433.92Mhz verici malzeme değerleri nasıl hesaplanıyor?

Başlatan yucatar, 17 Ocak 2022, 15:42:13

yucatar

Arkadaşlar merhaba, Resimdeki devrenin malzeme değerleri nasıl hesaplanıyor bilgisi olan var mı?

Bir kaynak buldum ama malzeme değerleri yerine koyunca sonucu 433.92Mhz çıkmıyor.

Birde verici devresinin anteni için elinde kaynak olan paylaşabilir mi?

Kaynak:https://jap.hu/electronic/rf/434MHz_SAW-based_oscillators_and_transmitters.pdf

Sozuak

Hesabini bilmem de mesela bobinin sarimlarini ayirip yaklastirarak ince ayar yapilir yada trimer kondansatorle. Boyle devrelerde bazen bobinlerin carpik curpuk durdugunu gormussunuzdur. Iste o carpikliklar ince ayar icin yapiliyor kotu iscilik oldugundan degil.
Anten olarak ta ozel birsey gerekmez uygun uzunlukta tel parcasi yada basit kisa bir bobin gibi birseyin tek ucunu lehimleseniz diger ucunu da uzaya salsaniz yeter zannimca. Eskiden 400 500MHz hassas isti artik ayaga dustu. Modul olarak satilan alici vericilerdeki bobin ve anten yapisini incelerseniz fikir verebilir.

ilyas KAYA

Frekans zaten 433 değil 433.92 dir.
Bu frekans için 17.5 cm 1mm çapında tel kullanmak gerekir. Bu 1/4 çeyrek dalga için

yucatar

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 17 Ocak 2022, 20:05:09Frekans zaten 433 değil 433.92 dir.
Bu frekans için 17.5 cm 1mm çapında tel kullanmak gerekir. Bu 1/4 çeyrek dalga için
İlyas abi, Yukarıya yuvarlayarak yazmıştım biraz önce 433.92Mhz olarak değiştirdim:). Hesapladığımda 433.92Mhz de çıkmıyor mesela 1.resimdeki malzeme değerlerine göre hesaplayınca 355Mhz çıkıyor. Bulduğum bütün kaynaklarda verici devresinin frekansıyla hesaplanan değer bir olmuyor verici frekansının ya aşağısında yada yukarısında bir değer oluyor.

Alıntı yapılan: Sozuak - 17 Ocak 2022, 17:39:30Hesabini bilmem de mesela bobinin sarimlarini ayirip yaklastirarak ince ayar yapilir yada trimer kondansatorle. Boyle devrelerde bazen bobinlerin carpik curpuk durdugunu gormussunuzdur. Iste o carpikliklar ince ayar icin yapiliyor kotu iscilik oldugundan degil.
Anten olarak ta ozel birsey gerekmez uygun uzunlukta tel parcasi yada basit kisa bir bobin gibi birseyin tek ucunu lehimleseniz diger ucunu da uzaya salsaniz yeter zannimca. Eskiden 400 500MHz hassas isti artik ayaga dustu. Modul olarak satilan alici vericilerdeki bobin ve anten yapisini incelerseniz fikir verebilir.
Sozuak abi, Ben hep malzemelerin çarpık çurpuk duruşunu kötü işçilik olarak yorumlardım şimdi artık devrelere bakarken daha farklı bir gözle bakacağım.

elektronik

Bu her iki vericininde frekansını saw rezonatör belirliyor diğer malzemelerin saw frekansına uyumlu olması için saw frekansına en yakın değerde olması gerekiyor.
mesala L1, C1 VE C2 eğer saw frekansından uzak olursa frekans değişmez ama vericinin yayın gücü düşer dahada uzaklaşırsa osilasyon durur veya frekans saçma sapan değerler alır sabit durmaz v.s.

ilyas KAYA

Bahsi geçen devrenin pcb sine göre ayarlanmış değerler olabilir. Burada kondansator değerleri rastgele değil de pcb empedansi,  hatların uzaklığı ve oluşturduğu kapasite gibi bir çok etmen var. Siz pcb yi yaptıktan sonra ancak bu kapasite değerlerini oturta bilirsiniz. Bu nedenle hesabınız tutmaz. 433 baz noktadır. Biraz aşağı biraz yukarı bunu ya pcb yolları ile ya sozuakin dediği gibi bobini eğip bükerek ve frekans metre ile ölçerek 1 kereye mahsus değerleri tutturmaniz lazım.

