FAN6605mx Flyback yardım isteği

Başlatan seyyah, 09 Kasım 2021, 15:29:32

seyyah

Merhaba, başlıktaki entegre ile bir flyback tasarladım. Giriş şebeke voltajı, çıkış 19V. Hiç yük yokken start almakta zorlanıyor 2-3 kere korumaya giriyor ama istenen voltaja ulaşıyor ve stabil kalıyor.
Ancak 200mA çekecek bir direnç yükü bağladığımda çıkış hızlı bir şekilde sıfıra düşüyor ve sürekli restart yapıyor. Sürekli VFB-OLP korumasına giriyor yani geri besleme over load korumasına. Çıkışa baktığımızda aslında artıyor ama istenen seviyeye gelemeden tekrar korumaya giriyor ve düşüyor. Geribesleme üzerindeki tüm elemanlarla deneyler yaptım ama bir gelişme sağlayamadım. Akım geribeslemesi filtresi vb oynadım sonuca ulaşamadım. Primer indüktansı 1225µH. Akım geri besleme direnci 0.22 ohm. Onu yarıya düşürürsem fayda sağlıyor ama benzer tasarımlara bakıyorum çok daha yüksek dirençler kullanmışlar. Mosfetin akım kapasitesinden dolayı onu düşmek istemiyorum. Atladığım bir şey var ama bir türlü çözemedim. 1-2 denemeyi saymazsak ilk tasarımım sayılır. Fikri olan, yardımcı olabilecek varsa şimdiden teşekkürler. Ekte yüksüz start alırken ve yük uygulanınca çıkış voltajı(sarı) ve geribseleme voltajının (VFB - mavi) dalga şekillerini ekledim.

Yuunus

besleme icin, start aldiktan sonra ana trafodan bir sargi cikarip VDD beslemesi olusturuluyor, onu yaptin mi, yaptiysan starttan sonra trafoda yeterli manyetik aki olusmadigindan senin FAN6605 i besleyecek yeterli voltaji olusturamiyordur, Vdd yi bir olc bakalim, yada sargi yonlerin ters olabilir feeadback calismiyordur, varsa bir sema koyaydin.

seyyah

Vdd de sıkıntı yok. Baktım ona. Over voltage da olmuyor, stop voltaja da düşmüyor, sınırlar içinde çalışıyor. TL431 ile ilgili bir sıkıntı var olabileceği aklıma geldi, yarın ona bakacağım çünkü kontrolü tam yapamıyor gibi. Orası düzgün çalışmıyorsa geribesleme düzgün olmuyor dolayısıyla opto çıkışı doyuma ulaşıyor bu da overload veya open loop korumasını tetikliyor sanırım. O da değilse çıkışın yeterince hızlı hedefe ulaşmamasına ne neden olabilr bilmiyorum. Bir tek snubber kaldı herhalde kontrol etmediğim.

seyyah

Kullanmadığım çıkıştaki diyot yanıkmış  :o . O da trafonun düzgün çalışmasını engelliyormuş. Şimdi düzeldi görünüyor. Teşekkürler.