Bilmece bulmaca sarim sayisini tel kesitini hesaplamaca.

Başlatan z, 21 Şubat 2022, 12:56:02

z

Bu seferki bilmece bence guzel bir muhendislik sorusu.

Bir sekilde transformator bobin vs sarmissinizdir. Bu uygulamalarda sarim sayisi belli oldugu icin fazla bir sikinti yok.

Sorumda sarim sayisi degil Amper Sarim degerimiz belli.

Ornegin elektromiknatis yapacaksiniz ve sarmaniz gereken bobinin amper sarim degerini buldunuz. Ornegin 100AmperSarim.

Bu ne demek ister 1 tur sar 100Amper gecir, ister 100 tur sar 1 Amper gecir.

Amacimiz V hacmindeki bosluga NI amper sarim bobin sarmak.

Oyle bir sarim sayisi bulunuz ki V hacmi tam dolsun ve de bobinimiz en az isinsin.

V sargi hacmini silindirik dusunun capi ve yuksekligi kafadan sallayin.  Amper sarim sayisi da sallama olsun. Yani parametrik calisacaksiniz.

Soru sarim sayisi ne olmali? Tel capi ne olmali?

Kapali hacimdeki sargilardan isi transferi konusunu da siz arastirin.

----------------------------------------------------

Soruyu daha da karmasiklastirabilirsiniz. Bu da ikinci bilmecem olsun. Belki de bu konuyu yillar once ele almisizdir. Ben hesapladigimi hatirliyorum.

Bir teli her turda tek tur olacak sekilde sarmaya basliyoruz. Yani helezon olusuyor.

Tel capimiz d sarim sayimiz N, Karkas capi D ise N sarim sarmak icin kac metre tel  gider?

N sarimda her bir sarim 2piR dir her bir sarimda yaricap tel capi kadar artar mantigiyla hesaplanan sonuc ile  sarmal boyunu analitik olarak hesaplayacaginiz sonuc arasinda ne kadarlik fark olusur?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

pencere alani / tel kesit alani sana sarabilecegin maksimum sipir sayisini verecektir, sadece her katmanda 1 sipir eksik sararsin, o da tel kesitinin dairesel olmasindan kaynakli. tel capi aslinda benimde kafami kurcaliyor, frekans arttikca tel capi nasil etkileniyor, 50khz bir trafo icin kullandigim tel capi ile 100khz tasarim icin kullandigim tel capi arasinda fark olmasi gerekmez mi.yada ihmal mi edilir. Frekansin akimla iliskisi varmidir, nuve bunun neresindedir. ah @z ah bi bastan sona anlatmadin ki su isi.

z

AC akimi isin icine sokma. DC akimla calisan bir elektromiknatis olarak dusun.

50Khz ile 100Khz arasindaki tel capi meselesi deri etkisinden dolayi tabiki ayni olmuyor.

Makara almak kaydiyla litz teli siparis uzerine uretiliyor.  Hesapta cikan kesitte emaye tel yerine litz teli alirsaniz zaten sorun olmaz.

Bir de sarim sayilariniz fazla degilse bakir folyo kullanmak cozum oluyor.  Bakir folyonun bir yuzune kagit band yapistirip ardindan kesip sardigim trafolar oldu.
(Hesabini bilmiyorum denedim oldu, zaten folyo direnci hesabi klasik RoL/S den hesaplanamaz.)

Yuunus

ben kalin sargilari folyo yerine 6mm lik cok telli kablodan   yapiyorum, hem esnek oluyor hemde sarmasi kolay, uzerine de ipek yara bandi sariyorum mis gibi oluyor.

z

Ama cok telli iletkenler bir birine temas halinde oldugu icin iletkenin gobek kismini kullanamiyorsun. Litz telinde her bir iletken digerlerine dokunmuyor.

Cok telli iletken kullanmanin tek avantaji sarim isciligindeki kolaylik olur.

Yuunus

hocam yekpare teli egip bukmek sekil vermek cok zor oluyor, litz teli zaten cok pahali, boyle hem ekonomik hem iscilik kolay oluyor, zaten frekansim 30 khz
https://www.electronics-tutorials.ws/electromagnetism/electromagnets.html