Jack Soket - Hoparlör ve Kulaklık Kullanımı

Başlatan berkay_91, 20 Haziran 2022, 21:13:34

berkay_91

Merhaba, tasarlamak istediğim devrede ses sinyalinin, eğer jack girişine kulaklık takılıysa kulaklıktan, jack boş ise devre üzerinde bulunan hoparlörden gelmesini istiyorum, aynı zamanda ses sinyalinin volümünü potansiyometre ile kontrol etmem gerekiyor... elimde "KLS1-TSJ3.5-001A Dip Stereo Jack" isimli bir jack var. Nasıl bir devre kurmam gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz?

https://www.ozdisan.com/connectors-and-interconnects/barrel-audio-connectors/phone-jacks/L-KLS1-TSJ3-5-001A

Melih1802

Çin'den aldığım ses bombasının Jack girişinde jackın soketten çıktığı yere 90° switch takmışlar. Jack takıldığını oradan anlıyor.

Sozuak

Verdiğin jackın datasheetine göre kontakları var. O datasheetini açtığında sendeki modele uygun şematiğine bakarsan sinyali 2 ve 3 ten gireceksin. 10 ve 11 den  hoparlöre aktaracaksın. Jakı sokunca kendiliğinden 2 ve 3 kulaklığa sinyali yollayacak 10 ve 11 e giden sinyal yolu kesilecek. Yani dedekte etmen gereken birşey olmayacak sadece kulaklık ve hoparlörü sürebilecek seviyede sinyali 2 ile 3 e girmen yeterli. mono ise de uygun tek kanal çiftini kullanman yeterli.

tamircihasan

#3
Alıntı yapılan: berkay_91 - 20 Haziran 2022, 21:13:34Merhaba, tasarlamak istediğim devrede ses sinyalinin, eğer jack girişine kulaklık takılıysa kulaklıktan, jack boş ise devre üzerinde bulunan hoparlörden gelmesini istiyorum, aynı zamanda ses sinyalinin volümünü potansiyometre ile kontrol etmem gerekiyor... elimde "KLS1-TSJ3.5-001A Dip Stereo Jack" isimli bir jack var. Nasıl bir devre kurmam gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz?

https://www.ozdisan.com/connectors-and-interconnects/barrel-audio-connectors/phone-jacks/L-KLS1-TSJ3-5-001A

bu jack türünde yan yana 4 tane olan uçlardan dıştakiler jaka bağlanır içtekiler ise by pass yani jack ı çıkarınca dıştakiler ile birleşir bağlantıyı ona göre yaparsanız sorunsuz olarak çalışır

ses sinyalini bir dual opamp ile kulaklık seviyesine yükseltip jacka verin.
ses ayar potu bu opamplı önyükseltici devrenin girişinde olsun
jacktan sonra ise hoparlöre çıkış yapacağınız çıkış katını bağlayın.
bu çıkış katının kazancını varsa Negative FeedBack direncinden düşürmeniz gerekebilir,
devrede nfb direnci yoksa girişine gerilim bölücü dirençler koyarak yapabilirsiniz