Mikrodenetleyici ile Düşük Batarya Durumunda Devreyi Kapatma

Başlatan berkay_91, 24 Mart 2022, 15:57:06

berkay_91

Merhaba, Devremi bir adet Li-ion pil ile besliyorum. Açma kapama işlemini power buton ile sağlıyorum (butona basıldığında pil ve devrenin toprağı kısa devre oluyor), pil doluluk seviyesi 3.3 Voltun altına inince denetleyici tarafından devreyi tamamen kapatmak için nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?

Sozuak

ADC girişinden voltajı ölçün limit altı ise kapanma sinyali verin butona basılmış gibi. Kapalıyken de bir süpervizor entegresi ile (3 bacaklı sot23 kılıflı) reset hattını aktif tutun.

ete

Bu işi yapmanın bana göre en emniyetli yolu içinde FVR (Fixed Voltage Reference) modülü olan bir işlemci kullanarak ve bu referans voltajını ADC ölçümünde Ref voltajı olarak kullanıp pil voltajını ölçmek ve ölçüm değeri 3V3 ün altında ise kapatmayı yaptırmaktır.

FVR ile üretilen referans voltajı besleme voltajından bağımsızdır. İşlemci tarafından üretilir ve bunu ADC için referans olarak kullanırsan pilin azalması yada bitmesi durumunda  (3V un altına düşmemek şartı ile) pil voltajı algılama işini ADC den okuyarak kolaylıkla yapabilirsin. Dikkat edilmesi gereken hususlar şunlar olabilir.
Ref voltajı olarak seçeneklerde 4,096 , 2,048 ,1,024 gibi voltajlar var. Keniden en uyanı seçersin.
Bu durumda pil dan alınan gerilim bir gerilim bölücü ile ADC girişine verilmelidir. Pil voltajı 3,7V olduğuna göre ideal değer 2,048V gibi gözüküyor. Pilin tam dolu olduğu andaki voltajı 4,20V dur. Bunu esas alıp bu voltajı 2,048V ta düşürecek bir gerilim bölücü yapman gerekir.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

Yasin Tekin

Mikrodenetleyici kullanıyorsan LVD-Low voltage detector özelliği ile bunu dahili yapabilirsin veya voltage supervisor IC'leri ile  yapabilirsin.

JOKERAS

Kullandığınız işlemcide PD(Power Down) ozelliği yokmu?
Bu PD biti Logic yapıların çalışma voltajından aşağı olduğu durumlarda
aktif olur ve kurulursa işlemci düşük voltta Sleep Moda geçer.
İşlemci tamamen OFF olmamış olur.Her hangi bir Wake-Up ile uyandırılabilir.

Daha değişik olsun istenirse Comparatör interrupt ile de yapılabilinir.
Başka,harici donanımla bir iki transistörle de yapılabilinir.
Bir sürü yolu var.

berkay_91

devrede 500mA akım çeken bir ekran var bu yüzden alçak batarya durumunda pil ile devrenin bağlantısını tamamen kesecek bir yapıya ihtiyacım var

Hattusa

hocam tp4056 şarj kiti kullansanız, onun çalışma şeklinde (2.7v sanırım) devreyi kendisi otomatik kapatıyor

vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

Sozuak

Çat diye kontrolsüz kapansın istiyorsan mosfet switch muhtelemen soic8 kılıfında ve bir süpervizör ic ile bunu yapabilirsin. 2 durumda ben söyle düşündüm 1- Devre çalışırken voltaj düştü yada 2-Çalışmazken zaten düşük on yapılsa bile hiç başlamasın  şeklinde.  O nedenle 2 türlü önermiştim ilk mesajımda.

muhendisbey

Alıntı yapılan: JOKERAS - 24 Mart 2022, 19:17:46Kullandığınız işlemcide PD(Power Down) ozelliği yokmu?
Bu PD biti Logic yapıların çalışma voltajından aşağı olduğu durumlarda
aktif olur ve kurulursa işlemci düşük voltta Sleep Moda geçer.
İşlemci tamamen OFF olmamış olur.Her hangi bir Wake-Up ile uyandırılabilir.

