5V - 500V Boost Converter Devresi

Başlatan berkay_91, 26 Ocak 2022, 22:09:59

berkay_91

Merhaba, amacım 5V DC gerilimi 500V DC ye yükselterek sadece elektrik alanı oluşturmak istiyorum yük olmayacak. Bu işlemi resimdeki devre ile stabil bir şekilde sağlayabilir miyim?

https://ibb.co/xgS5wnw

fide

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

berkay_91

Linkteki DC DC boost dönüştürücüsünün aynısını yapmaya karar verdim, amacım çıkışta 500V DC gerilim görmek. bağlayacağım yük yaklaşık 50mA akım çekiyor. Mikrodenetleyici ya da 555 entegresi ile yüksek frekansta (150kHz) ve %50 duty cycle da PWM oluşturup MOSFET (IRL540) üzerinden SMPS trafo ile 12V DC gerilimi önce 100V çıkartıp daha sonra cascade ile çarparak 500V a çıkarmak istiyorum. satın aldığım trafoyu MOSFET ile low side olarak sürdüğümde, düşük frekanslarda seconder bacaklarında gerilimin 2 katına çıktığını ancak yük olmamasına rağmen 1A civarında akım çektiğini fark ettim. yüksek frekanslarda ise akımın 100mA kadar düştüğünü ancak geriliminde yükselmediğini gördüm. Yardımcı olurmusunuz...

https://tr.aliexpress.com/item/32904763494.html?gatewayAdapt=glo2tur&spm=a2g0o.9042311.0.0.35ab4c4dxnJpic

https://ozdisan.com/passive-components/transformers/general-type-transformers/022080

z

Frekansla oynama.
Yüksek duty değeri ile çalış. (%50 den büyük)
Sekonder sargılarının yönünü flyback çalışacak şekilde bağla.
Bu iş için kaskat yapmana gerek yok. Direk sekonderden 500v alabilirsin.
SMPS çipi kullan ve geri beslemeli düzenek kur.
25w gibi bir güç var. Büyük nüve kullanman gerekir. EE20-EE25 üstesinden gelmeyebilir.

Flyback yerine pushpull yapı kullanabilirsin. Bu güç değeri için daha iyi olur. O zaman EE20 -25 işini görür.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

istedigi gucu yazmamis hocam 25w nerden buldun, kaldiki e25 25w gucu verir.

ismail kaya

"amacım çıkışta 500V DC gerilim görmek. bağlayacağım yük yaklaşık 50mA akım çekiyor" demiş.

z

Alıntı yapılan: Yuunus - 25 Şubat 2022, 13:41:46istedigi gucu yazmamis hocam 25w nerden buldun, kaldiki e25 25w gucu verir.

Flyback de sikintili. Ama farkli nuvelerden bahsediyoruz. E20 E25 diye bakinca esek gibi nuveler geldi.

Tek bir E'nin boyutlari 25x12.5x7 dan bahsediyorum. Cift E 25x25x7

power20

Ben de test amaçlı DC 500V..1000V civarında çıkış verecek cihaz yapmak istiyorum.  Besleme  220V olabilir. Akım 0.5mA olsun.  Kolay yoldan nasıl yapabilirim? Tristör, diyak, bobin... En kolayı nasıl olur? Süreklilik şart değil. Darbeli çıkış olabilir

Yuunus

ben cift e25 den bahsediyorum, buna EE25 deniyor, diger tek E25'e ise EI25 deniyor sanirim(bir tane E cubugu ve bir tane de duz gecis cubugu oluyor)

z

https://cdn.ozdisan.com/ETicaret_Dosya/12085_2109180.PDF

Ben bundan bahsediyorum. Eger bununla 5vdan 500volta 25w flyback yapabilirsen bravo.

Yuunus

hocam elimde cosmo cf139 nuve var ben 15W icin tl494 ile bir devre tasarladim ve bu malzemeyi ufak islerde kullanacagim, simdi programlara bakarsan push pull topolojide 50khz ile 52W cikiyor frekansi 100khz ye filan cekersen 70W'a kadar cikiyor, genelde programi baz almam ve kendim nuveyi test ederim ve benim teslerimde de program ile yaklasik degerler cikiyor, belki 100khz ye cikmaz kayip fazla olur ama 50khz de gayet basarili, oyle kucuk bir malzeme de degil ya, neden huylandin anlamadim, adamlar bundan daha kucuk materyaller ile 100W lara cikiyor.elimde kucuk bir toroid var parmagim bile girmez gobegine nerdeyse 170W guc tasiyabiliyor.

Yuunus

@z hocam haklisin bendeki nuvenin uzunlugu 12,5mm degil 10mm ve gobek capida 6,3mm ye 6,3mm bu degerlere gore benim kendi trafomdan alacagim maksimum  guc push pull ile 28W cikiyor, dedigin gibi piyasada cok cesitli nuve var herkes kendi hesabini yapmali, gene hakli ciktin >:(

z

Flyback, forward gibi teknikler nuveyi tek yonde miknatisladigi icin malesef B degerimiz dusuyor. O yuzden sikinti.

Push pull gibi yapilar nuveyi her iki yonde de miknatisladigi icin nuveden yeterince yararlanabiliyoruz.

ismail kaya

Alıntı yapılan: Kılıç - 25 Şubat 2022, 20:28:22Ben de test amaçlı DC 500V..1000V civarında çıkış verecek cihaz yapmak istiyorum.  Besleme  220V olabilir. Akım 0.5mA olsun.  Kolay yoldan nasıl yapabilirim? Tristör, diyak, bobin... En kolayı nasıl olur? Süreklilik şart değil. Darbeli çıkış olabilir
Aşağıdaki devrede çıkış transformatörünü (UU Ferit çekirdek) primer/sekonder oranını istediğin voltaja göre sarabilirsin.

Yuunus

hocam ben permabiliteyi hesaplamistim ama elimdeki nuve kucukmus, sen olmaz deyince olceyim dedim, Allahtan benim aldiklarim 15W'a yakin yoksa hersey bosa gidecekti. Ama bu kadar kucuk nuveler icinde push pull biraz fazla luks olmaz mi.sahsen tl494 ile bir flyback devre cizdim dip malzeme ile 10x10 pcb ye zor sigdi, ulan dedim su nuve icin su pcb ye yazik oldu dedim.simdi dusunuyorum, push pull yuksek voltajli trn derken pahaliya malolur, keza full bridge icinde trn ve high side surucu filan derken urkutulen kurbagaya degmez, Arkadas icin en mantiklisi buyuk boyutlu bir nuve secip flyback yapi ile devam etmek en akillicasi.