Manyetik isitici

Başlatan ilyas KAYA, 02 Eylül 2022, 07:04:14

muhendisbey

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 05 Eylül 2022, 22:30:42Eğer elinde suya daldirilan rezistanslardan olan var ise 5litre suyu kac dakikada 80 dereceye çıkardığını olcebilen var ise iyi olur
Kolayı var, elektrikli su ısıtıcısına 1lt su koyarak kullanın, sonrasında da bu süreyi 5'le çarpın. İlla rezistans dalmasına gerek yok. Böylece kuplaj kayıpları konusunda da pratikte de durum nedir görülmüş olur. Çekilen akımı ve priz gerilimini de ölçerseniz ortalama bir güç ve enerji tüketimi hesaplanır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ilyas KAYA

Elektrikli cattle

Sebeke gerilimi : 239volt ac
Su : 1 litre.
Çekilen akim : 8.3 Amper tam güç,
Isıtma modunda çekilen akim(sıcak tutma) : 1.5 Amper

Kaynama süresi 2 dk 50 saniye. 3dk olarak kabul edelim.

ilyas KAYA

Mikrodalga firin

Su: 0.5 litre (1 litre lik kabim olmadığı için)

Çekilen akim: 5.55 amper

2 dk 50 saniye de ulaşılan sıcaklık: 70 derece

ilyas KAYA

Başka marka bir elektrikli isitici

Sebeke gerilimi :237v ac

Su: 0.5 litre

Çekilen akim: 7.7 amper

70 dereceye ulasma süresi: 1 dk 40 sn

ilyas KAYA

Buna göre mikrodalga ile elektrikli isitici arasında
0.5 litre suyu takribi 1 dk daha hızlı isitiyor.

Bu değerlere göre hesabımız nasıl olmalıdır?

0.5 litre olan üzerinden gidelim.

Dakikada ve saniyede ne kadar güç harcadığımıza bakalım.

5.55x237=1215w saat
1215/60 = 20.25 watt dk
20.25/60= 0.337 w saniye

0.5 litre suyu 2dk 50 saniyede 70 dereceye çıkardığına göre;

0.337x170 = 57.29 watt güç harcamış.

Elektrikli isitici ise:

237x7.7 = 1824w saat
1827/60 = 30.41 w dk
30.41/60 = 0.506

0.506x100 = 50.6 watt güç harcamış.

Hesabım doğru mu bilmiyorum çok anlamam hesap kitap işlerinden.

Buna göre mikrodalga firin daha fazla güç tüketmiş.

Bir elektrikli isitici günde 14 saat ortalama çalışmış olsa :
Günde 25kw güç tüketiyor.

Ayda ise 750kw

250 kw i geçtiği için 2.5 tl ile birim fiyat carpiliyor.

Buna göre 760 x 2.5 aylık 1900 tl elektrik faturası arti vergiler o su busu bu 2500 lirayı bulur.

Tam guc harcama olarak.

Yarim güçte 1250 lira diyebilirmiyiz?

Eğer yarım güç ile 1250 tl fatura gelirse ne ala.

Benim için yüzde 50 kar demek.

Bu 250k ustu olayı işi bozdu.

06 Eylül 2022, 05:31:59
Mikrodalgadan çok umutluydum yaa tüh . Neyse fazla masraf etmeden sonuca varmış oldum en azından kafamdan atmış olurum. Başka saçma fikirlerde buluşmak üzere 😁

serkan_48

Mugla içinde bir ilçede vakti zamanında 2000 li yıllarda radyatorlu ısıtma çok popülerdi.

Doğal gaz yok. Kullanılabilecek tek yakıt mazot. Mazotu kazan çok devreye aldım. Buyuk binalarda fuel oil kazanları çalıştırdım. Sonra LPG li kombiler getirdik.onlar bir nebze daha tasarruflu idi. Ancak tüp taşımak değiştirmek gerekiyordu.

