220V ->>12V DC-DC Dönüştürücü

Başlatan Mucit23, 21 Aralık 2021, 01:38:47

elektronik

Alıntı yapılan: sezgin05 - 23 Aralık 2021, 12:00:02https://urun.n11.com/adaptor/12v-1-amper-adaptor-P328884048

10TL civarında ürünler var.

10 tl yazmışlar ama almaya kalktığınızda 23tl kargo ekleniyor 32,9tl ve sadece bir tane alabiliyorsunuz

mustafacan

Bunlar artık suyunu çıkardı.
Arama motorunda ucuz çıkıyor. Sitede aslını görüyorsun. Amaç dışı yanıltıcı fiyat veriyorlar. Maalesef yasal yaptırımda yok.
Çok yoruyor çooook.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

z

LEDlerden once yaygin kullanilan sarfiyatsiz denen fluorsan lambalarda kullanilan transistorlerin adini bilen varmi?
Bu is ucuz olacaksa bu transistorlerle ve ozel bir tasarimla yapilir diye dusunuyorum.
O transistorlerin parekente fiyati da dusuk mu?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik

Transistör bu E13003

E13003 Fiyatı

z

MJE13001 buldum. 100 tanesi 10 TL falan. 600v 200mA

gevv

Alıntı yapılan: z - 23 Aralık 2021, 19:38:53MJE13001 buldum. 100 tanesi 10 TL falan. 600v 200mA

mp3 şarj adaptörlerinde çok görmüştüm  çekilecek akımı bilmiyorum ama  yerine to126 kılıf daha iyi olur o da    mje serisiydi adını hatırlamıyorum  sanırım mje13003  emin değilim yarın  bakarım 

z

Kafamda bir proje olusturdum.  (TL431 ve optodan kacinmak adina) Ahim sahim regulesi olmayan 5v uretmek icin yuke bagli olarak gezinen 7v civari dc cikartan disaridan 7805 eklentisiyle bir seye benzeyecek kendinden osilasyonlu bir sey yapmak var. PC guc kaynaklarindaki AUX supply tarzi.

Elimde hurdadan sokme 17mm EE nuve +karkas var. Bunun icin trafo sarim makinasini yapmaya basladim bile.

gevv

Abi Nerede kullanılacak bilmiyorum ama bahsettiğiniz tasarımın sonu kötü oluyor reg. olmasına rağmen bir çoğu beslediği cihazada zarar veriyordu en azından p3 modellerinde böyleydi ana kart hdd vb. gidiyordu

Gerçi en büyük sorun güç kaynağının sürekli prizde takılı kalması ömrü çok kısaltıyor...

z

Iyi ama aux kaynak ile hdd, anakartin vs ne alakasi var.

Aux kaynagin tek gorevi ana PSU icin startup gerilimi hazirda tutmak degil mi?

Kafamdaki yapi su, bu yuzden basit dusundum. Eskiden, 50Hz trafonun cikisina kopru takip filitre kapasitoru ekleyerek ham guc kaynagi sorunumuzu cozuyorduk. Sonra DC hatta regulator vs ilave ediyorduk.

Yapmak istedigim seyde aynen bu. Sebekeden ham DC voltaj elde etmek. Gerisi regulatorle hallolur.

z

Makinemin mekanigi bitti.

Step motorlardan birisinin milini karkasa girecek sekilde isledim.
Diger step motorun miline de vida gecirdim.

MCU tel capini ve sipir sayisi bildigi icin step motor karkasi cevirirken vidali step motorun hizi, ilk step motora senkron olacak ve donus sayisi tel capina bagli olarak sarimlar yanyana olacak sekilde MCU tarafindan belirlenecek.

Emaye tel karkasin ilgili pinine dolanip vidanin dislerinden tam hizali olanin arasindan gececek ve elimle gerecegim. Gerisini MCU halledecek.

gevv

Alıntı yapılan: z - 23 Aralık 2021, 23:56:34Iyi ama aux kaynak ile hdd, anakartin vs ne alakasi var.

Aux kaynagin tek gorevi ana PSU icin startup gerilimi hazirda tutmak degil mi?

Yanlış anşamışım Abi kusuruma bakma stantby sistemi ile karıştırdım.

İyi çalışmalar.

z

Bu arada elbet iri kilif transistor akimi yuksek olacagi icin daha iyi olur.

Fakat Cinlinin Turkiye fiyatlari ile kapisabilmek icin tasarim onemli hale geliyor.

40Khz..80Khz civarinda calisabilecek TO92 kilinda 600v 250mA civari tristor bilen varmi?

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr