Mikrodenetleyici ile Li-ion Batarya Seviyesi Ölçme

Başlatan berkay_91, 24 Şubat 2022, 11:39:25

berkay_91

Merhaba, 1 hücreli Li-ion bataryanın pozitif bacağını 5V ile çalışan Mikrodenetleyicinin ADC pinine doğrudan bağlayıp okuma yapmam sorun oluşturur mu? pilin azalması durumunda denetleyiciyi beslemek için pilin çıkışına bağlı 5V boost entegresi var

berkay_91

şöyle bir şey fark ettim, pilin pozitif bacağını denetleyicinin besleme bacağından ayırmama rağmen analog pin VCC girişi gibi davranıyor ve denetleyici çalışmaya devam ediyor

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gokhan1500

Lityum piller için columb meterlar ile pil kapasitesi ölçümü daha doğrudur.Lityum piller belli süre sabit gerilim verirler bitmeye yakın hızlıca gerilimi düşer.Kapasite bilgisi için akım ve geçen süre takibi ile pil yüzdesi ölçülüyor.

z

Alıntı yapılan: berkay_91 - 24 Şubat 2022, 15:22:19Nasıl bir çözüm önerirsiniz?

Semasinizi gormek lazim.

ADC girisine DC sinyal yuksek degerli bir direnc uzerinden uygulanabilir (En azindan Latchup tehlikesi azalir.)
ADC onune opampli buffer konabilir. (Opampi gelisiguzel degil de ic semasina gore PNP/NPN giris durumuna gore ozel secilebilir)
Besleme kesildiginde role kontagi ile ADC giris baglantisi kesilebilir.
Fazladan kontagi olan on-off anahtarindan yararlanilabilir.

berkay_91

Alıntı yapılan: gokhan1500 - 24 Şubat 2022, 15:22:37Lityum piller için columb meterlar ile pil kapasitesi ölçümü daha doğrudur.Lityum piller belli süre sabit gerilim verirler bitmeye yakın hızlıca gerilimi düşer.Kapasite bilgisi için akım ve geçen süre takibi ile pil yüzdesi ölçülüyor.

sadece gerilimini ölçmek istiyorum

berkay_91

Alıntı yapılan: z - 24 Şubat 2022, 16:06:24Semasinizi gormek lazim.

ADC girisine DC sinyal yuksek degerli bir direnc uzerinden uygulanabilir (En azindan Latchup tehlikesi azalir.)
ADC onune opampli buffer konabilir. (Opampi gelisiguzel degil de ic semasina gore PNP/NPN giris durumuna gore ozel secilebilir)

pili ADS1115 gibi 16 bit bir ADC entegresine bağlasam ölçüm bilgisini onun üzerinden alsam olmaz mı?

z

O çipin sinyal girişinde ESD koruma diyorları varsa ölçülecek batarya gerilimini doğrudan çipe girersen bu kez de o çipin enerjisini kessen bile çip giriş pini üzerinden beslenir hatta çipin çıkış pinlerinden H seviyede kalan varsa MCU o çıkış üzerinden beslenir.

berkay_91

Alıntı yapılan: z - 24 Şubat 2022, 16:06:24Semasinizi gormek lazim.

ADC girişi ile pil arasında yüksek değerli tek bir direnci seri bağlamam yeterli olacak mı?

besleme kesildiğinde ADC girişi ile pil arasındaki bağlantıyı role kontagi veya transistörle kesmem işe yaramaz çünkü işlemcinin besleme hattında bir sürü kapasitör var, işlemcinin beslemesi kesilse bile ADC girişindeki transistör mili saniye mertebesinde tetiklenmeye devam edecek ve buradan işlemci tekrar beslenip bu hattı tetiklemeye devam edecektir...

z

Eger zirt pirt ADC de kanal degistirmiyorsan evet ADC girisine seri bir direnc bagla. ADC girisinden GND'ye de 1uF baglamanda fayda var.

berkay_91

Alıntı yapılan: z - 27 Şubat 2022, 00:00:06Eger zirt pirt ADC de kanal degistirmiyorsan evet ADC girisine seri bir direnc bagla. ADC girisinden GND'ye de 1uF baglamanda fayda var.

1M ohm direnç ile sorun çözüldü teşekkürler

argelojik

Alıntı yapılan: berkay_91 - 27 Şubat 2022, 11:26:551M ohm direnç ile sorun çözüldü teşekkürler
Kondansatör de kullandınız mı? Ben de yapmak istiyordum. Nasıl oldu tam olarak?

berkay_91

Alıntı yapılan: argelojik - 28 Şubat 2022, 09:18:26Kondansatör de kullandınız mı? Ben de yapmak istiyordum. Nasıl oldu tam olarak?

100 nF kapasitör bile koysanız ölçüm hızını etkiliyor, o yüzden koymadım