Sonra bir arkadaş Elektrik rezistansli kombiler getirtip satmaya başladı. Ancak servisi yoktu. Bende rica etti bende çalıştırma ve kullanım hakkında müşterilere bilgi veriyordum.

Elektrik rezistansli cihazlar yanlış hatırlamıyorsam 25 kW gücünde idi. Ciddi akim çekiyordu. Ay sonu bir çoğu kavga etmeye gelmişlerdi. Elektrik faturaları çok yüksek geldiğinden dolayı.

Ortalama 25 m2 bir alanın isitilmasi için 2.5 ile 3.5 kW civari saatlik rezistansli ısıtıcı gücü gerekiyor. 100 m2 bir alanı radyatorlerle ısıtmak 25 - 30 kW rezistans ile ancak ısıtılabilir.

Uğraştığımız 700 watt ile 1 kW ile bu iş hayal. Radyatorlerdeki suyu bu isiticilardan dolastirdigimiz bir düzenek kurduğumuzu düşünsek ısınması zor.

Kolay gelsin.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: serkan_48 - 06 Eylül 2022, 08:08:57Mugla içinde bir ilçede vakti zamanında 2000 li yıllarda radyatorlu ısıtma çok popülerdi.

Doğal gaz yok. Kullanılabilecek tek yakıt mazot. Mazotu kazan çok devreye aldım. Buyuk binalarda fuel oil kazanları çalıştırdım. Sonra LPG li kombiler getirdik.onlar bir nebze daha tasarruflu idi. Ancak tüp taşımak değiştirmek gerekiyordu.

Sonra bir arkadaş Elektrik rezistansli kombiler getirtip satmaya başladı. Ancak servisi yoktu. Bende rica etti bende çalıştırma ve kullanım hakkında müşterilere bilgi veriyordum.

Elektrik rezistansli cihazlar yanlış hatırlamıyorsam 25 kW gücünde idi. Ciddi akim çekiyordu. Ay sonu bir çoğu kavga etmeye gelmişlerdi. Elektrik faturaları çok yüksek geldiğinden dolayı.

Ortalama 25 m2 bir alanın isitilmasi için 2.5 ile 3.5 kW civari saatlik rezistansli ısıtıcı gücü gerekiyor. 100 m2 bir alanı radyatorlerle ısıtmak 25 - 30 kW rezistans ile ancak ısıtılabilir.

Uğraştığımız 700 watt ile 1 kW ile bu iş hayal. Radyatorlerdeki suyu bu isiticilardan dolastirdigimiz bir düzenek kurduğumuzu düşünsek ısınması zor.

Kolay gelsin.

Benim için verim demek şuan aynı şeyi daha ucuza yapmak demektir.
Örneğin benzinli arabada lpg kullanmak gibi.

Gecen sene aylık 1800 oduyordum. Bu sene herhalde 2300 2400 civarı gelecek.

Aslında elektrik daha ucuz ancak bu kw sınırından dolayı makul olmuyor.

elektronik

@ilyas KAYA Bu testleri yaparken her iki sistemdede suların başlangıç ısı değerleri aynımıydı?.

mg1980

Mikrodalga sarfiyatını ampermetreden ziyade ayrı bir sayaç bağlayarak ölçmek daha doğru olur.. çünkü çalıştığı sürece aynı seviyede güç harcamıyor, sesin yükseldiği anda en yüksek sarfiyat oluşuyor..

Sozuak

Isı pompası yapsan yine elektrik masrafı. 1-2kw panel alıp gündüz oradan halletmek lazım ama o da bayağı iyi tutar.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: elektronik - 06 Eylül 2022, 09:41:35@ilyas KAYA Bu testleri yaparken her iki sistemdede suların başlangıç ısı değerleri aynımıydı?.

