Osiloskop ile şebeke gerilimini ölçemiyorum ?

Başlatan tekniker_murat, 30 Ekim 2022, 21:33:48

tekniker_murat

Evet değerli ustalarım ve hocalarım; Dün hepinizin tavsiyesi olan ve benim de zaten ön gördüğüm izolasyon trafosunu temin ettim.

150VA gücünde 220 volt giriş 220 volt çıkış bir trafo satın aldım maliyeti bana 385 Tl gibi bir fiyat oldu. Bu trafonun çıkış kısmına da bir tane piriz bağladım osiloskobu bu piriz'e takıp proplar ile şebeke gerilimini çok rahat olarak hiç bir problem olmadan ölçtüm.

Yani hem sizin söylediğiniz hem de benim zaten ön gördüğüm izolasyon trafosu olayı çözmüştür.

Bunun ardından bir deneme yaptım; İntrustar marka usb ile pc ye bağlantılı olan osiloskop ile izolasyon trafosuna bağlı olan unit marka osiloskopun kalibre amaçlı konulan kare dalga çıkış frekansını ölçmek istedim :D tabi aslında mantıken düşününce de ölçememem gerekiyor...

Denediğim anda kaçak akım rölesi attı. sebebi ise pc normal pirize takılı usb osiloskop da pc ye gnd bağlantılı. ister istemez sistem fatal error :D

Sonuç olarak ilgi alaka ve düşünceleriniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. iyi ki varsınız...
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

yas

Bu durum normal değil. Muhtemelen izolasyon trafosuyla beslediğin prizde toprak hattı bağlı değil. Eğer öyle ise izoleli olan osiloskobun şasesi topraksız demek oluyor. Yada PC priz tarafında sorun olabilir. Eğer iki tarafında gövdesi aynı toprak hattı ile topraklı ise şaseleri arasında potansiyel fark sıfır olmalı.

Kaçak akım rölesi faz(yada fazlar) ile nötr arasındaki giren çıkan akımların belli bir toleransa kadar eşit olmaması durumunda açar. Kesin bir eksiklik var.

Sonuçta bir taraf izoleli ise kaçak oluşmaması gerekli.

power20

Bağlanacak notebook pilden çalışsın. Prob uygunsa USB skop ile şebeke ölçülebilir. Kendinden izolasyon.
( notebook ve USB skop metal aksamına dokunulmayacak eldiven kullanılacak )

tekniker_murat

Alıntı yapılan: yas - 01 Kasım 2022, 01:53:15Bu durum normal değil. Muhtemelen izolasyon trafosuyla beslediğin prizde toprak hattı bağlı değil. Eğer öyle ise izoleli olan osiloskobun şasesi topraksız demek oluyor. Yada PC priz tarafında sorun olabilir. Eğer iki tarafında gövdesi aynı toprak hattı ile topraklı ise şaseleri arasında potansiyel fark sıfır olmalı.

Kaçak akım rölesi faz(yada fazlar) ile nötr arasındaki giren çıkan akımların belli bir toleransa kadar eşit olmaması durumunda açar. Kesin bir eksiklik var.

Sonuçta bir taraf izoleli ise kaçak oluşmaması gerekli.

Evet izolasyon trafosuna şebeke toprağını bağladım ama trafo çıkışındaki pirize toprak bağlamadım. bağladığım zaman yine aynı durum meydana geliyor...

Aslında trafo kullanmadan osiloskobun fişinin takılacağı pirize toprak bağlamasam aynı kapıya denk gelmiş olacaktı. Yani bu durumda aslında trafo pek izole işi yapmış gibi de durmuyor sonuçta şebekeden farklı faz nötr bağlı ? mantık bunun neresinde :D
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

power20

Skop girişine bağlanacak  ölçüm trafosuyla şebekeyi ölçebilirsiniz. 
Sigorta atmaz. Topraklama  sorunu olmaz.
Belki kalibrasyon gerekir.  Okunan değer 18.33 ile çarpılır