Bir tane verici devresi için 20 30 baskı yaptığımı bilirim ve her yol değiştiğinde bir çok kez kapasite değiştirdim.

yucatar

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 18 Ocak 2022, 12:34:06Bahsi geçen devrenin pcb sine göre ayarlanmış değerler olabilir. Burada kondansator değerleri rastgele değil de pcb empedansi,  hatların uzaklığı ve oluşturduğu kapasite gibi bir çok etmen var. Siz pcb yi yaptıktan sonra ancak bu kapasite değerlerini oturta bilirsiniz. Bu nedenle hesabınız tutmaz. 433 baz noktadır. Biraz aşağı biraz yukarı bunu ya pcb yolları ile ya sozuakin dediği gibi bobini eğip bükerek ve frekans metre ile ölçerek 1 kereye mahsus değerleri tutturmaniz lazım.

Bir tane verici devresi için 20 30 baskı yaptığımı bilirim ve her yol değiştiğinde bir çok kez kapasite değiştirdim.

Sizlerin sayesinde konuyu az çok kavradım hepinize teşekkür ederim.

İlyas abi, vericilerin testlerini yaparken hangi frekansmetreyi kullandın? İnternette biraz araştırdım ama Türkiye'de çeşit olarak fazla frekansmetre yok ve olanlar içinde kimse değerlendirmede bulunmamış yada hazır almak yerine kendim mi yapmalıyım? Bu iş için spectrum analyzer cihazı uygun ama fiyatları alınacak gibi değil:).

z

Alicinin osc katindan VCC'ye baglanan yola miliampermetre bagla. Vericiyi 5..10 cm oteye koy.

Vericiyi calistir, alicida cekilen akimda max degisimi gorecek sekilde verici bobini ile oyna.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik

Alıntı yapılan: z - 18 Ocak 2022, 15:14:43Alicinin osc katindan VCC'ye baglanan yola miliampermetre bagla. Vericiyi 5..10 cm oteye koy.

Vericiyi calistir, alicida cekilen akimda max degisimi gorecek sekilde verici bobini ile oyna.

Hocam alıcının osc katı miksere sinyal enjekte ediyor alıcı sinyal aldığında akım çekeceğini sanmıyorum.
osc değilde komple alıcının akımını ölçmek olabilir.

ilyas KAYA

Koskoca kontal firması ile görüştüm dedim ki sizin kumandalarin sorunu frekans kayması. Siz nasıl ölç dunuz ki milyon dolarlık cihazlar lazım onun için dediler. Ben dedim ki siz şu kondansatoru şu değerle değiştirin  :) sonra dediğimi yaptılar.

Halbuki 50 dolara aldığım cihaz cok iyi çalışıyor 🤣

https://www.cukurovaanahtar.com/urun/frekansmetre-3v-pil-ve-adaptor-ile-kullanim/

elektronik

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 18 Ocak 2022, 17:01:45Koskoca kontal firması ile görüştüm dedim ki sizin kumandalarin sorunu frekans kayması. Siz nasıl ölç dunuz ki milyon dolarlık cihazlar lazım onun için dediler. Ben dedim ki siz şu kondansatoru şu değerle değiştirin  :) sonra dediğimi yaptılar.

