Gate transformatorunu suren surucu tasarimi

Başlatan z, 31 Ekim 2021, 15:37:49

z

Su and LMD18200 hazir H bridge ile gate trafosunu besliyorum.

Primere 1uF kapasitoru seri bagladim.
LMD18200'e mevcut devredeki 24..30V arasi voltaj veren aux cikislardan besledim.

Primer ve sekonder sarim sayilarim ayni: 0.6mm capli tel ile E25 karkasa tek tam kat sardim. Karkasin her iki kenarinda 2mm izolasyon payi biraktim.
(Elimde sadece bu capta emaye tel oldugu icin bu capi kullandim)

Bu sartlar altinda yanlis hatirlamiyorsam 50v pp sekonder voltajlarim oldu. Bunlari 22ohm direnc uzerinden gatelere uyguladim.
Gate-Emetor arasinda 18v ters seri iki guclu zener var.

50V dusuk dutylerde 60V'a kadar cikiyor. (pp.)

Neyse neden boyle yuksek votaj kullandim baska zaman tartisiriz. (Hanim yemege cagiriyor)

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik

Hocam İGBT leri hızlı kesime uğratmak için  negatif -18v akım uyguladınız sanırım .  +-18v.

ahmet35

hasankara

Selamlar,

2016 zamanlarında gate driver için bir kaç tasarımım olmuştu 2018 den sonra alanım biraz iot e kaydığı için çok da geri dönüp bakamadım. Ama içimde hep birşeyler eksik kalmıştır tasarımı yarım bıraktığım için. Bir gün bakarım diye çinden to247 mosfetler igbtler stoklamışlığımda vardır. Konuya dönecek olursam, Hem çok hızlı tepki verebilen hemde yüksek akımlara ulaşabilen bir devre elde ettiğimi hatırlıyorum. Arşive baktığımda şemaları proteusta çizmişim ve pc de kurulu değil artık ihtiyaca göre kurup şemalarada bakabiliriz.

Kabaca ve hatırladığım kadarıyla, gate driver entegresi olan tc4427 ile 2 adet n, 2 adet p mosfeti kullanarak halfbridge elde edebiliyoruz. Full bridge de gate trafosunu sürüyor. Crossconduction ve dead time ı garantiye almak için bu sürücünün hemen girişine ir21094 koymuştum diye hatırlıyorum ancak frekans 20khz nin altında kalması ve gecikmeler de peşinde gelebiliyor. Ek olarak tc4427 nin voltaji 18v göz ardı edilmemeli.

z

Evet negatif gate gerilimi ve yuksek gate voltaji kullanmamin iki sebebi var.

Her ne kadar yuksek voltaj kullanimi gate surucude kayip anlamina gelse de bunun iki sebebi var.

Primere seri kapasitor baglandiginda kapasitor pwm darbelerin ortalamasina sarj olur. Bu da ton ve toff surelerinde birine pwm genligi + Vc uygulanirken digerinde -Vc olacak demektir. Kapasitore seri bir direnc daha baglayarak +50v degerini baskiladim.

Yani pwme gore genlikler yuzecektir. Bu yuzme yuzunden gatelere her daim 18v civarinda voltaj gidebilmesi icin en dusuk dutylerde gate bagli 22 ohm dirence 0...+25v araliginda voltaj uygulanirken %50 dutylerde +/- 25v civarinda voltaj uygulaniyor.

Ote yandan direnc uzerinden yuksek gate voltaji uygulamak gate voltajinin tirmanma hizini artirir. Yani sarj akimini artirir.

Dolayisi ile gate surucumuz ne kadar guclu olursa gate kapasitorlerini o kadar hizli doldurup bosaltabiliriz.

Dikkatinizi cekmistir, gate suruculerin emme basma akimlari arttikca fiyatlari da artar.

Ben LMD18200 gibi surekli 3A verebilen bir surucu kullaninca gate tarafinda da hizli tirmanan ve inen gate voltajlari elde ettim.
Hatirlarsaniz BCxxx gibi transistorlerle yaptigim gate suruculer gate voltajini hizli yukseltip indiremiyordu.

Yeni aldigim moslar hem cok hizli hem de akimlari yuksek fakat kiliflarindan dolayi delikli pertinaxda calismak cok zor, cerrah ustaligi ile ince tellerle prototip yapmam lazim.

z

Alıntı yapılan: ahmet35 - 07 Kasım 2021, 19:08:11@z sonucu merakla bekliyorum hocam. Gate sürücü şematiğini paylaşabilir misiniz?

Yüksek frekans kablosuz sarj üzerine çalışmıştım. Bu değerlerde düzgün bir pwm çıkartmayı başaramadım.

Aslinda gate surucu ile neden ugrasiyorsun ki?

Bir ara induksiyon isitici yapmistim. Onun semasi forumda da olmasi lazim. Dogrudan transistorle isitici bobini surerken magnetik kuplajla elde ettigim gerilimle base'i de suruyordum ustelik kendi kendine osilasyon da yapiyordu.

Ayni devre kablosuz enerji aktarmada rakatlikla kullanilir hem de basit bir sekilde.

3D yazicilar icin induksiyon isitma diye ararsan forumda ya da internette semasini bulabilirsin.

Neyse buldum: https://reprap.org/forum/thumbcache/437/493/bd7/4e4/b80/98b/db1/180/034/ff8/a7_800x400.png

ahmet35

Alıntı yapılan: z - 07 Kasım 2021, 20:34:00Aslinda gate surucu ile neden ugrasiyorsun ki?

Bahsettiğim proje STM32 tabanlı ve ZVS metodu ile anahtarlamalı bir iOT projesiydi. Araya başka projeler girince bu proje iptal oldu.

hasankara

Birilerine faydası olabilir.