Daha değişik olsun istenirse Comparatör interrupt ile de yapılabilinir.
Başka,harici donanımla bir iki transistörle de yapılabilinir.
Bir sürü yolu var.

Bazı mikrodemetleyicilerde de brown out olarak da geçer ve dahili olarak vardır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

berkay_91

Alıntı yapılan: Sozuak - 26 Mart 2022, 08:16:34Çat diye kontrolsüz kapansın istiyorsan mosfet switch muhtelemen soic8 kılıfında ve bir süpervizör ic ile bunu yapabilirsin. 2 durumda ben söyle düşündüm 1- Devre çalışırken voltaj düştü yada 2-Çalışmazken zaten düşük on yapılsa bile hiç başlamasın  şeklinde.  O nedenle 2 türlü önermiştim ilk mesajımda.

örnek bir entegre isimi veya çalışan bir şematik resimi verebilir misiniz?

Sozuak

JOKERAS

Brown Out ile Power Down farklı bir olay.
Brown Out Besleme voltajının dalgalanması veya belli bir değerin altına düşmesi
ile İşlemciyi Reset eder veya Sleep Moda sokar.
Yanlış hatırlamıyorsam bazı işlemcilerde Brown Out seviyesi Ayarlanabiliyordu.
İşlemcilerde şöyle ifadeler vardırya.
Çalışma voltajı normal şartlarda 2.5V ile 5.5V.
Mesela Brown Out seviyesi 4.0V'a ayarlı bir işlemci,besleme 4.0Volt olunca bunu Brown durumu
olarak algılar ve sistemi ya Reset eder yada Sleep moda sokar.
Bir nevi Süper Visor görevi görür.

Power Down ise İşlemci içindeki çevresel donanımların,Logic yapılarının Çalışma voltajından alt seviyeye indiği durumlarda işe yarayan bir Register.
gerilim atıyorum 2.5Voltun altına düştüğü zamanda işlemci içindeki bir çok Donanım çalışmayacak veya kararsız çalışacak.
Bu durum oluşursa ve PD biti kurulursa İşlemci bu durumu anlayıp Sleep moda geçecek.
Sleep Moda geçmek demek bir çok Donanımın devre dışı kalması,atıyorum 1.8Voltta çalışabilen bir sayıcı ve bir kaç Register.Sleep Moddan çıkmak için gerekli hareketi sağlaması için.
Sonuçta sistemin tamamen susmaması gerekir.

berkay_91, aslında ne yapmak istediğinizi bir taslak şematik ile belirleseniz daha güzel olur.Yorumcular neye ne için yorum yaptığını bilirler.

muhendisbey

@JOKERAS
Aradaki farkı anlamak için elinizde varsa datasheet ve sayfası belirtebilir misiniz? Arasındaki farkı tam anlayabilmek adına okumam gerekli.

İki farklı Brown out vardır.
BOD- Brown out Detect
BOR- Brown out Reset

PD'nin BOD'dan farkını ayırırsam belki ilerleyen zamanlarda bununla ilgili bir çalışma yürütürüm. PD'yi internette arayarak bir sonuca ulaşamadım. Klasik referanslı comparator devresinden bahsediyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

JOKERAS

mühendisbey, Pic datashetlerinde vardı.
Olayı anlattımya.BOD,BOR bunlar,PD'den farklı şeyler.

Herhangi bir Pic datasından STATUS registerine bakabilirsin.

Epsilon

Alıntı yapılan: muhendisbey - 26 Mart 2022, 17:25:03@JOKERAS
Aradaki farkı anlamak için elinizde varsa datasheet ve sayfası belirtebilir misiniz? Arasındaki farkı tam anlayabilmek adına okumam gerekli.

İki farklı Brown out vardır.
BOD- Brown out Detect
BOR- Brown out Reset

PD'nin BOD'dan farkını ayırırsam belki ilerleyen zamanlarda bununla ilgili bir çalışma yürütürüm. PD'yi internette arayarak bir sonuca ulaşamadım. Klasik referanslı comparator devresinden bahsediyor.

Linkte Açıklamalar var.Diğer konularada soldaki menüden ulaşabilirsiniz
Linki