Step motor pozisyon algılama

Başlatan sımışka, 19 Haziran 2022, 18:55:17

muhendisbey

Alıntı yapılan: sımışka - 19 Haziran 2022, 23:57:21lışıyor ki ben kontrol etmeyeceğim sadece yer tespiti yapacağım. Motoru süren be

Böyle bir sinyal üreten sistem varsa:
1-Sistemin kaynak kodu varsa kendi kodu üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsin. Her çıkış değişiminde sayacı 1 artır ya da direction durumuna göre 1 azalt. Home olursa 0 yap.
2-Kod müdahalen yoksa step/dir pinlerinden okuma alabilirsin.
3-Kod yazmak zahmetli iş ise illaki bilyeli vidalı mil üzerinde hareket eden somunu var. Pozisyonu indüktif sensörden alabilirsin. Somuna ipli encoder'da takabilirsin.
https://www.sick.com/tr/tr/enkoder/ipli-enkoder/c/g286652
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mr.Thinking

Bu tip tasarımlar sadece adım sayar. Aynı mantıkla tasarlanmış, işlemcisi arızalı 8 motorlu bir matbaa makinesine motor sürücü kartı tasarlamıştım. Oradan biliyorum. Bu nedenle z nin dediğini yaparsan sorunun çözülür. Yani clk ve enb sayacaksın.
ego=1/Knowledge

tunayk

@Cemre. 'nin de önerdiği sistem garanti sistemdir. Optik mesafe sesnsörleri kısa mesafede çok pahalı değil. 0-10V veya 4-20mA  çıkışlı tek sensör en garanti ölçümü verir. Puls tı enable dı uğraşmazsınız. Çok kirli yerlerde optik sorun olabilir.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: tunayk - 20 Haziran 2022, 13:07:32@Cemre. 'nin de önerdiği sistem garanti sistemdir. Optik mesafe sesnsörleri kısa mesafede çok pahalı değil. 0-10V veya 4-20mA  çıkışlı tek sensör en garanti ölçümü verir. Puls tı enable dı uğraşmazsınız. Çok kirli yerlerde optik sorun olabilir.
Benim tasarladığım matbaa makinesinde her yer mürekkep oluyordu. Optik sensör çözüm olmadı.
ego=1/Knowledge

alikeskinkilic

kapalı sistem bir sürücü yapmıyor zaten sadece kafanın nerede olduğunu ayrı bir ekrandan görmek istiyor bence konu kapanmıştır lazerle mesafe ölçmeye gerek yok ki daha hassas olduğunu kimse iddia etmesin puls sayısı iyidir adım kaçırma ihtimali yok ise dene seversin saymayı belkide
Hep meraktan

elmaalma

Fotografta 1 yazan yerdeki  iki sensör ile (encoder gibi)yapılabilir sanırım.

sımışka

#21
Sensör yardımı ile çözüldü. Teşekkür ederim öneriler için.

31 Temmuz 2022, 16:08:29
Alıntı yapılan: elmaalma - 20 Haziran 2022, 22:30:36Fotografta 1 yazan yerdeki  iki sensör ile (encoder gibi)yapılabilir sanırım.
Nasıl kurgulamak gerekir 1 nolu sensörler ile ?

alikeskinkilic

hocam 1 nolu sensörler tam belli olmasada indüktif sensöre benziyorlar kaba ölçümler için kullanılır ama hassas pozisyon belirleme için kullanılmazlar metal var yada yok diye çalışır onlar muhtemelen limitör olarak kullanılmış buton yerine onla ancak kafanın sona dayandığını anlayabilirsiniz siz ne tarz bir sensör ile çözdünüz hassas pozisyonu bende anlamadım açıkçası
Hep meraktan