433.92Mhz verici malzeme değerleri nasıl hesaplanıyor?

Başlatan yucatar, 17 Ocak 2022, 15:42:13

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: elektronik - 18 Ocak 2022, 18:48:45Bu alıcınızın şeması veya en azından bir resmi varmı ?
bu kadar geniş (398 - 435) aralıktaki frekanslarda çalışıyorsa kötü:) demek istemiyorum ama hiç iyi olmayan bir alıcı.

Evet işte trimerli alici kullanıyorum ucuz dandik ama çok işimi görüyor 😊
Entegre ile filtre yapan alici modüller daha keskin çalışıyor hali ile vericinin de çok keskin sinyal basıyor olması lazım.
Bu arada ben vericiydi yani kumandayı yapmiyorum hazir kumandalada göre alici tasarlıyorum

yucatar

Alıntı yapılan: elektronik - 18 Ocak 2022, 17:24:17Frekans kayma sorununu bir kondansatör değiştirmek ile halletmek çözüm olmaz kondansatör ile çözülürse ortam sıcaklığından dolayı yine kayma olur ortamdaki nem hatta lehim şekli bile frekansı kaydırır. çözüm kaliteli kristal kullanmak veya pll devresi varsa iyi bir pll devresi tabi pll de sonuçta bir kristali referans alıyor yani tüm yollar kristale çıkıyor.

Hocam, Daha önce kullanıp ve memnun kaldığınız bir kristal veya marka var mı? Verici devresinde kristali seçerken nelere dikkat edilmeli?

elektronik

Alıntı yapılan: yucatar - 18 Ocak 2022, 19:28:32Hocam, Daha önce kullanıp ve memnun kaldığınız bir kristal veya marka var mı? Verici devresinde kristali seçerken nelere dikkat edilmeli?

Frekans kayna olayını sizin vericiye özel yazmadım genel anlamda yazdım.
Bu tip bir saw kullanabilirsiniz
Saw Sezonator

MrThinking

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 18 Ocak 2022, 19:24:14Evet işte trimerli alici kullanıyorum ucuz dandik ama çok işimi görüyor 😊
Entegre ile filtre yapan alici modüller daha keskin çalışıyor hali ile vericinin de çok keskin sinyal basıyor olması lazım.
Bu arada ben vericiydi yani kumandayı yapmiyorum hazir kumandalada göre alici tasarlıyorum
hazır kumandalara alıcı tasarlarken vericiden datalarini nasıl okuyorsunuz hocam. Bunu max485 li kablolu iletişimde de yapabilirsiniz? Bir vericim var ve alıcı tasarlatmak istiyorum. Arkadasin Konusunun dagilmamasi için bu mesajimi alintilayip benim açtığım iletişim klonlama konusunda Cevaplayabilirmisiniz lütfen.
Ego=1/Knowledge

yucatar

Alıntı yapılan: yucatar - 17 Ocak 2022, 15:42:13Arkadaşlar merhaba, Resimdeki devrenin malzeme değerleri nasıl hesaplanıyor bilgisi olan var mı?

Bir kaynak buldum ama malzeme değerleri yerine koyunca sonucu 433.92Mhz çıkmıyor.

Birde verici devresinin anteni için elinde kaynak olan paylaşabilir mi?

Kaynak:https://jap.hu/electronic/rf/434MHz_SAW-based_oscillators_and_transmitters.pdf

Merhaba, İlk resimdeki +Vcc yazan yere gelen gerilimin büyüklüğü neyi değiştirir? Gerilimin 12v veya 5v olması devrenin çalışmasını nasıl etkiler?