Chip Krizi ve Fahiş fiyat Yarı iletkenler.

Başlatan JOKERAS, 30 Ekim 2021, 14:59:45

JOKERAS

Bilindiği üzere "Chip Krizi" denilen bir olay var.
Eskiden Çin sitelerinden aldığım Transitörler'in Fiyatları Roket olmuş.
Örneğin 0.20$ Aldığım Transistöre 3.9$ Fiyat verdiler.
Aliexpress, Alibaba gibi yerler Fırıldak herifler dolmuş.
Ürünlerin çoğu sahte.Halbuki eskiden oralardan aldığımız Malzemeler sorunsuz çalışıyordu.
Şimdi Çoğu Sahte ürün gönderiyor.Çalışan ürün bulduğunuzda Fena fiyatlar istiyorlar.

Çin'li biriyle yazışmada Çin'li diyorki bu daha iyi günler, Daha da kötü olabilir diyor.
Enerji ve buna bağlı olarak Emtia,Gıda fiyatları burada çok arttı diyor.
Sıvı yağın Çok pahalı olduğundan Şikayet ediyor:)

Çin Taiwan gerilimi,Yarı İletken Sıkıntısını daha da körükleyecek diyor.
Çünkü Çin Frimaları Ucuza sattıkları ve çalışan yarı iletkenlerin Chip'lerinin neredeyse
Tamamını Lisanslayıp Taiwan'dan alıyor diyor.Taiwan Chiplerinin Çok kaliteli olduğu bilinen durum.

Elinizi çabuk tutun,bu sorun patlarsa Çekirdek parasına Diyot,Transistör,İşlemci vs unutun
Diyor.Fiyatlar Digikey, Mouser, Farnell vs fiyatlarını yaklaşacak diyor.
Artık ucuza bir şey olmayacak diyor.

Digikey,Mouser vs baktım.İnciğinden Boncuğuna bir Çok yarı iletken Sıfır Stok.
Stok için 50 - 100 Haftaya gün veriyorlar.
Dünyayı Chip Buhranı bekliyor gibi.

ziyaretci

Yanlış zamanda doğmuşuz amk(spor gazetesi)!

MC_Skywalker

Chip krizinin altında yatan en büyük etken 10nm ve altı UV lazer ile silikon litograpy üretim tekniğinin patentini kullanan Holandalı ASML firması ve diğer üreticilerin makinalarının Çin'e satışının ABD tarafından yasaklanması. Nikon ve Canon üretim maikanlar hala randımanlı olarak bu 10nm teknolojisine geçemedi.

Şuanda bu teknoloji en verimli kullanan TSMC(Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Çin de Tayvana olan baskısını sırf bu yüzden arttırıyor.

power20

Alıntı yapılan: engerex - 31 Ekim 2021, 12:09:59Bir bakın : https://www.taydaelectronics.com
Ne ararsanız bulunabilen, belgeleri ve teknik özellikleri detaylıca bildirilen bir dolandırıcı site vardı. Dikkatli olmak lazım.

JOKERAS

Alıntı yapılan: erkantr67 - 30 Ekim 2021, 22:44:39Yanlış zamanda doğmuşuz amk(spor gazetesi)!
Evet bende O gazeteden gün boyu okuyup duruyorum:)

https://www.win-source.net Bu siteye dikkat edin!
Burada bir çok Orjinal mazleme çok uygun fiyat yazıyor.
Bunu yurt dışından mal getiren firmaya ilettim.Firma bu firmanın yalancı olduğunu söyledi.
Gösterilen Fiyatlar sadece Yem.Sipariş geçince ya belirledikleri Fiyat kadar ürün gönderiyor
yada Bu Fiyatlar eski Fiyat Güncellemeyi unutmuşuz deyip Salağa yatıyorlar diyor.

Aynı durum Alibaba'da var.Sözde Firmanın biri 2500Adet 1 Makara TO-252 Transistör'e adet fiyatı 0.225$
yazmış.Mesaj attım, alacağım ver Spor gazetesi dedim.Mesaja cevap verdi.O eski Fiyat, şu anki fiyatı 1.15$ dedi.Bende mesajla gazeteyi okudum.

Aliexpress Droshopping Çalışan Lavuklar dolmuş.Çoğu Firma bile değil.
Sadece ürün Resimleri ekleyerek kurdukları site ile al sat yapıyorlar.

Alibaba da Fabrikaların ürünlerini Pazarlayan Aracılar var.
Bu bir sektör haline gelmiş.Alibaba'da Gold Firmalara güvenilebileceğini söylüyorlar.
Onlarda da Fiyatlar Çok pahalı.

Krizi fırsat bilen Dolandırıcılar türedi.

Melih1802

Alıntı yapılan: JOKERAS - 31 Ekim 2021, 14:29:01Evet bende O gazeteden gün boyu okuyup duruyorum:)

https://www.win-source.net Bu siteye dikkat edin!
Burada bir çok Orjinal mazleme çok uygun fiyat yazıyor.
Bunu yurt dışından mal getiren firmaya ilettim.Firma bu firmanın yalancı olduğunu söyledi.
Gösterilen Fiyatlar sadece Yem.Sipariş geçince ya belirledikleri Fiyat kadar ürün gönderiyor
yada Bu Fiyatlar eski Fiyat Güncellemeyi unutmuşuz deyip Salağa yatıyorlar diyor.

Aynı durum Alibaba'da var.Sözde Firmanın biri 2500Adet 1 Makara TO-252 Transistör'e adet fiyatı 0.225$
yazmış.Mesaj attım, alacağım ver Spor gazetesi dedim.Mesaja cevap verdi.O eski Fiyat, şu anki fiyatı 1.15$ dedi.Bende mesajla gazeteyi okudum.

Aliexpress Droshopping Çalışan Lavuklar dolmuş.Çoğu Firma bile değil.
Sadece ürün Resimleri ekleyerek kurdukları site ile al sat yapıyorlar.

Alibaba da Fabrikaların ürünlerini Pazarlayan Aracılar var.
Bu bir sektör haline gelmiş.Alibaba'da Gold Firmalara güvenilebileceğini söylüyorlar.
Onlarda da Fiyatlar Çok pahalı.

Krizi fırsat bilen Dolandırıcılar türedi.

Fırsatlar "KRİZ" de çıkar.