Evet çeşmeden koydum ve pet şişe ile

06 Eylül 2022, 10:59:06
Alıntı yapılan: mg1980 - 06 Eylül 2022, 09:57:24Mikrodalga sarfiyatını ampermetreden ziyade ayrı bir sayaç bağlayarak ölçmek daha doğru olur.. çünkü çalıştığı sürece aynı seviyede güç harcamıyor, sesin yükseldiği anda en yüksek sarfiyat oluşuyor..

Magnetron u soğutmak için 1 2 dk aralar ile çalışıyor. Ancak total güç yani 0.5 lt suyu 3 ayrı alet ile denedim. 3 ünde de benzer sonuçlar elde ettim.

06 Eylül 2022, 11:01:45
Alıntı yapılan: Sozuak - 06 Eylül 2022, 10:11:34Isı pompası yapsan yine elektrik masrafı. 1-2kw panel alıp gündüz oradan halletmek lazım ama o da bayağı iyi tutar.

Evet malesef panel fiyatları yüksek. Bu da aslında harcamadigimiz elektrik parasını peşin ödemek gibi bir durum. Hani 1 kere al 20 sene kullan durumu olsa yine bir nebze.

Gunes erjisinden daha farklı isi elde etme yöntemleri var ancak geçtiğimiz dönemlerde yasakladılar.

Bunların hepsi hesaplanmış planlanmış bize kaçış yolu bırakmamışlar.

İllaki bir Allah in kulunun aklına başka bir yöntem gelecek.

Saksilari çalıştırmaya devam :)

ilyas KAYA

Peki dogalgaz ile boruları isittik. Soguyan ve geri dönen borudaki suları besleyip yarı elektrik yarı dogalgazli bir sistem yapsak ,dogalgaz tüketimi düşer onun yerine elektrik başlar ancak 250kw i geçmediğimiz sürece ortalamamız düşer mi ?

Yoksa hem dogalgaz hem elektrik sarfiyatı mi artar ?  :)

Var mi bir fikriniz ?

MC_Skywalker

https://dualsun.com/en/product/hybrid-panel-spring/

Bu paneller sitesinde anlatıldığına göre, hem elektrik üretip hemde ısınma özellikli. kullanma için suyu ısıtıyor.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 06 Eylül 2022, 11:24:32https://dualsun.com/en/product/hybrid-panel-spring/

Bu paneller sitesinde anlatıldığına göre, hem elektrik üretip hemde ısınma özellikli. kullanma için suyu ısıtıyor.

Vaay bak elin oğlu düşünüyor düşünmekle kalmıyor üretiyor ve satıyor.

muhendisbey

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 06 Eylül 2022, 11:18:49Peki dogalgaz ile boruları isittik. Soguyan ve geri dönen borudaki suları besleyip yarı elektrik yarı dogalgazli bir sistem yapsak ,dogalgaz tüketimi düşer onun yerine elektrik başlar ancak 250kw i geçmediğimiz sürece ortalamamız düşer mi ?

Yoksa hem dogalgaz hem elektrik sarfiyatı mi artar ?  :)

Var mi bir fikriniz ?

Doğalgazda yoğuşma denilen bir yapı var. Eğer atık gaz sıcaklığınız suyun mevcut sıcaklığından fazla ise bunu ilk giren suya tatbik ederek doğalgazdan iyi bir verim alırsınız. Balıkların yüzgeçle sudaki oksijeni alma mantığı ile benzer. Bu cepte.
Bunun yanında yarı elektrik, yarı doğalgaz bir sistem de muhtemel yüksek maliyeti sebebiyle tercih sebebi olmayacaktır.

Şöyle düşünelim:
Türkiye'de halen faal 100'ün üstünde doğalgazlı elektrik santrali var.
Demek ki doğalgaz, elektrikten daha ucuz.

06 Eylül 2022, 11:44:25
Hem güneş kollektörü, hem de güneş paneli olan sistemler uzun yıllardır var. Ancak kurulum maliyetleri çok yüksek. Hatta şu an bu panellerin bir üst versiyonu ara katmanı peltierli sistemler var. Taşınan sıcaklıktan ikinci bir elektrik elde ediliyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.