Halbuki 50 dolara aldığım cihaz cok iyi çalışıyor 🤣

https://www.cukurovaanahtar.com/urun/frekansmetre-3v-pil-ve-adaptor-ile-kullanim/

Frekans kayma sorununu bir kondansatör değiştirmek ile halletmek çözüm olmaz kondansatör ile çözülürse ortam sıcaklığından dolayı yine kayma olur ortamdaki nem hatta lehim şekli bile frekansı kaydırır. çözüm kaliteli kristal kullanmak veya pll devresi varsa iyi bir pll devresi tabi pll de sonuçta bir kristali referans alıyor yani tüm yollar kristale çıkıyor.

z

Alıntı yapılan: elektronik - 18 Ocak 2022, 15:33:29Hocam alıcının osc katı miksere sinyal enjekte ediyor alıcı sinyal aldığında akım çekeceğini sanmıyorum.
osc değilde komple alıcının akımını ölçmek olabilir.

Genelde siradan alicilarda tek bir osc olur buna antenden gelen sinyal enjekte olur. Tum RF kati tek bir transistorlu devreden ibarettir.
Sizin alicida nasil bir yapi var? Cipli falan bir sey mi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: elektronik - 18 Ocak 2022, 17:24:17Frekans kayma sorununu bir kondansatör değiştirmek ile halletmek çözüm olmaz kondansatör ile çözülürse ortam sıcaklığından dolayı yine kayma olur ortamdaki nem hatta lehim şekli bile frekansı kaydırır. çözüm kaliteli kristal kullanmak veya pll devresi varsa iyi bir pll devresi tabi pll de sonuçta bir kristali referans alıyor yani tüm yollar kristale çıkıyor.

O kadar abartmaya gerek yok ya alıcılar zaten 398 ile 435 arasındaki sinyalleri yakalıyor. Haa bu mesafeyi değiştirir eyvallah ama sonuçta çalışır. Tıpkı teyp lerdeki cızırtı gibi.

Nem ve el yaklaşması ile frekans çok değişmiyor zaten. Bu aralıkta yeterli geliyor.

Bu nedenle trimerli alıcıları tercih ediyorum. Hem daha ucuz hemde  frekans aralığı daha geniş

elektronik

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 18 Ocak 2022, 17:58:53O kadar abartmaya gerek yok ya alıcılar zaten 398 ile 435 arasındaki sinyalleri yakalıyor.

Bu alıcınızın şeması veya en azından bir resmi varmı ?
bu kadar geniş (398 - 435) aralıktaki frekanslarda çalışıyorsa kötü:) demek istemiyorum ama hiç iyi olmayan bir alıcı.

JOKERAS

Şema,Taşıyıcı Frekansı için osilatör şeması.Belli bir Töleransı olur,her ortam ve şarta göre Frekansta kaymalar olur.Bir Saat osilatörünün kayması gibi.Bunun bir önemi yok.

Siz bu Sinyali uzaya olduğu gibi göndermeyecekseniz,bir Data ile module edip göndereceksiniz.
Doğal olarak Sizin bu 433Mhz'lik sinyaliniz, Gönderdiğiniz Dataya göre alıcı tarafından yorumlanacak.Alıcı-Receiver zaten bu sinyalin Taşıyıcı Frekansını Filitreleyecek.Taşıyıcı Sinyal Filitrelenince gerçek data İyot gibi ortaya çıkacak alıp kullanacaksınız.
İptidai,delikli plaket üstüne yapacağınız bir Saw Osilatör devresi bile gayet güzel çalışır.Burada bu işi yapan Saw Kristali zaten.Siz bir şey yapmıyorsunuz aslında.Devre,oluşacak  osilatör Sinyalinin genliğini büyütüp Uzaya salıyor.siz bu sinyali nasıl module edeceksiniz iş ona kalıyor.Tıpkı IR kumanda gibi yada iki cihazın bir kablo ile Haberleşme hattı gibi.Arasında hiç bir fark yok.