş yeni versiyonu çıkmış. Kullanan varsa kullanıcı yorumlarını okumak isterim.

kimlenbu

Bu paraları verecekseniz kickstarter'da anycubic photon ultra var. 500 dolar civarına alabilirsiniz. FDM yerine SLA bir yazıcıya sahip olmuş olursunuz.

Mucit23

SLA Printer Benim kullanım amacıma uygun değil. PLA baskı yapabilecek kaliteli sorunsuz bir printer almak hedefindeyim.

Mucit23

Birkaç Satıcı ile görüştüm. Anycubic'de yedek parça temini yurtiçinde sıkıntılı olduğunu söylediler. Parça lazım olduğu zaman çinden sipariş edilmesi gerektiği söylendi. Ne kadar doğru bilmiyorum. Satıcılar Creality Sermoon D1 Modelini önerdi. Fiyatları çok yakın ve aynı şekilde küp yapısına sahip. İlk dikkatimi çeken Z eksenin çift yataklı ve Çift motorlu olması. Böyle yapılmış olması Z eksenini Daha stabil bir hale getiriyor sanırım. Hatta geçen gün forumda konuşulmuştu.


LukeSkywalker

Anet A8 kullanıyorum yıllardır. 650TL'ye almıştım. Canavar gibi yazıcı. Hangi yazıcıyı kullanırsanız kullanın yazıcıyı en küçük parçasına kadar söküp takacak kadar hakim olmanız gerekiyor. Sonuçta at sahibine göre kişner.

Mucit23

Kendim sıfırdan makine imal edebilecek imkana ve el becerisine sahibim. Fakat ucuz makinalar gerçekten yoruyor. O yüzden bütçemde var iken orta seviye bir makina almak istiyorum.

Mucit23

Anycubic diye niyetlendim Creality Sermoon D1 aldım. Bakalım nasıl olacak.

LukeSkywalker


Murat Mert

Alıntı yapılan: Mucit23 - 27 Ekim 2021, 18:50:43Anycubic diye niyetlendim Creality Sermoon D1 aldım. Bakalım nasıl olacak.

Hayırlı olsun kardeşim...
mert07

Mucit23

Daha önce Creality Sermoon D1 Yazıcı almıştım. Biraz işlerimin yoğun olması sebebiyle yazıcıyı ancak kurabildim.

Yazıcıyı özenle kurduktan sonra X, Y ve Z eksenlerini kontrol ettim. Tabla ayarını yaptım. Eksenlerde hiçbir sorun yok. Gayet iyi çalışıyorlar fakat Extruder motoru düzgün hareket etmiyor.

Küçük bir video çektim

İlk başta step bağlantı sırası yanlış diye düşündüm ama yok. Step motora gelen kablolardaki bağlantı sırasını değiştirdim olmadı. Yine eski haline getirdim. Anakartta mı yoksa sürücüde mi hata var çözemedim. Hızlı çözüm bulabilirim diye buraya yazmak istedim.

Bu sorun neden olabilir?

ilyas KAYA

Motorda hiçbir yük yok iken bunu yapıyorsa muhtemelen kablosunda bir sorun vardır yada soketi yerine oturmamış olabilir

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 23 Kasım 2021, 13:52:36Motorda hiçbir yük yok iken bunu yapıyorsa muhtemelen kablosunda bir sorun vardır.

kimlenbu

Kabloyu zaten test ettiğin için motorda mı yoksa sürücüde mi sıkıntı var bulmak için extruder'a x ekseni kablosunu bağla, "home" yapıp motorun dönüp dönmediğine bak. Gene dönmüyorsa motor arızalı, dönüyorsa sürücü arızalı.

Mucit23

Sorunu buldum. Ana karttan gelen kablo da ufak bir kesik oluşmuş. Oluşan kesiğin sebebi de benim.

Dikey sütünların birinde örgü kablo filesi içinde yassı flat kablolar geçiyor. Bu örgü içindeki kabloyu krişe plastik kelepçe ile bağlamıştım. Daha sonra bir sebepten dolayı plastik kelepçeyi kesip kabloyu biraz oynatmam gerekti. Sanırım plastik kelepçeyi keserken dikkatsizliğim sonucu kabloyu yaralamışım.

Kabloyu güzelce tamir ettim ve yazıcıyı çalıştırdım. Şuan için bir sorun yok gibi.

Ultimaker cura yazılımı ile küçük bir parça dilimledim. Birkaç baskı alalım bakalım nasıl olacak.

Mucit23

Selamlar

Bu yazıcıda Yazdırma işi bittiği zaman tablayı en alta indir diyebiliyormuyuz? Yazdırılan parçayı ancak makinanın üst kısmından alabiliyoruz. Halbuki yazdırma işi bittiğinde yandaki kapakları açıp yan taraftan parçayı alabileceğim.