Mikrodenetleyici ile Li-ion Batarya Seviyesi Ölçme

Başlatan berkay_91, 24 Şubat 2022, 11:39:25

z

Olcum hizini nasil etkiliyor? Pil voltaji cok hizli degisim gostermiyordur. Yani oynak bir voltaj olmamasi lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

berkay_91

Alıntı yapılan: z - 01 Mart 2022, 13:15:26Olcum hizini nasil etkiliyor? Pil voltaji cok hizli degisim gostermiyordur. Yani oynak bir voltaj olmamasi lazim.

onu bende anlayamadım

mg1980

Yanlış mı hatırlıyorum, bir yerden aklımda kalmış... ADC, de voltaj okurken bir kondansatörün dolup boşalma durumuna göre çalışma oluyor şeklinde bir şey hatırlıyorum.. bu doğru ise dışardan bağlanan kondansatör içerdeki kondansatörle birlikte kapasiteyi artırınca dolup boşalma süresi uzuyor olabilir mi...
İlave: Bir ara şebeke gerilimini takip ederek voltaj koruma rolesi yapmaya çalışmıştım.. 220 voltu trafo ile 9v.lara düşürüp köprü diyottan sonra kondansatör koyduğumda şebekedeki değişimleri takip etmek pek mümkün olmuyordu... 0.22 mf veya 0.47 mf gibi değerlerde biraz sonuç alınabiliyordu.

z

Iste o yuzden ADC girisine 1uf baglanmasini onermistim. Pil voltaji cok yavas degisecegi icin 1M ve 1uF nin neden olacagi gecikmenin hic zarari olmaz.

Fakat ADC girisine 1M baglanir kapasitor baglanmazsa ADC bu durumda voltaji olmasi gerekenden daha dusuk olcer. Fakat bu hata. deneysel olarak tesbit edilecek bir kat sayi ile duzeltilebilir. Bu onerım zaten DC voltaj ızlemek için.

Sozkonusu hata ADC sample suresi ile degisir. Hatayi dusurmek icin sample suresi cok uzatilabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

eti

Kullanılan mcu kendi referansını ölçebiliyor ise;
ADC referansını GND-VCC yapın
referan voltajını ölçün.

referans ile vcc arasındaki gerilimi oranlayarak besleme gerilimini ölçebilirsiniz.

bu yöntem mcu direkt olarak bataryadan beslendiğinde kullanılabilir. arada regülatör olmamalı.

VCC azaldığında referans ile VCC arasındaki voltaj farkı azalacaktır.

hiç direnç kullanmadan bu yöntemle pil voltajı mcu tarafından ölçülebilir.
Direnç ile gerilim bölücü kullanımı metodu birkaç mikroamper enerji sarfiyatına sebep olur.