IR2104 Entegresi

Başlatan flowchartx, 17 Kasım 2022, 07:55:47

flowchartx

Herkese merhabalar son günlerde mosfetlerle çalışmaya başladım(öğrenmek aslında). IR2104 entegresi ile mosfetlerimi sürmeye çalışıyorum. STM32F103 ile 5kHz'lik bir PWM oluşturdum. Sürücüyü ve mosfetleri aynı kaynaktan besledim +12V. Ama VS ucunda oluşan kare dalganın gerilimi 6V olarak alıyorum. Araştırmalarıma göre böyle olması gerekiyor ama sebebini bir türlü oturtamadım açıklayabilcek bir üstad var mıdır ?

Herkese teşekkürler...

Mucit23

VS gerilimi sabit değildir yüke göre değişkendir. Tam olarak nasıl bir şema uyguladınız? Yükünüz nedir bunları söylerseniz daha net yorum yapılabilir.

flowchartx

4 numaralı pin GND ye bağlı çizmeyi unutmuşum

flowchartx

Şuan yüküm yokken ölçümleri aldım buda max gerilimin olduğu senaryo mu oluyor ?

devrecii

Kare dalga oluştuğu ve yük push pull olduğu için  ölçü aleti böyle ölçüyor  olabilir yoksa dalganın yükseliği 12v dir diye tahmin ediyorum

bayelektronik

Neden 6V olması gereksin. Duty oranınız %50 olduğu için 6V görürsünüz. Duty yükseltirseniz vs ucundaki gerilimde yükselir. Tek dikkat edilmesi gereken hiçbir zaman %100 duty vermemenizdir aksi halde sürücünüz işlevini yerine getiremez max duty %95-97 lerde olması uygundur çok çok gerekliyse de %99 kadar çıkılabilir.

flowchartx

Teşekkür ederim herkese. IC yi değiştirince düzeldi.
İki sorum daha olacak

Hocam mesela böyle bir driverim olsa burda high side sürmek için işlemcide deadtime oluşturmam mı gerekecekti ? ve bu devrede %100 duty verebilir miyim ?

bayelektronik

Evet işlemcide oluşturman gerekecek.Ir2104 kendisi oluştururken bir çoğu oluşturmaz. Hayır %100 duty veremezsin bu tip sürücüler ile olmaz. %100 için p kanal ve n kanal mosfetler kullanılarak yapılan half bridge yapıları incelemeniz gerekir. Kendim hiç denemedim ama bu şekilde araştırma yapabilirsiniz.

Kırambor

Alıntı yapılan: flowchartx - 18 Kasım 2022, 08:29:31Teşekkür ederim herkese. IC yi değiştirince düzeldi.
İki sorum daha olacak

Hocam mesela böyle bir driverim olsa burda high side sürmek için işlemcide deadtime oluşturmam mı gerekecekti ? ve bu devrede %100 duty verebilir miyim ?

Ben 2 mosfetin de low side olduğu bir uygulama yapmıştım. Mosfetler arasında ölü zaman olma zorunluluğu var yoksa mosfetler yanıyordu. Maksimum %48 dutye çıkabildim diye hatırlıyorum. Complementary diye geçer işlemcilerde ama o durumda bir pwm %70 olunca diğeri %30 oluyor. Yanlış hatırlamıyorsam şöyle bir şey yapmıştım. Complementary kullandım fakat bir PWM High diğeri Low durumdan başlıyor. Dead time da koyunca tam istediğin kare dalgaları elde ediyorsun.

sezgin05

IR2104 içerisinde dead time özelliği vardır.